גם הכנסייה הרוסית רבת העוצמה יוצאת נגד זיופי הבחירות

לראשונה בתקופה הפוסט-סובייטית, כמרים שגינו את תוצאות הבחירות זכו לגיבוי מהממסד הדתי: "זיוף רצון העם הוא חטא חמור. אין לו הצדקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכנסייה הרוסית-אורתודוכסית הוסיפה בסוף השבוע את קולה רב ההשפעה לקריאות לבחירות הוגנות ברוסיה. צעד זה בא בעקבות ההפגנות שנערכו ברחבי המדינה בדרישה לספור מחדש את הקולות בבחירות האחרונות או לערוך בחירות חדשות, ודבריהם של כמרים ששיקפו את הכעס העממי על זיופי הבחירות לפרלמנט הרוסי ב-4 בדצמבר.

"ברור שהתנהלותם החשאית של גורמים מסוימים במערכת הבחירות מטרידה אנשים, וחייב להיות פיקוח ציבורי על המערכת הזו", אמר הכומר וזבולוד צ'פלין בראיון לאתר "חדשות הכנסייה האורתודוכסית" הפופולרי. "אנחנו חייבים להחליט יחד כיצד לעשות זאת באמצעות דיאלוג ציבורי מתורבת". הוא גם אמר שאם הכנסיה תקבל הוכחות על פגיעה בטוהר הבחירות, היא תהיה מוכנה לדון על כך עם בכירים בממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם לפייסבוק שלכם

דברי הכומר צ'פלין, יו"ר הסינוד של הפטריארכיה המוסקבאית והממונה על יחסי הציבור שלה, חשובים במיוחד משום שלעתים קרובות נמתחת עליו ביקורת כסניגור של הקרמלין. הוא גם שמרן קיצוני שקרא בעבר לחזור לבגדים האורתודוכסים המסורתיים, דבר שעורר חילוקי דעות רבים.

דבריו נועדו כנראה גם להוכיח שהכנסייה, לראשונה בתקופה הפוסט-סובייטית, מגבה את הכמרים שגינו את הזיופים בבחירות. ניתן גם להסיק מהם שהממשלה מוכנה לסבול את הביקורת על המערכת הפוליטית ­ אולי משום שהתפשטה עד כדי כך שאי אפשר יותר להחניק אותה.

"מדהים שהתעוררות המצפון האזרחי משפיעה לא רק על אנשים מהרחוב אלא גם על הכמורה והכנסייה", אמר בשבוע שעבר סרגיי צ'פנין, עורך כתב העת של הפטריארכיה המוסקבאית, בשולי סמינר על הזהות ההיסטורית של רוסיה.

במשך שנים, ציין צ'פנין, התייחסו אורתודוכסים רבים בספקנות או באדישות לבחירות, למרות שהכנסייה צברה השפעה רבה מאז נפילת הקומוניזם. לדבריו, עוד לפני שבועות אחדים "אי אפשר היה לדמיין" מצב שבו כמרים מדברים באהדה ובהזדהות עם הזעם הציבורי על המניפולציות והזיופים בבחירות.

"לדעתי, החברה עברה זעזוע אדיר. ידענו בעבר שהבחירות זויפו, אבל כעת המודעות הציבורית התבגרה והיא מביעה את דעותיה עליהן או מדברת נגדן", הוסיף, וציין שאיש
מאנשי הכנסייה שפגש בשבוע שעבר לא היה מרוצה מהתוצאות הרשמיות של הבחירות.

אתר הכנסייה Pravoslavie i mir ("הנצרות האורתודוכסית והעולם") הפך לבמת ויכוחים על אודות הפוליטיקה והמוסר. העורכת שלו, אנה דנילובה, אמרה כי התגובה בתוך הכנסייה היא תוצאה מהסלידה מההונאה הרשמית בבחירות.

גינויים חריפים ביותר על הבחירות מצד כמרים ותיאולוגים אורתודוכסים הופיעו בפייסבוק ובבלוגים ככל שהתרבו הדיווחים על זיופים בבחירות, למרות הזיכרונות על רדיפת הכנסייה בתקופה הקומוניסטית והחששות שבחירות הוגנות יחזירו לשלטון את הקומוניסטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ