צילום לווין חושף לראשונה את נושאת המטוסים הסינית

כלי השיט הפליג לראשונה באוגוסט לאחר שנות שיפוץ, ועורר חשש במערב. בייג'ין טוענת שנושאת המטוסים משמשת למחקר בלבד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צילום לווין חושף לראשונה את נושאת המטוסים הסינית, שהחלה לפעול לפני ארבעה חודשים. חברת הלווינים האמריקאית "דיגיטל גלוב" טוענת כי לאור מיקום ונתוני התמונה, מדובר בוודאות בכלי השיט הסיני. אם הטענות יתבררו כנכונות, תהיה זו התמונה הראשונה של נושאת המטוסים, שנרכשה על ידי הסינים מרוסיה לפני למעלה מעשר שנים.

התמונה צולמה ב-8 בדצמבר, כ-100 ק"מ דרומית מזרחית לנמל דאלאן שבצפון-מזרח המדינה. סין עדיין לא הגיבה על הצילום. נושאת המטוסים הסינית הראשונה יצאה למסע ההפלגה הראשון שלה באוגוסט, לאחר שיפוץ שארך מספר שנים.

ביולי הסינים הסכימו להתייחס לפרויקט והמעיטו בערך היכולות המבצעיות של נושאת המטוסים המשופצת. לטענתם, כלי השיט ישמש למטרות אימונים ומחקר בלבד. הפרויקט התווסף לרשימת פרויקטים של הצבא הסיני המעוררים דאגה בעולם המערבי. הדאגה מוקדשת בעיקר לקצב ההתפתחות והשדרוג של יכולות מבצעיות שעלולות לסייע לסין במאבקי השליטה על שטחים הסמוכים לגבולותיה, בעיקר בנסיונות ההשתלטות על מחצבי הגז בחלק הדרומי של הים הסיני.

נושאת המטוסים הסינית, כפי שנראתה בתמונת הלוויןצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הסינים סירבו לספק בזמנו לספק פרטים נוספים על נושאת המטוסים אך על פי הדיווחים בתקשורת, שיפוץ נושאת המטוסים באורך 300 המטרים ארך כמה שנים. הסובייטים הפסיקו את הליך בנייתה של הספינה שנקראה בעבר "ורייאג" בעקבות התפרקותה של ברית המועצות ב-1991. ב-1998 קנו הסינים את הספינה ללא חימוש, מנוע, מערכת חשמל ומדחס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ