קוראי "טיים" בחרו בארדואן כאיש השנה של 2011

ראש ממשלת טורקיה זכה גם בתואר "האיש שהכי פחות מתאים להיות איש השנה". למקום השני הגיע ליאו מסי, ומיד אחריו - תנועת המחאה החברתית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הוא איש השנה לשנת 2011 של קוראי המגזין "טיים". במקביל, בחרו הקוראים בארדואן גם כדמות שהכי פחות מתאימה לשאת בתואר. "מנהיגה הפרו-איסלאמי של טורקיה הצליח להפוך את מדינתו החילונית, הדמוקרטית והידידותית למערב לכוח מרכזי באזור. אבל האם יוכל להציל את האביב הערבי?", נכתב על שער המגזין בסוף נובמבר.

מדי שנה בוחר המגזין "טיים" אישיות עולמית, קבוצה או רעיון שהשפיעו, לטוב או לרע, על העולם בצורה יוצאת דופן. יש לציין כי הבחירה בארדואן נעשתה על ידי קוראי המגזין, ואולם הבחירה הרשמית היא של עורכי העיתון והיא צפוייה להיות מוכרזת במהלך השבוע.

ארדואן נבחר לאישיות המועדפת על הקוראים, קיבל 120 אלף קולות, והותיר הרחק מאחור את שאר מתחריו. למקום השני הגיע הכדורגלן ליאו מסי, עם 74 אלף הצבעות, ובמקום השלישי סיימה תנועת המחאה החברתית "לכבוש את וול סטריט". בשנת 2010 נבחר מיסד פייסבוק, מארק צוקרברג, לאיש השנה על פי עורכי המגזין.

ב"טיים" נכתב כי ארדואן הוא "שופר הדמוקרטיה האסלאמית. הוא סייע להקפיץ את כלכלת טורקיה, והפך אותה לכלכלה הצומחת השנייה בעולם. הוא לא ערבי, אולם הוא המנהיג המוערך ביותר בקרב ערבים. הוא זוכה לתשואות שיגרמו לכוכבי רוק לקנא".

ארדואן על שער המגזין - לחצו להגדלהצילום: מגזיין טיים

במקביל, 180 אלף מקוראי המגזין הכתירו את ארדואן גם כאיש שהכי פחות מתאים להיות "איש השנה". כיצד יתכן שארדואן הוא גם האדם האהוב ביותר, וגם השנוא ביותר? ב"טיים" כותבים כי קמפיינים אינטרנטים רחבי היקף, הן מטעם אתרים טורקים, והן מטעם מתנגדיו של ארדואן, השפיעו על התוצאות. באתר לזכויות העם הכורדי, נכתב כי "טיים בחר בארדואן ובפשעיו לאיש השנה", והקוראים התבקשו לשלוח מכתבי גינוי לעיתון.

סטיב ג'ובס, מיסד אפל שהלך השנה לעולמו, הגיע למקום החמישי האהוד ביותר. גבריאל גיפורד, חברת הקונגרס הדמוקרטית שהחלימה לאחר שנורתה בראשה בחודש ינואר, הגיעה למקום העשירי. ברשימת הלא אהודים, המתמודדת הרפובליקאית מישל בקמן הגיעה למקום החמישי וראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני, שנאלץ להתפטר השנה מתפקידו, למקום השמיני. ברק אובמה, שהיה איש השנה של המגזין בשנת 2008, סיים כאיש העשירי שהכי פחות מתאים להיות איש השנה, לפי הקוראים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ