נטשה מוזגוביה
פורט-בליס, טקסס

ארבע שנים לאחר שכינה את המלחמה בעיראק "מטומטמת", ציין היום (רביעי) נשיא ארה"ב ברק אובמה רשמית את סיומה, כשקיבל בבסיס הצבאי פורט בראג שבצפון קרוליינה את אחד המטוסים האחרונים עם חיילים ששבו מהמערכה, שארכה כמעט תשע שנים.

הגברת הראשונה מישל אובמה, שהפכה את טיפוח הקשר עם משפחות החיילים לאחד מנושאי הדגל שלה בבית הלבן, דיברה ראשונה. "אני גאה על המחויבות שאתם מפגינים כל יום. בכל פעם שהמדינה הזאת קוראת לכם, אתם נענים, בלי קשר לנסיבות, לסכנה או גודל ההקרבה", אמרה והוסיפה כי ההקרבה של החיילים היא גם הקרבה של המשפחות שלהם - והיא שואבת מכך השראה. את ברק אובמה היא הציגה בתור "בעלי, הנשיא שלנו והמפקד העליון שלכם".

לאחר מספר בדיחות על רעייתו וקריאה לחיילים להינשא לבן/בת זוג טובים יותר ממה שמגיע לכם, אובמה נהיה רציני יותר. "כאן בפורט בראג, אנו מציינים רגע היסטורי בחיי המדינה והצבא שלנו", פתח הנשיא. "כמעט תשע שנים היתה אומתנו במלחמה בעיראק. ואתם, גברים ונשים יוצאי דופן במדים, הייתם שם בצדי כל הדרכים. שירתתם בכבוד והקרבתם המון, מהגל הראשון של הפלישה ועד לחיילים האחרונים שחוזרים הביתה. בתור המפקד העליון שלכם, ובשם האומה אסירת התודה הזאת, אני גאה סוף כל סוף להגיד את המילים הללו: ברוכים הבאים הביתה"
.
בחודשים האחרונים, אמר אובמה, המלאכה בעיראק הושלמה. "עשרות בסיסים עם שמות אמריקאים, שאכלסו אלפי חיילים אמריקאים, נסגרו או הועברו לעיראקים. אלפי טונות של ציוד נארזו ונשלחו הביתה. מחר, הדגל שתחתיו נלחמתם בעיראק יקופל רשמית בטקס בבגדאד".

אובמה נואם בפני החיילים בפורט בראגצילום: אי-אף-פי

"אתם תהיו חלק מההיסטוריה", אמר אובמה, "האחרונים לצאת מעיראק יחצו את הגבול עם הראש מורם מעלה. אחד הפרקים יוצאי הדופן בתולדות הצבא האמריקאי יבוא אל סופו. עתידה של עיראק יוותר בידי עמה. מלחמתה של אמריקה בעיראק תסתיים".

הוא הוסיף כי זה "קשה יותר לסיים מלחמה מאשר להתחיל אחת. וכל מה שהחיילים האמריקאים עשו בעיראק - כל הלוחמה והמוות, הדם ואימון הכוחות העיראקים - כל זה הוביל לרגע ההצלחה הזה".
עיראק, הודה הנשיא האמריקאי, "אינה מקום מושלם, אתגרים רבים מצפים לה. אך אנו משאירים מאחור עיראק ריבונית, יציבה ועצמאית, עם ממשלה שנבחרה על-ידי העם שלה. אנו בונים שותפות חדשה בין העמים".

אובמה דיבר על האלימות בין הסונים והשיעים, על אל-קאעדה ועל ההרוגים והפצועים האמריקאים, שהוא ביקש להתפלל למענם - וגם קרא לאומה להודות לחיילים לא רק במילים, אלא גם במעשים. לדבר זה קל, הוא אמר, "אתם הגנתם על אמריקה, אמריקה צריכה להגן עליכם. בזכותכם, אנו מסיימים את המלחמות האלה בצורה שהופכת את אמריקה לחזקה יותר ובטוחה יותר. בזכותכם".

מפנים ציוד אחרון מעיראקצילום: אי–פי

למרות המלים החגיגיות של הנשיא, המלחמה בעיראק לא מסתיימת בחגיגה לאומית. בגלל העילה המפוקפקת לפתיחה במלחמה: הנשק להשמדה המונית שלכאורה היה בידי סדאם ולא נמצא, ועוד כמה תקריות דמים והתעללות, שהאמריקאים לא שמחים להיות חתומים עליהן - הציבור בארה"ב מעדיף להדחיק את הנושא. אך בשביל משפחות החיילים, זו היתה חגיגה אחת גדולה ומרגשת.

במקביל לחזרת החיילים לפורט בראג שבצפון קרוליינה, מטוסי צ'ארטר מכווית המשיכו לנחות גם בפורט בליס שבטקסס. בשביל בני משפחות החיילים, שזכו לחבק את יקיריהם ויקיריהן כמה חודשים מוקדם מהרגיל בהצבות מחוץ לארה"ב, זו בהחלט היתה חגיגה גדולה - עם בלונים, שלטים צבעוניים המכריזים "אוהבים אותך אבא", חיבוקים ודמעות.

"הם לא תמיד מסכימים עם מה שהמדינה עושה, אבל הם מילאו פקודה, והמדינה צריכה להיות שם בשבילם", אמרה ל"הארץ" ויקי ווטס, אמו של אחד החיילים, דיוויד בן ה-30. היא הודתה שהיא חושדת שבנה לא מספר לה חלקים ניכרים ממה שהוא ראה בשירות שלו בעיראק, אבל היא שמחה בעיקר שהוא חזר בריא ושלם. "אתה גיבור", כתבה על השלט שהחזיקה בידיה.

דיווח נרחב מקבלת הפנים לחיילים, בשישי בעיתון "הארץ"

חיילת שבה מעיראקצילום: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ