בן זוגה של לה פן בישראל: "לעומת ליברמן, אנו מתונים"

"החזית הלאומית", ששורשיה בפאשיזם, באה לעשות בארץ נפשות. אליו נפגש עם אישים פוליטיים שמעדיפים "לא להיחשף", ומבטיח: אין סיבה לחשש מאתנו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"החזית הלאומית", מפלגה לאומנית עם שורשים בפאשיזם שדבקה בה תדמית אנטישמית וגזענית, באה בימים אלה לעשות נפשות בישראל. לואי אליו, בן זוגה של המועמדת לנשיאות צרפת מטעם "החזית הלאומית", מארין לה פן, שוהה בישראל בביקור שנועד לשכנע בעלי זכות הצבעה צרפתים כאן לתת למפלגה את קולם. "בשבילנו הביקור הזה הוא תקדים", הוא אמר אתמול בראיון ל"הארץ". "זו הפעם הראשונה שמנהיג מהחזית הלאומית מבקר בישראל. נכון שהיחסים היו מתוחים זמן מה, עכשיו הגיע הזמן לחמם את האווירה".

בין היתר אמר אליו על שר החוץ אביגדור ליברמן כי "דיברו אתי על ליברמן, וסיפרו לי עליו. הוא אומר דברים שאנחנו לא יכולים להגיד בצרפת. לעומת ליברמן, אנחנו מתונים".

אליו בא ל-48 שעות והספיק לבקר בכותל המערבי. היום הוא ייסע לכנסיות בבית לחם. אתמול נפגש עם "כמה נבחרי ציבור ואישים פוליטיים שבשלב זה אינם רוצים להיחשף". לדבריו, אין מדובר בנבחרי ציבור המכהנים בכנסת. הוא נפגש עם כ-40 יהודים צרפתים במלון בירושלים, שהזמינו אותו לשמוע על המצע של מארין לה פן, בתו של מייסד החזית הלאומית, ז'אן מארי לה פן.

דבר הביקור פורסם לראשונה באתר האינטרנט JSSNEWS.

לואי אליוצילום: פיטוסי אוליבייה

אתה מרגיש שיש פחות אנטגוניזם ללה פן והרעיונות שלו בקרב יהודים?

"כל הצרפתים שפגשנו בישראל איתנים בדעתם שמארין אינה מפלצתית כמו שהם חשבו פעם, אולי. הם שותפים לעמדתה בנוגע למהגרים בצרפת. לעומת זאת, לנו יש עמדה מאוד מאוזנת לתהליך השלום, בעוד שהצרפתים שפגשנו בירושלים הרבה יותר לאומנים, ולפעמים יש להם ביטויים שאנחנו לא יכולים לומר בצרפת. דיברו אתי על ליברמן, וסיפרו לי עליו. הוא אומר דברים שאנחנו לא יכולים להגיד בצרפת. לעומת ליברמן, אנחנו מתונים. צריך להגיד, אנחנו לא חיים כאן, אין לנו אותו לחץ, אין לנו אותן סכנות, טבעי שיש להם ביטויים הרבה יותר מתגוננים".

אבל בין הצדדים יש מכנה משותף, מסביר אליו, והוא החשש מהאיסלאם הקיצוני. "בצרפת יש לנו רפובליקה, יש חוקים, יש חוקה. צריך לשאול אם כל התפישה האיסלאמית מתאימה לרפובליקה. אנחנו סבורים שלא. על המוסלמים להתאים את עצמם אם הם רוצים בכך, ולהשתלב בחברה. אם הם לא רוצים, יש הרבה מדינות ערביות שהם יכולים לממש בהן את הערביות שלהם".

"לצרפת, כך אנחנו סבורים, יש תפקיד ביחס לישראל. בשונה מהאמריקאים שתומכים בישראל ללא תנאי, אנחנו סבורים שהקיום של ישראל חשוב מאוד, ושצרפת צריכה להיות יותר משמעותית בתהליך השלום. והיא לא עושה את זה. גם אם היו אי הבנות, ז'אן מארי לה פן תמיד הביע עמדה בעד הקיום והביטחון של ישראל".

מארין לה פן מפתיעה בסקרים, וזוכה בהם ב-18%-24%, אחוזים ספורים פחות מהנשיא ניקולא סרקוזי. אליו, המאורס ללה פן, הוא עו"ד בהכשרתו, בן 42, ומייצג את החזית הלאומית בפרלמנט המקומי של פרפיניאן, בגבול ספרד.

מה המסר שלך כלפי היהודים כאן?

"אין סיבה לחשש מאתנו. שלא תחששו, לא ממארין לה פן ולא משלטונה האפשרי. במצב היום, של חוסר היציבות במדיניות הבינלאומית, אנחנו סבורים שצרפת יכולה להוביל דרך יותר נכונה כלפי העולם הערבי ולחזק את ידידותה עם ישראל. המטרה העיקרית היא לשמר את השלום. שלא תהיה פה מלחמה לנצח. בצרפת, אם מדברים על ישראל, זה לא לטובה. מובן שאלה העיתונאים שמעבירים את הידיעות על ישראל. אני סבור שישראל הפסידה במערכה על ההסברה בצרפת, וזה לא בגלל החזית הלאומית".

אתה מצפה שהקול היהודי יילך ללה פן?

"בהחלט. הם מאוכזבים מסרקוזי, הם לא סומכים על הסוציאליסטים, ובשבילם מארין היא התשובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ