הארץ

בריטניה סילקה משטחה דיפלומט רוסי החשוד בריגול. מבצע מעקב שנערך אחר הדיפלומט, מיכאיל רפין, גילה כי הוא ניסה לגייס בכירים בפרלמנט ובממשלה הבריטיים שיעבדו למענו, כך טען אתמול (שבת) העיתון סאנדיי טלגרף.

רפין, המזכיר השלישי במחלקה הפוליטית בשגרירות הרוסית בלונדון, היה למעשה קצין בשירות מודיעין החוץ הרוסי, כך לפי העיתון. המודיעין הבריטי סבור כי רוסיה שמה דגש רב על ריגול בבריטניה, בשל תפקידה המרכזי בנאט"ו ובאיחוד האירופי, וכי יש כיום בין 30 ל-50 מרגלים הפועלים תחת כסות דיפלומטית בשגרירות הרוסית בלונדון.

במשך שנתיים עסק רפין במגעים עם אזרחים בריטים שעשויים לספק לרוסיה מודיעין מועיל או שהיה להם קשר למישהו עם גישה למידע רגיש. מומחה ביטחון בריטי שנפגש עם רפין באירוע ממשלתי סיפר לטלגרף: "הוא היה מאוד ידידותי והאנגלית שלו היתה מצוינת. גם לרגע לא חשדתי שהוא מרגל. למעשה, רק מאוחר יותר הבנתי שהוא רוסי".

שגרירות רוסיה בלונדוןצילום: אי–פי

לפני כשנה נעצרה עוזרת של חבר פרלמנט בריטי בחשד לריגול לטובת רוסיה. קטיה זאטוליבטר, בת 25, עבדה כעוזרת פרלמנטרית אצל מייק הנקוק, מחברי הבית התחתון של הפרלמנט, שהיה חבר בוועדת הביטחון. בחודש שעבר פסק בית משפט בריטי כי זאטוליבטר לא עברה על החוק וכי היא רשאית להישאר בבריטניה.

גם המרגל הרוסייה הזוהרת, אנה צ'פמן, שנעצרה בארה"ב, פעלה בבריטניה לפני שחצתה את האוקיינוס. היא אף החזיקה באזרחות בריטית, שנשללה ממנה אחרי מעצרה. ראש ה-MI5 (השב"כ הבריטי) לשעבר, סטלה רמינגטון, אמרה בשנה שעברה כי הריגול הרוסי בבריטניה הוא בהיקף מקביל לתקופת המלחמה הקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ