סוף עידן היציבות של ולדימיר פוטין

הבחירות לפרלמנט הרוסי היו הקש ששבר את גב הגמל. פוטין נחוש בדעתו לשוב לעוד 12 שנה בקרמלין, אבל דרכו לשם הפכה קשה יותר

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
אקונומיסט

זיופים בבחירות, בלוגר שנכלא, מנהיג יהיר וערוצי טלויזיה מגויסים: בשבוע האחרון ניצל הקרמלין את כל אלה כדי לחולל את המשבר הפוליטי העמוק ביותר ברוסיה מזה שנים. זו אולי לא תחילתה של מהפכה, אולם זה נראה כמו סוף עידן היציבות של ולדימיר פוטין, שהחל לפני כעשור.

רק לפני כמה שבועות נראו הבחירות לדומא, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי,כאירוע זניח בעל תוצאות ידועות מראש. פעילותה של אופוזיציה משמעותית נאסרה, הטלויזיה הממלכתית שידרה תעמולה בעד השלטון ומושלים הציבו יעדים ברורים לכמות הקולות שתקבל מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת", במחוזותיהם.

ואולם, התגובה לבחירות לדומא שהתקיימו ב-4 לדצמבר הפתיעה בחומרתה. לא היה זה חוסר הסיפוק מהתוצאות שגרם למשבר, אלא דווקא התנהלות הקרמלין סביב הבחירות. השבתת אתרי האינטרנט של האופוזיציה בידי האקרים ביום הבחירות עוררה זעם, אך לא עצרה משקיפים ועיתונאים מלפרסם קטעי וידיאו של מהקלפיות באתרים "יוטיוב" ו"פייסבוק".

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות אליכם

מפגינים בוולאדיווסטוקצילום: רויטרס

במדינה בה הבחירות מהוות משאל עם על דרכו של הממשל, התוצאות הדגישו את איבוד הלגיטימיות של פוטין. ההתנגדות לראש הממשלה חצתה גבולות, ובהיעדר אופוזיציה אמיתית, הצביעו הרוסים לכל מפלגה, פרט לזו השולטת. "במציאות הרוסית שכולה קיפאון ממשלתי, בחרו אזרחי המדינה להביע באופן עקיף את מחאתם", אמר לב גודקוב ממכון המחקר לוודה.

מיד לאחר תום ההצבעה, התבררו היקפי הזיוף. רוב מאמצי הקרמלין התמקדו במוסקווה, שם הראו סקרי דעת קהל כי מפלגת רוסיה המאוחדת זוכה לפחות מ-30%. לאחר עיכוב ממושך, בו לא נמסרו תוצאות אמת, התברר כי המפלגה השולטת קיבלה 46.5% מהקולות, מה שהזכיר באופן אירוני את אמירתו של סטלין כי לא ההצבעה היא החשובה - אלא ספירת הקולות. הרשתות החברתיות התמלאו בסיפורים על זיופים, ובכמה מחוזות הגיע שיעור ההצבעה ל-140%; בצ'צ'ניה זכתה רוסיה המאוחדת ל-99.5%.

הרשויות ברוסיה הטו תוצאות בחירות כבר בעבר, אך מעולם לא בציניות כזאת. כמו כן, מעולם לא ליוותה את הבחירות ברוסיה כמות כה גדולה של משקיפים מתנדבים שראו בבירור לנגד עיניהם את דבריו של הבלוגר אלכסיי נבאלני: רוסיה המאוחדת היא "מפלגה של נוכלים וגנבים".

פוטין עדיין נחוש לחזור לקרמלין ל-12 שנים נוספות אחרי הבחירות לנשיאות במארס הקרוב. אולם הפעם, הוא צריך להתמודד עם שאלות קשות. הוא עשוי להתיר חופש פוליטי מסוים, שעלול לזעזע את המערכת. מנגד, יתכן שימשיך לדכא את המחאה ובכך להסתכן בנידוי מצד המערב ובשנאה כלפיו ברוסיה.

ראש ממשלת רוסיה, שאינו אוהב לקבל החלטות קשות, נראה כמי שרוצה לזוז הצדה ולהניח לעוזריו לפזר את המתח. יתכן שבעקבות הסערה, הוא יבחר לזנוח את רוסיה המאוחדת ולהשאיר אותה בידיו של שותפו הנאמן דמיטרי מדוודב. אחרי הכל, המפלגה מעולם לא היתה יותר מקרש קפיצה לנשיאות בשבילו.

עם זאת, למרות שצעד כזה עשוי לקנות זמן, הוא לא יוכל להעניק לגיטימציה לתקופת כהונה נוספת כנשיא. יש סכנה, אומרים כמה פרשנים, שפוטין ינסה לחפש אויבים מחוץ למדינה או יצא למתקפה נגד הקהילה האזרחית הליברלית ברוסיה. מאז ומתמיד הוא העדיף כסף על פני דיכוי כדרך להישאר בשלטון. אולם נראה כי עכשיו דחק עצמו לפינה, כפי שאמר פעם לעיתונאים: "לדחוף עכברוש לפינה זה רעיון רע, בגלל שהוא יקפוץ וירדוף אחריך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ