איש השנה של טיים: המפגין

"איש לא יכול היה לצפות כי כאשר מוכר פירות תוניסאי הצית את עצמו בעיירה לא מוכרת, הוא יצית גם מחאות המונים ברחבי העולם", הסביר המגזין

הארץ
הארץ

מגזין טיים חשף את איש השנה שלו, והפעם לא מדובר באדם יחיד, או אישיות מפורסמת, אלא בדמות שמייצגתמיליוני בני אדם ברחבי העולם. מיליונים שהשנה, לראשונה בחייהם, קמו ועשו מעשה נגד משטרים וממשלות ברחבי העולם. איש השנה של טיים ל-2011 הוא המפגין.

"אף אחד לא יכול היה לצפות כי כאשר מוכר פירות תוניסאי הצית את עצמו בעיירה שבקושי מופיעה על המפה, הוא יצית גם מחאות המונים שיפילו דיקטטורות בתוניסיה, מצרים ולוב; יטלטלו את סוריה, תימן ובחריין, ויעוררו מקסיקאים להתקומם נגד קרטלי הסמים, יוונים לצעוד כנגד מנהיגים חסרי אחריות, אמריקאים להשתלט על מרחבים ציבוריים במחאה על הפערים המתרחבים בהכנסות ורוסים להתארגן כנגד אוטוקרטיה מושחתת", נכתב במגזין.

המגזין הסביר בעוד שבעבר מפגינים היו קובעי חדשות ומשני היסטוריה, בשני העשורים האחרונים הגיע "קץ ההיסטוריה", עליו הכריז פרנסיס פוקויאמה בספרו בשם הזה בשנת 1989, וההפגנות נותרו נחלת העבר, מלבד במקרים מועטים כמו המאבק באפרטהייד. אולם כעת, "הפגנות רחוב ענקיות ואפקטיוויות" הפכו לפתע לדבר החשוב של ימינו, הסביר המגזין. 

הבחירה מזכירה את איש השנה של 2006, אז התנוססה בשער המגזין שלו תמונה של מחשב (מק), כאשר במסך שלו הוצבה תמונה של מסך ביוטיוב ובו מראה. המגזין הכריז אז כי האיש השנה הוא "אתם" - הגולשים שקוראים ובעיקר כותבים ברשת ומייצרים את הדמוקרטיה הדיגיטלית החדשה.

13 מתוך 13 |
ג'ורג' בוש, 2000
1 מתוך 13 |
שער מגזין טיים 2012
2 מתוך 13 |
שער מגזין "טיים" 2011

עורך המגזין ריצ'רד סנטגל אמר אז כי "כאשר נבחר אדם מסוים, אנחנו צריכים להסביר כיצד אותו אדם משפיע על חייהם של מיליוני אנשים אחרים. אך כאשר נבחרים מיליוני אנשים, לא צריך להסביר שום דבר". גם הפעם הוא אמר ל-MSNBC כי היה "הרבה קונצנזוס בקרב האנשים שלנו. זה הרגיש נכון". 

גם בשנה שעברה איש השנה היה קשור לרשת, אבל הפעם היה מדובר באדם יחיד, מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל הרשת החברתית פייסבוק, שלה כ-800 מיליון משתמשים. ב-2009 זכה בתואר בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי וב-2008 היה זה נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה.

הבחירה של גולשי טיים היתה דווקא שונה. הם בחרו בראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן ,במקביל, הקוראים גם בחרו בו כדמות שהכי פחות מתאימה לשאת בתואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ