אלפי החיילים של "צבא סוריה החופשית" פועלים מתוך טורקיה

החלטתה של טורקיה להציע מקלט לצבא סוריה החופשית, יחד עם קריאותיו של ארדואן להתפטרותו של אסד, פגעו אנושות ביחסים בין שתי המדינות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

איימן כורדי סירב לפתוח באש על מפגינים לא חמושים, וכעת הוא נחשב לאויב המשטר הסורי. כורדי, אדם רך דיבור בן 30, הוא מפקד לשעבר בצבאו של הנשיא בשאר אל-אסד. הוא נטש את עמדתו ביוני וברח לטורקיה השכנה עם משפחתו. כעת כורדי חבר ב"צבא סוריה החופשית", התארגנות לא מהודקת עדיין של עריקים הנלחמים כדי להדיח את אסד. לפי הערכות, הארגון מונה כיום עשרת אלפים חיילים.

קצינים נוספים בצבא סוריה החופשית מצאו גם הם מקלט בטורקיה, וממנה הם מתאמים מבצעים עם יחידות מורדים בסוריה. המפקד הבכיר של הארגון, הקולונל ריאד אל-אסעד, נמצא כיום במחנה פליטים בקרבת הגבול עם סוריה. יחד אתו חיים במחנה עוד עשרות קצינים בכירים.

החלטתה של טורקיה להציע מקלט לצבא סוריה החופשית, יחד עם קריאותיו החריפות של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן להתפטרותו של אסד, פגעו אנושות ביחסים בין שתי המדינות, שהיו קרובים בעבר הלא רחוק. דמשק אומרת כי החיילים המורדים הם בוגדים וכי הם משרתים את אויבי סוריה.

"עזבתי בגלל טבח האזרחים בסוריה", מסביר כורדי. "כל יום המשטר הורג עד שלושים בני אדם בחומס ושולח טנקים לרחובות".

כורדי מתראיין לתקשורת בביתו של מהגר סורי בעיר אנטקיה בדרום טורקיה. לדבריו, צבא סוריה החופשית זקוק לנשק ולציוד נוסף, וייתכן שהתערבות זרה תהיה הכרחית כדי למנוע מהמדינה מלהידרדר למלחמת אזרחים או לסכסוך ממושך. "אם לא תהיה התערבות זרה והקהילה הבינלאומית לא תעשה צעד לסייע לסוריה, המשטר יוכל לעמוד על כנו עוד זמן רב", הוא סבור. "אנחנו כמובן מעדיפים פתרון דיפלומטי", מוסיף כורדי, "אבל אם הוא לא יצליח נרצה התערבות צבאית, בצורת הכרזה על שמי סוריה כאזור ללא טיסה או הכרזה על אזור חיץ".

כמו רוב אנשי הצבא, כורדי הוא מוסלמי סוני; אבל פיקוד הצבא נמצא בידיהם של קצינים מהמיעוט העלאווי אליו משתייכת משפחת אסד.

כורדי אומר כי יותר ויותר יחידות בדרג נמוך או בינוני עורקות לצבא סוריה החופשית. "בחודשים הראשונים של המהפכה היו מעט מקרי עריקה, אך מספרן עלה משמעותית בעשרת הימים האחרונים", אומר כורדי. "לפני חמישה ימים, בבסיס בדרעא, עשרים חיילים הכניסו חומרי הרדמה לאוכל של השומרים, גנבו את כל הרובים וברחו".

בהתייחסו למידע על תנועתם האחרונה של חיילים וטנקים בצבא אסד, אומר כורדי כי הוא חושש שהנשיא מתכנן מבצע גדול בחומס, בחמה ובערי החוף לטאקיה וטרטוס. "אם הם יתקיפו את חומס זאת תהיה טעות גדולה. המבצע יעורר תגובה ברחבי המדינה".

כורדי אומר כי יחזור לסוריה רק כשאסד ייפול. אם לא, הוא יירצח. "אנחנו", מבטיח כורדי, "מוכנים לשלם כל מחיר כדי לגמור עם אסד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ