מבצע "סיכוי אחרון": מרכז ויזנטל מציע 25 אלף אירו עבור מידע שיביא ללכידת נאצים

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

בשעה שבישראל מציינים היום 50 שנה לפתיחת משפטו של אדולף אייכמן, הכריז אתמול מכון ויזנטל על מבצע ללכידת אחרוני פושעי המלחמה הנאצים שנותרו בחיים. תחת הכותרת: "סיכוי אחרון 2", נקרא הציבור למסור מידע שיסייע ללכידתם של נאצים לשעבר. הפרס הכספי שמוצע על כל "ראש נאצי" הוא 25 אלף יורו.

על הכוונת נמצאים כ-4,000 נאצים, ששימשו בתפקידים שונים במכונת ההשמדה הגרמנית בתקופת השואה. רובם גרמנים ואוסטרים, וחלקם תושבי מזרח אירופה ששירתו במחנות ההשמדה.

הד"ר אפרים זורוף, ראש מכון ויזנטל בירושלים המכונה "צייד הנאצים האחרון", הכריז אתמול על המבצע במסיבת עיתונאים שכינס בברלין. בשיחת טלפון מברלין הסביר אמש: "עד לא מזמן גרמניה לא העמידה את האנשים האלה לדין, או שהם קיבלו גזר דין מצחיק. היום האווירה והמצב בגרמניה שונים. בואו ננצל את זה. אין סיבה להתעלם מכך".

לפי החישוב של זורוף, גם אם רק 2% מה-4,000 עודם בחיים, ומחציתם אינם כשירים לעמוד לדין מבחינה רפואית, ניתן עדיין להעמיד לדין 40 איש. לדבריו, "מדובר באנשים שרצחו יהודים יומיום במשך תקופה ארוכה ועסקו ברצח המוני על בסיס יומי".

המבצע החדש מתאפשר בעקבות התקדים המשפטי שנקבע עם הרשעתו בגרמניה של ג'ון דמיאניוק בסיוע לרצח המוני במחנה סוביבור. דמיאניוק, שהיה שומר במחנה, נידון במאי למאסר חרף העובדה שלא היו עדויות ישירות לכך שעסק בפועל ברצח. "נוצר מצב חדש בגרמניה, שטרם היה כמותו. מי ששירת בתור שומר ס"ס במחנות המוות, שכל תכליתם היה רצח יהודים, יואשם ויורשע באופן אוטומטי. לא היה דבר כזה לפני כן", הוסיף זורוף.

הפרס שמציע מכון ויזנטל למי שימסור מידע שיסייע להעמדה לדין של פושעים נאצים עומד על 25 אלף אירו. מבצע "סיכוי אחרון" הקודם, שהתחיל ב-2002, הציע פרס כספי רק לאחר שהפושע כבר קיבל את עונשו. הפעם הוגמשו הקריטריונים לחלוקת הפרס, כדי לעודד עוד ועוד אנשים לקחת חלק במבצע.

"אנחנו משנים את כללי המשחק. יהיה הרבה יותר קל לקבל לפחות חלק מהפרס", אמר זורוף. 5,000 יורו ראשונים יועברו למוסר המידע אם יוגש כתב אישום נגד הנאצי. 5,000 יורו נוספים - אם הוא יורשע. ולאחר מכן, מאה יורו לכל יום בו יישב בכלא.

תגובות