האמריקאים כבר לא מאמינים בנישואים

שיעור האמריקאים הנשואים נמצא בשפל של כל הזמנים, ועשוי לרדת לפחות ממחצית האוכלוסיה הבוגרת. הגיל הממוצע למתחתנות בפעם הראשונה - 26 וחצי

שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות "הארץ"

שיעור האזרחים האמריקאים הנשואים מתוך כלל האוכלוסייה הבוגרת בשנת 2010 היה הנמוך ביותר שנמדד אי-פעם בארצות הברית - 51% בלבד. מבדיקה שערך מרכז המחקר האמריקאי "פיו" על-פי נתונים של מפקד האוכלוסין, המספר היחסי של האמריקאים שמתחתנים ירד בהתמדה החל משנת 1970, אז עמד על 72% מהאזרחים שמלאו להם 18. אם המגמה הנוכחית תימשך, על-פי החוקרים, יירד אחוז הנשואים למתחת ל-50% בתוך כמה שנים.

עוד מגלה הבדיקה כי הגיל הממוצע שבו אמריקאים מתחתנים לראשונה - 26 וחצי לנשים, וכמעט 29 לגברים - הוא הגבוה ביותר שנמדד. החוקרים אומרים כי השינויים מצביעים על שינוי גורף ביחס של החברה האמריקאית לנישואים, כשרבים בוחרים לחיות עם בני זוגם ולדחות את החתונה למועד מאוחר יותר, אם בכלל. "ב-1950, אם לא הייתם נשואים, אנשים חשבו שאתם חולי נפש", אמר אנדרו צ'רלין, סוציולוג מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "היתה חובה להתחתן, בעוד שכעת זה רק אופציונלי".

הירידה בשיעור הנישואים חלה כמעט בכל הקבוצות באוכלוסייה, אך היא חדה במיוחד בקרב צעירים. בסקר אחר שנערך באחרונה התברר כי יותר מ-40% מהאמריקאים מתחת לגיל 30 סבורים שנישואים הם מנהג שאבד עליו הכלח. "הם רואים את הנישואים כמנהג חברתי מיושן", אמר חוקרת במכון "פיו", דבורה כהן. "אנשים אומרים שהם רוצים להתחתן, אבל האמריקאים נוטים כיום להתחתן הרבה פחות מאשר בעבר".

באשר לגורמים לירידה בשיעור הנישואים, אומרים במכון המחקר כי למצוקה כלכלית ולחוסר השכלה אקדמית יש השפעה משמעותית על המגמה. כך למשל, בשנת 2010 חלה עלייה של 13% בזוגות שחיו בארה"ב מבלי להתחתן, כשרבים מהם איבדו את מקום עבודתם. תואר ראשון מעלה באופן ניכר את הסיכוי להתחתן - כשני שלישים מבוגרי המכללות נשואים, לעומת פחות ממחצית מבעלי ההשכלה התיכונית.

סמנתה מ"סקס והעיר הגדולה", לא מאמינה במוסד הנישואים. הגיל הממוצע בארה"ב למתחתנות בפעם ראשונה עלה ל-26 וחציצילום: מתוך הסרט "סקס והעיר הגדולה"

"אני לא מכירה מישהו שלא רוצה להתחתן בשלב מסוים בחייו", אמרה קייט שור, בת 30, עורכת דין ולוביסטית שעד לאחרונה כתבה בלוג על חייה בבירה וושינגטון כרווקה. "כל אחד רוצה למצוא את האדם שמתאים לו ולהתחתן, אבל שום דבר לא בוער, בעיקר לא בחברה שדורשת התמסרות לקריירה כמו החברה שלנו. אני לא ממהרת. לא באים לוושינגטון כדי להתחתן, באים אליה כדי לעשות קריירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ