צבי בראל

מלחמת האזרחים בסוריה כבר החלה. כאשר "צבא סוריה החופשית", שמאגד כ-15 אלף עריקים, פועל באופן יזום נגד צבא סוריה הרשמי, כאשר ביום חמישי האחרון הוא פגע בטנק ובשלושה נושאי גייסות משוריינים והעלה אותם באש, כאשר פעיליו מניחים מטעני צד בדרכן של שיירות הצבא וצולף בהן - אין עוד ספק שהמחאה הסורית עוברת משלב ההתנגדות הלא-אלימה לשלב המזוין.

בורהאן רליון, מנהיג "המועצה הלאומית הסורית" - הארגון המרכזי אך לא היחיד של האופוזיציה הסורית - הביע בסוף השבוע תקווה שסוריה לא תידרדר למלחמת אזרחים. "אבל", הוסיף, "אני חושש שלא אוכל למנוע זאת". אתמול נרשם הקרב הקשה ביותר מתחילת המחאה, כאשר מאות עריקים נלחמו נגד נאמני אסד בדרום המדינה, כ-40 קילומטרים מהגבול עם ירדן.

השביתה הכללית שעליה הכריזה המועצה ברוב הערים הגדולות עברה אתמול בהצלחה, אבל היא גם גבתה קורבנות רבים נוספים. לפחות 26 בני אדם נהרגו, חנויות רבות הועלו באש, ומאות נפצעו בפעולות הדיכוי האלימות של כוחות הביטחון. בכך זינק מספר ההרוגים לכ-4,000 בני אדם מאז החלו המהומות לפני כתשעה חודשים.

חיילים בצבא סוריה החופשית, ביום רביעי האחרון. כ-15 אלף עריקים המקבלים תמיכה ונשק מטורקיה צילום: אי-אף-פי

"הצבא הסורי החופשי" שבראשו עומד הקולונל ריאד אל-אסעד, איש חיל האוויר הסורי לשעבר, איננו רק הגוף האופוזיציוני המאורגן ביותר, הוא גם זה שמכתיב עכשיו את סדר היום של האופוזיציה. בעוד האופוזיציה האזרחית, שמפוצלת לפחות בין שלושה גופים עיקריים, לא מסוגלת להציג תוכנית פעולה מאוחדת וממשיכה לגייס תמיכה בינלאומית כדי ללחוץ על סוריה, היא גם נזקקת לעזרת "הצבא החופשי" כדי להגן על המפגינים.

אולם ל"צבא החופשי" יש סדר יום משלו והיא איננה רק הגנתית. האסטרטגיה החדשה שלו היא ליצור הסלמה מול הצבא הסורי הרשמי, כך שמספר ההרוגים יעלה לרמה כזאת שלא יהיה למדינות המערב ולמדינות ערב עוד תירוץ שלא להתערב בסוריה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב ידיעות העולם אליכם לפייסבוק

הצבא הסורי החופשי פועל כבר כצבא סדיר, מחולק לגדודים ולפלוגות שנושאים שמות צבאיים, כשכל כוח משימה מופקד על עיר אחרת שבראשה עומד מפקד. דיווחים באתרי האופוזיציה מספרים על הברחות בקנה מידה גדול של נשק וחומרי חבלה מתוך טורקיה, שמעניקה ל"צבא החופשי" מרחב פעולה בשטחה, ועל פי חלק מן הדיווחים אף מאמנת אותו.

כוחו של צבא העריקים מוגבל. אין ברשותו טנקים ועיקר הנשק שלו הוא רובי קלצ'ניקוב ומקלעים כבדים. הוא איננו יכול להציב אתגר צבאי לצבא הסורי, אבל ביכולתו לנהל מלחמת גרילה ארוכה ולהסב אבידות. לצבא הזה מצטרפים עכשיו מתנדבים רבים ממדינות ערביות אחרות, וכן אזרחים סורים חסרי רקע צבאי שאינם מאמינים עוד בהתנגדות לא אלימה.

ההתנגדות האלימה שואבת תמיכה גם מגרירת הרגליים של הליגה הערבית שאינה מצליחה לכפות על אסד לקבל משקיפים ערבים, קל וחומר להפסיק את הדיכוי האלים. הסנקציות שהטילה הליגה על סוריה מקשות את חיי האזרחים פשוטים, בעוד שהצבא הסורי ואליטות השלטון ממשיכים לקבל סיוע מאיראן ומעיראק.

טנק של צבא סוריה בחומס בשבוע שעבר צילום: אי-פי

הסנקציות הערביות נועדו בין היתר לשמש תחליף להעברת "בעיית סוריה" לאו"ם. לליגה הערבית וגם למדינות המערב ברור שפנייה לאו"ם בבקשה להטיל אזור איסור טיס בסוריה (לשון נקייה להתערבות צבאית) תיתקל בווטו רוסי וסיני, ותביא את המעורבות הבינלאומית למבוי סתום.

ערוץ עוקף או"ם יכול להימצא בטורקיה. טורקיה וסעודיה השמיעו בשבוע שעבר איומים מפורשים על סוריה, כאשר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטלו הבהיר שטורקיה לא תעמוד מנגד אם סוריה תהפוך לסיכון ביטחוני, ואילו סעודיה הבהירה מפיו של טורקי אל-פייסל - שר המודיעין לשעבר ואיש רב השפעה במשטר הסעודי - כי "אסד לא יעזוב אלא בכוח".

השאלה היא האם ומתי תתרגם טורקיה את איומה למעשה. הגבול בין המדינות איננו רק סגור לסחורות, כאשר מאות משאיות טורקיות ממתינות כבר שלושה ימים למעבר לסוריה וממנה למדינות אחרות, הוא גם גבול חם. לפי דיווחים של אזרחים טורקים, זה כמה ימים מתנהלים לאורך הגבול, בצד הסורי, קרבות שמטרתם אזרחים סורים שמבקשים להימלט לטורקיה.

טורקיה היא ככל הנראה המפתח החיוני לפעולה צבאית נגד סוריה, שכן כחברה בנאט"ו היא יכולה לדרוש מעמיתותיה בארגון לפעול יחד אתה נגד משטר אסד. מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו רסמוסן, אמר בשבוע שעבר לאמיר אורן כי נאט"ו אינה מתכוונת להתערב בסוריה, אולם מקורות בטורקיה אינם שוללים אפשרות שטורקיה תפנה בקשה כזו לנאט"ו אם הגבול יתלקח. טורקיה חשה את הלחץ מסוריה לא רק בגבול, אלא גם בערים הגדולות שבהן פרצו בסוף השבוע הפגנות של סורים גולים ושל אזרחים טורקים נגד משטר אסד. בכך גבר החשש שהעניין הסורי יהפוך להיות עניין פנים-טורקי, שיחייב תגובה מעשית ולא רק איומים.

בעוד מדינות המערב ומדינות ערב מתנהלות לאטן, וכאשר הנחת העבודה היא שאסד יסולק רק בכוח, מתפתח הצבא הסורי החופשי להיות הגורם המשמעותי ביותר במאבק נגד המשטר. טורקיה מנסה אמנם להכפיף את הצבא הזה להוראות המועצה הלאומית הסורית, אבל ספק אם צעדים אלה יבלמו את שאיפתו להסלים את המערכה כדי להביא להתערבות זרה ובהמשך להיות הכוח שייטול לידיו את השלטון.

מלחמת האזרחים מתבטאת לא רק במערכה ברחובות. יותר ויותר דיווחים מתארים פעולות איבה בין אזרחים עלווים לסונים, תומכי המשטר שזוכים לגידופים ולמכות מצד שכניהם, ואזרחים עלווים בעלי-יכולת כלכלית שנמלטים למדינות המפרץ מחשש לחייהם כאשר ייפול אסד. מציאות זאת מוכרת מימי מלחמת אזרחים בלבנון ותקופת חיסול החשבונות שהתנהלה בעיראק אחרי הפלת סדאם חוסין. עכשיו היא גם בסוריה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ