הכפר הסיני שיצא למאבק במפלגה הקומוניסטית

אנשי הכפר ווקאן שבדרום סין הקימו מחסומים והחלו לייצר נשק בביתם לאחר שאחד התושבים מת בזמן ששהה במעצר

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

סכסוך ממושך בין איכרים ופקידים מקומיים בדרום סין התפוצץ השבוע לכדי מרי גלוי, לאחר שהאיכרים סילקו את בעלי התפקידים, הקימו מחסומים והחלו להתחמש בנשק מתוצרת ביתית, כך מספרים תושבי המקום. הסכסוך שנתגלע בווקאן, יישוב במחוז גואנדגדונג, הסלים ביום שני לאחר שנודע כי אחד מנציגי הישוב מול המפלגה הקומוניסטית מת בזמן שהיה נתון במעצר במשטרה. הרשויות טוענות כי האיש בן ה-42 מת מהתקף לב, אולם בני משפחתו סיפרו כי על גופתו נמצאו סימני עינויים.

התפרצויות מחאה בסין הפכו תכופות יותר ויותר ומשקפות את הפער ההולך וגדל בהכנסות, מורת הרוח כלפי שחיתות ברשויות, ומערכת משפט שאינה נותנת מענה לתופעה זו. אך ההתנגשויות בווקאן, שפרצו לראשונה בספטמבר יוצאות דופן בשל הזמן הרב שהן נמשכות ותעוזת המשתתפים בהן.

התסיסה החלה כאשר אלפי בני אדם יצאו לרחובות במחאה על השתלטות על קרקעות חקלאיות, שלדברי התושבים הופקעו על ידי פקידי ממשלה בצורה לא חוקית. הקרקע נמכרה ליזמים אולם החקלאים קיבלו פיצוי מועט בלבד, אם בכלל. לאחר יומיים של מחאות, במהלכן הרסו המפגינים מכוניות משטרה ובזזו בנייני ממשלה, פעלה המשטרה לסיום המחאה במה שהתושבים תיארו כאלימות מוגזמת.

התושבים מפגינים בכפר בווקאןצילום: רויטרס

משהושב הסדר על כנו, התחייבו ברשויות המקומיות לחקור את טענות הגזילה של האיכרים. הרשויות העלו הצעה נדירה במערכת הפוליטית בסין: גורמים במפלגה יישאו ויתנו עם קבוצה של נציגים שאנשי העיירה יבחרו. קצב ושמו שווה ג'ינבו היה אחד מ-13 הנבחרים.

אין זה ברור מה קרה אחר כך אולם אנשי הכפר טוענים כי הרצון הטוב של השלטונות נעלם כלא היה. דובר מטעם הממשלה גינה את המחאה, כינה אותה לא חוקית והאשים את מנהיגי ווקאן שעודדו "כוחות מעבר לים שמבקשים לזרוע פירוד בין הממשלה לכפריים".

כעבור ימים אחדים התושבים חזרו לרחובות. ביום שישי האחרון שוטרים בלבוש אזרחי תפסו חמישה מבין הנציגים ושווה ביניהם. יומיים לאחר מכן הוא מת. לדברי חתנו, נראו פצעים בברכיו, נחיריו היו מכוסים דם קרוש ואגודליו נראו שבורים.

תושבים סיפרו היום (רביעי) על המונים בהפגנות מחוץ לבית המועצה בווקאן וצעירים שחוסמים בגזעי עצים את הכבישים לעיירה. המשטרה הניחה מחסומים בכבישים באזור והמצור מונע הגעת אספקה לעיירה המונה 20 אלף נפשות, אך התושבים טוענים כי הם נעזרים בעיירות סמוכות לקבלת מזון. בעלי תפקידים במפלגה הקומוניסטית סירבו להגיב הערב בטענה כי הם יקיימו מחר מסיבת עיתונאים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ