בימים של חוסר ודאות, פקיסטאן מסמנת יורש

בילוואל בהוטו-זרדארי - בנם של הנשיא המכהן ושל ראש הממשלה לשעבר שנרצחה - מופיע בשבועות האחרונים, שבהם שהה אביו בבית חולים בדובאי, בכל אירוע פוליטי אפשרי

ג'ייסון בורק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייסון בורק, גרדיאן

נשיא פקיסטאן, אסיף עלי זרדארי, השתחרר אתמול מבית החולים בדובאי, שם אושפז לאחר שעבר "שבץ קל", כפי שהגדירו זאת עוזריו. עם זאת, עדיין לא ברור מתי ישוב לארצו, ובהיעדרו רחשו השמועות על אי-יציבות וניסיונות של הצבא להדיחו מהשלטון. רוב בני משפחתו של זרדארי חיים בדובאי, אך בנו בילוואל בהוטו-זרדארי - שאמו היא ראש הממשלה לשעבר בנזיר בהוטו שנרצחה לפני ארבע שנים - שב לאיסלאמבד בשנה שעברה ורבים רואים בו יורש עתידי.

פאוזיה והאב, המקורבת לנשיא, אמרה שהנשיא, בן 56, יישאר בדובאי להמשך טיפול רפואי, אבל הדגישה שהשאלה אם הוא חולה מדי מכדי שיוכל לשוב לתפקידו, כלל אינה על הפרק. והאב, יועצת של זרדארי, הבהירה שהנשיא "עומד ויעמוד בראש השלטון" ושישוב לארצו במהרה.

בכל זאת, על רקע התערערות שלטון זרדארי, מנסה המשטר למקד את תשומת הלב בבנו של הנשיא, בילוואל בן ה-23, בוגר אוקספורד ששמר עד התקופה האחרונה על פרופיל נמוך. "בילוואל נמצא כאן כדי להבהיר שהמשפחה והמפלגה לא מתכוונים ללכת לשום מקום", הודתה היועצת והאב.

מאז שהועבר זרדארי לטיפול רפואי בדובאי, הקפידו הממשלה ומפלגת השלטון לפרסם ברבים כל צעד רשמי של בילוואל. התוכנית להעמידו בשבועות הקרובים בקדמת הבמה בשורת אירועים ברחבי פקיסטאן הוקפאה לפי שעה מסיבות ביטחוניות. ואולם, אין ספק שמקורבי הנשיא החלו לסלול את דרכו של בנו לשלטון.

"אביו ראה את עצמו תמיד כמנהיג לתקופת מעבר. בילוואל הוא היורש הטבעי של משפחה שבניה שילמו בחייהם על פעילותם הפוליטית ועל כן גם הוא דמות פוליטית", אמר מומחה המקורב למשפחת בהוטו. בילוואל, שירש את מקום אמו כיו"ר מפלגת העם של פקיסטאן (PPP), צפוי לעמוד במרכזו של טקס אזכרה לזכרה ב-27 בדצמבר.

סדר יומו של הצעיר בן ה-23 דומה כיום לזה של ראש מדינה יותר מאשר לזה של בוגר לימודי היסטוריה טרי. בשבוע שעבר נפגש עם הנהגת המפלגה וצעיריה, קיבל תדרוך על ביטחון לאומי והשתתף בקבלות פנים של בעלות בריתה של מפלגת השלטון. בילוואל גם נקט יוזמה פוליטית והורה להקשיח את עמדת המדינה ביחסיה עם ארה"ב, שעלו על שרטון בעקבות מותם של 24 חיילים פקיסטאנים בעימות עם נאט"ו בגבול אפגניסטאן.

"כשרבים במפלגה, בעיקר בחוג מקורביו של הנשיא, מרגישים חוסר ביטחון כמו שקורה היום, טבעי שיתלכדו סביב הנכס הפוליטי היקר ביותר שיש להם", אומר אוסאמה סאדק, מומחה למדעי המדינה מלאהור. סאדק מעריך עם זאת שהחשש מהפיכה צבאית מופרז. "זרדארי הינו הנשיא הנבחר, וכל ניסיון להדיח אותו בכוח צפוי להפוך לחרב פיפיות", הוא טוען.

זרדארי, המואשם בשוחד, הצליח לגבור עד כה על יריביו הפוליטיים והמפלגה שאותה הוא מנהיג יחד עם בנו, עומדת בראש קואליציה ממשלתית רחבה. אף שבילוואל צעיר עדיין מדי מכדי להתמודד לפרלמנט, העברת השלטון לידיו נראית בלתי נמנעת. מייסד מפלגת PPP, סבו זולפיקאר עלי בהוטו, הפך לאחד המנהיגים השנויים ביותר במחלוקת בפקיסטאן. הוא הודח ונתלה בהוראת הרודן הצבאי זיא אל-חאק, שלקח מידיו את השלטון בכוח.

"השאלה אינה נוגעת לגילו הצעיר של בילוואל, אלא למחיר הדמים שמשפחתו שילמה עד כה כדי להישאר בשלטון", אומר אחד המומחים. "בילוואל השלים עם האפשרות שגורלו למות בטרם עת בהתנקשות". והאב הוסיפה כי "יש לו גנים של משפחת בהוטו".

בהוטו. נרצחה ב-2007צילום: אי–פי
זרדארי. בעיות בריאותיותצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ