ניו יורק טיימס

צופי הערוץ הממלכתי בטלוויזיה הרוסית זכו לראות מחזה מיוחד כשהפעילו את מקלטיהם כדי לצפות בחדשות הערב של מוצאי שבת. תמונות של עשרות אלפי האנשים שזרמו לכיכר המרכזית במוסקווה להפגנה נגד הקרמלין, התחלפו בתצלומי תקריב של קבוצות אזרחים קוראים "בחירות חוזרות".

"עשרות אלפים באו להפגין ולהביע את אי הסכמתם לתוצאות הבחירות לפרלמנט, שלטענתם זויפו כדי שמפלגת רוסיה המאוחדת תצא מהן המנצחת", אמר אלכסיי פיבובארוב, אחד ממגישי החדשות בערוץ NTV שבשליטת הממשלה. הערוץ הממלכתי סיקר את ההפגנות כפי שהן, להפתעת רבים.

"הראו אותי בערוץ 1 ואמרו שאני ממנהיגי האופוזיציה. זו ממש פריצת דרך", אמר בוריס נמסטוב, שכיהן בשנות ה-90 כסגן ראש הממשלה. הוא לא הופיע בערוץ הממלכתי יותר מעשור, למעט בבית משפט או באזיקים. "עכשיו מתקשרים אלי מוושינגטון ושואלים מה קורה כאן", הוסיף נמסטוב.

עבור רבים לא ברור מה בדיוק מתרחש בימים אלה ברוסיה, ושינוי הסיקור בטלוויזיה הוא רק אחד מהגורמים לאי הבנה. במשך יותר משבוע מתחוללות במוסקווה ההפגנות הגדולות ביותר זה שנים נגד הקרמלין. ואולם, עד אתמול הציגו הערוצים הממלכתיים את המפגינים כמורדים ומפרי חוק, ולפחות פעם אחת הושמעה התרעה בדבר חמושים בפצצות מאולתרות.

"בנים, הגיע הזמן ללכת". מפגינים נגד פוטין ומדוודבצילום: אי-אף-פי

"ברוסיה קיימת תרבות מרי", אמר בשבוע שעבר ולדימיר סולוביוב, מגיש חדשות המצדד בקרמלין, והוסיף כי "תרבות המרי הזאת מסתיימת בשפיכות דמים. ברוסיה, אין תרבות של מאבק על זכויות במסגרת החוק". שידורי החדשות בטלוויזיה הרוסית שימשו בעשור האחרון ככלי להבעת תמיכה בממשלתו של ולדימיר פוטין. מבקרי הממשל, אם בכלל זכו לקבל זמן שידור, הוצגו בדרך כלל כקיצונים או מוקיונים. אולם, היקף ההפגנות האחרונות, בעיקר בסוף השבוע, אילצו ככל הנראה את הקרמלין להתעמת עם אי שביעות הרצון הכללית.

שלושת הערוצים שבפיקוח הממשלה דיווחו במוצאי שבת על ההפגנות. בשלושתם נראו הקהל העצום והכרזות נגד הקרמלין. בראיונות אישיים התלוננו מפגינים על כך שפתקי ההצבעה נעלמו ודרשו קיום בחירות חוזרות. בכל הערוצים הושמעו גם הקריאות להדחת ולדימיר צ'ורוב, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית.

אחדים מהכתבים הביעו פליאה על כך שאנשים רבים כל כך יכולים להתכנס במקום אחד, ולשמור על שקט. "ההפגנה היום היתה שיעור לכולם", נאמר בשידור מהדורת החדשות של "רוסיה 1". "מסתבר שכדי להביע אי שביעות רצון מהרשויות, אפשר להתכנס בכיכר לאחר קבלת אישור מאותן רשויות. כדי לשמור על הסדר כל מה שצריך לעשות זה להזהיר בנימוס". בכל הערוצים דווח גם על הפגנות קטנות יותר שהתקיימו בעשרות ערים גדולות ברחבי רוסיה. פוטין, לעומת זאת, נעדר מהסיקור בטלוויזיה, על אף הגינויים החריפים שספג בהפגנות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

אין ספק שההסבר לסיקור טמון בעובדה שהאינטרנט חדר עמוק לחברה הרוסית. לאור הדיווחים שעוברים בטוויטר, בפייסבוק ובבלוגוספירה, שלא לדבר על סוכנויות הידיעות הזרות, אי אפשר היה להתעלם מהמחאות. כתבי הטלוויזיה השפיעו על הסיקור כיוון שאחדים מהם הצטרפו לקהל המפגינים, בהם אנטון קרסובסקי, מגיש תוכנית אירוח פוליטית ב-NTV, שהעלה לדף הפייסבוק שלו תמונות מהאירועים.

כשנשאל לפשר השינוי בנימת הסיקור על הפגנות סוף השבוע, ענה אלכסיי פיבובארוב מ-NTV כי, "תבינו. החדשות הן דבר חי, תהליך חי. הן כמו החיים. יום אחד אינו דומה למשנהו. הכל זורם ומשתנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ