סגן ראש ממשלת בריטניה: קמרון מוביל אותנו לבידוד

מחלוקות בנוגע ליחסים בין בריטניה לאיחוד האירופי עוררו מתחים בתוך הקואליציה של דיוויד קמרון וניק קלג

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

הקואליציה בבריטניה נראתה אתמול רעועה מתמיד, אחרי שמחלוקות בנוגע ליחסים בין בריטניה לאיחוד האירופי עוררו מחדש מתחים בין ראש הממשלה דיוויד קמרון, מנהיג המפלגה השמרנית, לבין סגנו ניק קלג, מנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית.

המתחים בין שני הפוליטיקאים, שחברו יחדיו אחרי הבחירות במאי 2010 והקימו את ממשלת הקואליציה הראשונה בבריטניה מאז מלחמת העולם השנייה, התעוררו אחרי שקמרון התייצב נגד הצרפתים והגרמנים בפסגה שכונסה בבריסל בשבוע שעבר, במטרה להתמודד עם המשבר בגוש האירו, והטיל וטו על השינויים המוצעים באמנת האיחוד. התוכנית נועדה להנהיג פיקוח הדוק יותר על ניהול תקציבי הממשלות של המדינות החברות באיחוד, צעד שלטענת קמרון מסכן את ענף השירותים הפיננסיים של לונדון בחשיפה לרגולציה בלתי רצויה מצד האיחוד. כתוצאה מכך, יתר 26 חברות האיחוד, בהן 17 מהמדינות שבהן נהוג מטבע האירו, מתכוונות לאמץ הסכם נפרד שלא יכלול את בריטניה.

דיוויד קמרוןצילום: רויטרס

קלג, שתומך בהידוק היחסים עם האיחוד והיה חבר בפרלמנט האירופי, דחה את השמועות שלפיהן בכוונתו לפרק את הקואליציה עקב התנגדותו לווטו של קמרון, אולם התבטא בחריפות על הווטו ואמר שהצעד הוא "אכזבה מרה" ו"רע בשביל בריטניה". "זה יגרום לנו נזק גדול עוד יותר כמדינה אם ממשלת הקואליציה תתפרק עכשיו. זה עלול לגרום לאסון כלכלי במדינה בתקופה של אי ודאות כלכלית גדולה", אמר קלג לבי-בי-סי. ואולם, קלג הוסיף כי הוא סבור שהתוצאה של מה שקרה בפסגה היא שכעת "יש סכנה שבריטניה תסבול מבידוד וייפגע מעמדה בתוך האיחוד האירופי".

"אני חושב שזה לא טוב למקומות עבודה, בעיר או במקומות אחרים, אני חושב שזה לא טוב לצמיחה או למשפחות ברחבי המדינה", אמר קלג, והוסיף שכאשר שמע כיצד הצביע קמרון, מוקדם בבוקר יום שישי, הוא הבהיר לראש הממשלה שאינו יכול לתמוך בצעד, "וכעת בעקבות זאת אמרתי שאני מצטער על התוצאה", אמר קלג. בהמשך הזהיר קלג שאם קמרון ימשיך באותו כיוון ויקשיב לעצת האירוסקפטים במפלגתו, שרוצים שבריטניה תפרוש לגמרי מהאיחוד האירופי, עלולות להיות לכך תוצאות נוראות. "אם בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי, היא עלולה להיתפש כבלתי רלוונטית בעיני וושינגטון, ותיחשב לננסית בעולם בתקופה שבה אני רוצה שנעמוד זקופים ונוביל את העולם", אמר קלג, וציין כי חברי המפלגה השמרנית העולצים על תוצאת הפסגה "טועים טעות ענקית".

קמרון, שצפוי לדבר היום על החלטתו בבית הנבחרים, אמר לאחר הצבעתו בבריסל כי בכוונתו להציב "אמצעי הגנה" מפני האיחוד שיגנו על ענף השירותים הפיננסיים של לונדון. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כינה את דרישותיו של קמרון "בלתי קבילות". הטון החריף של קלג מציין תפנית מהצהרותיו הפומביות הראשונות בתגובה לווטו של קמרון - אז אמר שדרישות ראש הממשלה לערבויות בפסגה של האיחוד האירופי היו "צנועות וסבירות". העיתונות בבריטניה דיווחה כי קלג, שמפלגתו מאבדת את תמיכת הציבור עקב הזעם של רבים על הוויתורים שעשתה כלפי המפלגה השמרנית, מבין כי פוליטית אינו יכול להרשות לעצמו להיתפש כמי שתומך בצעד שנראה כסטירת לחי לעמדות המוצהרות של המפלגה בנוגע לאירופה.

יחסי בריטניה והאיחוד האירופי - לחצו להגדלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ