מדוודב הורה על חקירת תוצאות הבחירות

נשיא רוסיה התייחס בראשונה לטענות על זיופים, למרות ש"אינו מסכים עם המפגינים". שתי מפלגות שוקלות לוותר על מנדטים כדי לקיים בחירות חוזרות

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

לאחר שבוע של הפגנות ועימותים, הודיע היום (ראשון) נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב כי הוא הורה על חקירת אי הסדרים בבחירות לפרלמנט הרוסי, שנערכו ביום ראשון שעבר. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק שלו, כתב מדוודב כי הוא לא מסכים עם דרישות וקריאות המפגינים. עם זאת, הוא הוסיף כי הנחה את הממשלה לבדוק את כל הדיווחים אודות רמאויות בבחירות.

"בהתאם לחוקה, לאזרחי רוסיה יש זכות לחופש ביטוי וחפש התאגדות", ציין מדוודב. "לאנשים זכות מלאה להביא את דעתם ­ וזה מה שהם עשו אתמול. טוב שהכל עבר במסגרת החוק". ראש הממשלה ולדימיר פוטין לא שחרר הצהרה לאחר הפגנות סוף השבוע ההמוניות במדינה.

בתוך כך, שתי מפלגות אופוזיציה - המפלגה הקומוניסטית ו"רוסיה הצודקת", הודיעו היום כי הן מוכנות לדון באפשרות להחזיר את המנדטים שקיבלו, במטרה לכפות בחירות חוזרות בפרלמנט. חבר הפרלמנט מטעם מפלגת "רוסיה הצודקת", דמיטרי גודקוב, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אנו מוכנים להחזיר את הקולות ולדרוש בחירות חוזרות. מחר נדון על כך בסיעה. גם המפלגה הקומוניסטית מוכנה, לכאורה. זה מהלך שניתן לעשות רק ביחד".

המפלגה הקומוניסטית ו"רוסיה הצודקת" הן שתיים מבין 4 המפלגות, המיוצגות בפרלמנט (מלבד מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת", והליברל-דמוקרטים). מנהיג הקומוניסטים גנאדי זיוגאנוב ויו"ר "רוסיה הצודקת", סרגיי מירונוב, עשויים להציג את מועמדותם בבחירות לנשיאות רוסיה פוטין.

אמש נאספו עשרות אלפי מפגינים במוסקווה ובערים נוספות כדי למחות על תוצאות הבחירות ועל זיופים שנערכו במהלכן, בהפגנה האופוזיציה הנרחבת ביותר מאז עלה פוטין לשלטון בשנת 2000. לפי הערכות המארגנים, בכיכר בולוטנייה שבמוסקווה התאספו אתמול בין 40 ל-170 אלף מפגינים.

7 מתוך 7 |
מפגינים במוסקווה
1 מתוך 7 |
"בנים, הגיע הזמן ללכת". מפגינים נגד פוטין ומדוודב
2 מתוך 7 |
הפגנות במוסקווה

האופוזיציה הודיעה כי בכוונתה לקיים פעולות המוניות נוספות, אם השלטונות לא יגיבו על הדרישות שהושמעו במהלך ההפגנות שנערכו בשבת. המפגינים דרשו לסלק את יו"ר ועדת הבחירות, ולדימיר צ'ורוב, לבטל את תוצאות הבחירות, לשחרר אסירים פוליטיים ולרשום מפלגות אופוזיציה שהשתתפותן נפסלה. עוד הודיעה האופוזיציה כי היא מדינה אלפי תביעות משפטיות בנושא זיוף הבחירות.

מדובר במבחן ליכולתה של האופוזיציה הרוסית להפעיל לחץ על ולדימיר פוטין, השולט במדינה כבר למעלה מעשור. בעוד כשלושה חודשים צפוי פוטין להתמודד שוב על נשיאות רוסיה, לאחר תקופת צינון בה שימש כראש ממשלה, אך נשאר האיש החזק במדינה.

אחד מאלפי המפגינים שהגיעו לכיכר כבר בשעות הצהריים אמר כי "אני לא חושב שכאזרחים רוסים יש לנו הרבה סיבות להיות שמחים. אין לנו מערכת משפט חופשית, אין חופש ביטוי במדינה הזו, וכל זה ביחד מביא למצב שמכריח אנשים לצאת ולהפגין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ