מפקיד למנהיג ובחזרה: סיפורו של מוחמד, ראש ממשלת סומליה בעבר

מוחמד עבדאללה מוחמד, פקיד בארה"ב שנמלט בעבר מסומליה, חזר אליה לכהן כראש ממשלה, ומצא את עצמו בסופו של דבר בחזרה בחדרון בין מסדרונות הבירוקרטיה

ג'ון לילנד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון לילנד, ניו יורק טיימס

מוחמד עבדאללה מוחמד יושב בתאו במשרדי רשות התחבורה של מדינת ניו יורק, ומגולל כיצד בילה את חופשתו האחרונה: הוא קיצץ בממדיה של ממשלה פדרלית, יזם תשלום משכורות סדירות לכוחות הצבא. הוא נאבק נגד שחיתות, והתכופף מדי פעם כדי לחמוק מפגיעת קליעים.

"מדי בוקר, כשצחצחתי שיניים, שמעתי את הקליעים פוגעים בלוח המתכת שכיסה את החלון שלי", סיפר מוחמד. "ביום הראשון הייתי בהלם, אבל בהמשך הבנתי שהקליעים לא יצליחו לחדור, והמשכתי להתרחץ".

מוחמד, בן 49, חייך בחביבות מעל למחיצות התאים וארונות התיוק בבניין הממשלתי. במשך שמונה חודשים שהחלו בחודש נובמבר בשנה שעברה, כיהן מוחמד כראש ממשלת מולדתו, סומליה, אחת המדינות המסוכנות והכאוטיות בעולם. ואז, באותה פתאומיות שבה עזב, חזר לתאו שבמשרד התחבורה ולמשרתו, שבה הוא מוודא שהחוזים והקבלנים העובדים עם הממשל עומדים בתקנות הקבועות בחוק הנוגעות לשוויון ההזדמנויות ואפליה מתקנת. "אלה הם חיי", הוא אומר.

מוחמד, המתגורר בארה"ב מאז 1985, סיפר שלא תיכנן לכהן בממשלת סומליה, שעה שנפגש, בתיווך ידידים, עם הנשיא, השיח שריף שיח אחמד. היה זה בעת כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, בחודש ספטמבר 2010. מוחמד דן עם הנשיא בסוגיית שיתוף הפעולה בין פלגים שונים בממשלה, כשהוא שואב מניסיונו בעבודה עם קבלנים סרבנים.

מוחמד עבדאללה מוחמד בכינוס באו"ם, במארס השנה. "כולנו הופתענו כשהפך לראש ממשלה", מספרת עמיתה לעבודה. "מה? מוחמד שלנו? וכשחזר, אפינו לו עוגה" צילום: רויטרס

זמן קצר קודם לכן פיטר הנשיא את ראש הממשלה. לאחר שחזר לביתו שבבאפלו דיווחו לו ידידיו כי רעיונותיו מצאו חן בעיני הנשיא. שייח אחמד ביקש שישקול לשלוח את קורות חייו, ולהציג את מועמדותו לתפקיד ראש הממשלה. "אשתי לא תמכה ברעיון", אמר מוחמד, "אבל אמרתי לה: אם לא אני, מי יעשה את זה? אלימות היא תוצאה של מחלוקות, ואני למדתי כיצד ליישב מחלוקות. זה בדיוק מה שאני עושה כאן".

לדברי ריצ'רד דאוני, סגן מנהל המרכז למחקר אסטרטגי ובינלאומי בוושינגטון, בעקבות ההגירה המסיבית של אנשי מקצוע מסומליה, נאלצות הרשויות לפנות מדי פעם לסומלים המתגוררים מחוץ למדינה, כדי לאייש משרות בכירות בממשלה. לדבריו, כך גויס למשל אזרח סומליה שעבד כסגן מנהל בסניף מקדונלד'ס בגרמניה, לתפקיד גנרל בצבא.

ב-14 באוקטובר 2010, אחרי שנפגש עם הנשיא בירת סומליה, מוגדישו, מונה מוחמד לראש הממשלה. בנובמבר כבר החל למשול במדינה המפולגת ומוכת הטרור שאזרחיה נמצאים בסכנת רעב כבד. "התקשרתי לאשתי כל יומיים כדי שתדע שאני עדיין כאן", אמר. שר הפנים שלו נהרג בפיגוע התאבדות שבוצע בידי אחייניתו. "לקחתי סיכון", אמר, "אבל אם רוצים לעשות מעשים טובים, צריך לקחת בחשבון שתפקיד שכזה כרוך בסיכון אישי". משכורתו הייתה זהה לזו שהוא מרוויח ברשות התחבורה, ממנה לקח שנת חופשה ללא תשלום.

מוחמד, בנו של מנהל בחברת התעופה הממשלתית של סומליה, גדל במוגדישו הבירה. הוא החל לעבוד במשרד החוץ הסומלי ב-1982, ונשלח מטעמו לוושינגטון ב-1985. ב-1988, אחרי שמתח ביקורת על ממשלת סומליה, ביקש מקלט מדיני בארה"ב כי חשש לביטחונו האישי אחרי שיחזור לביתו. "אם הייתי חוזר לשם, מי יודע מה היה קורה לי", אמר.

היו לו קרובי משפחה בטורונטו ולכן השתקע בבאפלו. הוא השלים תואר ראשון ושני במדעי המדינה באוניברסיטה של מדינת ניו יורק, והשתתף בפעילות הקהילה הסומלית המקומית, המונה 1,000 נפש.

הלם התרבות היה עמוק. לדברי מוחמד, "בארה"ב צריך להתייצב בזמן לפגישות. בבית אף אחד לא עשה מזה עניין. שם מקובל לאחר בשעה וחצי. קהילת הגולים תוכל לחולל שינוי גדול בסומליה. נביא אתנו את מה שלמדנו במערב".

לאחר שמונה לתפקיד ראש הממשלה, הרכיב מוחמד קבינט של מומחים, שעליהם הטיל את ניהול המדינה. הוא צמצם את מספר השרים מ-39 ל-18 ואת מרביתם גייס מחוץ למדינה. הוא נאבק בשחיתות והנהיג תשלום משכורות קבועות למשרתים בצבא. לדברי דאוני, מוחמד, "יצא בחריפות נגד השחיתות, וזכה להפגנת תמיכה ציבורית לא מבוטלת, אולם אין ראיות לכך שחל שיפור משמעותי במצב במדינה. בסופו של דבר, כוונותיו היו טובות. אלא שמיד עם הגיעו, הוא נזרק לבריכת כרישים".

הכרישים היו הנשיא, ויו"ר הפרלמנט שיח שריף חסן עדן, שניהל מערכה ארוכה וקשה לתפיסת השלטון. בחודש יוני ניצח שייח עדאן, בהקריבו את מוחמד, בעל בריתו של הנשיא. "וזו היתה נפילתו של מוחמד", הודה ראש הממשלה לשעבר, "נפילה זמנית, אני מקווה".

כוחות הביטחון ואזרחים רבים הפגינו ברחובות וטענו שמוחמד הוא המנהיג הישר היחיד בשלטון. את מקומו תפס סגנו, עבדאללה מוחמד עלי, מרצה לכלכלה לשעבר באוניברסיטת ניאגרה, הסמוכה לבפאלו. ביוני חזר מוחמד לבפאלו. "ידעתי שאני יכול תמיד לחזור לעבודה שלי כאן, אם העניינים לא היו מסתדרים בסומליה", אמר.

לדבריו, נעים יותר לחיות בבית בחברת אשתו וארבעת ילדיו, ולא לחשוש מפני מתנקשים. בעתיד, אמר, הוא ישמח לחזור לסומליה, ואף להתמודד על תפקיד הנשיא. "אני נשאר בארה"ב ברגשות מעורבים", הוא אומר. "אני מאמין שמחובתי לחזור לשם יום אחד ולמלא תפקיד ציבורי. איני יודע עדיין איזה".

ג'אנין שפארד שעובדת בתא שלידו מאוד שמחה שחזר. "כולנו הופתענו כשהפך לראש ממשלה", סיפרה. "מה? מוחמד שלנו? וכשחזר, אפינו לו עוגה".

תרגום:יעל אלין-קוטנר. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ