מבצע השנה: תחזיר נשק וקבל כרטיס חינם למונדיאל

פיפ"א בוחנת הצעה של ממשלת ברזיל במסגרת מלחמתה לניקוי הרחובות מכלי הנשק. הבעיה: "יש כל כך הרבה כלי נשק שלא יהיו מספיק כרטיסים"

הגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגרדיאן

ממשלת ברזיל מצאה דרך חדשה להתמודד עם האלימות הגואה וכלי הנשק הרבים המסתובבים ברחובות, לקראת גביע העולם בכדורגל שייערך במדינה ב-2014. תוכנית חדשה שהציג בחודש שעבר שר המשפטים להתאחדות הכדורגל העולמית (פיפ"א), מציעה להעניק כרטיסי חינם למשחקי המונדיאל לאוהדי כדורגל שימסרו לרשויות כלי נשק הנמצאים בידיהם.

התוכנית, מהווה נדבך נוסף בפרויקט חדש לפירוז מנשק שצבר תאוצה לאחרונה. לפי הפרסומים בתקשורת הברזילאית, הצעות הממשלה, אותן בוחנת עתה פיפ"א, כוללות גם כרטיסים מוזלים, וחלוקת כדורים וחולצות חתומות על ידי שחקני הנבחרות המשתתפות תמורת מסירת כלי נשק.

הצעה נוספת, חלק מ"חוק המונדיאל" החדש שנדון בימים אלה על ידי משפטנים בבירה ברזיליה, תביא אם תאושר לכך שכלי הנשק שיוחזרו יותכו וישמשו כעמודי שער במשחקי המונדיאל בברזיל, כמו גם במקומות אחרים ברחבי העולם.

אוהדי ברזיל. הדרך למונדיאל מתקצרתצילום: אי–פי

רנאן פיליו, חבר פרלמנט מהמפלגה הדמוקרטית, קרא במקביל לוועדה המארגנת של המונדיאל לקבוע את הנושא המוביל תחת הכותרת: "למען עולם ללא נשק". לדבריו, "במונדיאל שנערך בדרום אפריקה, הנושא היה המלחמה באיידס. כאן אנחנו חייבים להפיץ את תרבות השלום של פירוק מנשק".

פעילה מרכזית בקמפיין למען פירוק מנשק אמרה בראיון כי "בברזיל, שיעורי המוות מנשק מזוין גבוהים מאוד ואנחנו רואים בכדורגל כמשהו שיכול לגרום אנשים לשנות את דעתם בנושא". עם זאת, ביקור שערך לאחרונה בברזיל המזכיר הכללי של פיפ"א, ג'רום ולקה, שפך מים צוננים על היוזמה ואף עורר את חמתם של כמה מפעילי הקמפיין. "אני חושב שלרוע המזל, יש כל כך הרבה רובים בברזיל שלא יהיה לנו מספר מספיק של כרטיסים" לחלק", אמר.

הפרויקט האחרון לפירוק רחובות ברזיל ממנשק החל במאי, חודש לאחר שתלמיד לשעבר הגיע לבית הספר היסודי בו למד וירה למוות ב-12 מתלמידיו. מאז החל הפרויקט שהציע חנינה למחזירי כלי נשק הוחזרו יותר מ-20 אלף רובים כחלק מחנינה.

אולם בטרם אפשר יהיה להכריז על הצלחה עומדים בפני הרשויות אתגרים רבים. השבוע יצאה משטרת ריו דה ז'ניירו במבצע גדול נגד סוחרי נשק ועצרה 18 אנשים, בהם 13 קציני משטרה שהואשמו במכירת רובים וסמים לפושעים - מה שמדגיש את היקף הבעיה וטשטוש הגבולות בין שומרי החוק לפושעים במדינה. לפי מחקר שפורסם היום, מספר מקרי הרצח בברזיל עלה בשלושת העשורים האחרונים ב-124%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ