פוטין יורה: אין אצלנו שחיתות, ארה"ב הרגה את קדאפי

ר"מ רוסיה הגן על תוצאות הבחירות בתגובה לשאלות צופים, הציע להציב מצלמות בקלפיות בבחירות לנשיאות וטען כי הסנטור מקיין מאבד את שפיותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין ענה היום (חמישי) לשאלות שהופנו אליו על ידי צופי הטלוויזיה, ופיזר אמירות שנויות במחלוקת במגוון נושאים. פוטין דחה את טענות האופוזיציה לזיופים, האשים את הכוחות המיוחדים של ארצות הברית במעורבות בהריגתו של מועמר קדאפי ואף טען כי הסנטור האמריקאי ג'ון מקיין מאבד את שפיותו.

במהלך תכנית הטלוויזיה, שנערכת מדי שנה, דחה פוטין את טענות האופוזיציה לפיהן אי סדרים וזיופים בבחירות האחרונות לפרלמנט הם שהובילו לניצחונה של מפלגתו. לדבריו התוצאות שיקפו את רצון העם. ראש הממשלה אף הציע להציב מצלמות רשת בכל הקלפיות במדינה בבחירות העתידיות לנשיאות, שיערכו בחודש מארס.

ראש הממשלה הרוסי גם האשים את הכוחות המיוחדים של הצבא האמריקאי במעורבות בהריגתו של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי. "מי עשה את זה?", שאל וענה פוטין, "כלי טיס בלתי מאוישים, בין השאר אמריקאים, שתקפו את השיירה שלו, ואז כוחות מיוחדים, שלא היו אמורים להיות שם, הביאו לשם אנשי אופוזיציה שיהרגו אותו ללא משפט וחקירה", אמר ראש ממשלת רוסיה.

במאמר מוסגר אמר פוטין כי לדעתו הסנטור האמריקאי ג'ון מקיין מאבד את שפיותו, "כנראה בגלל תקופת השבי שלו במהלך שירותו בוויאטנם". פוטין הגיב לאמירה של מקיין בה אמר כי הריגתו של קדאפי צריכה לגרום למנהיגים דוגמת פוטין להיות "עצבניים".

בשבוע שעבר האשים פוטין את ארצות הברית בעידוד ההפגנות ההמוניות במדינה, ואמר כי מאות מיליוני דולרים הועברו ממדינות זרות על מנת להטות את תוצאות הבחירות במדינה.

לדבריו, בתקופת כהונתו רוסיה התחזקה, הפכה עשירה ויציבה יותר. פוטין קרא לבוחרים לתת בו אמון ולבחור בו לנשיא בבחירות הצפויות להיערך בחודש מארס. הוא גם התייחס להפגנות שהתרחשו בעשרות ערים ברוסיה בשבועות האחרונים, במחאה על החשד לזיוף תוצאות הבחירות לפרלמנט, ואמר כי מדובר בסימן לחברה בריאה. "זה טבעי שאנשים מביעים את דעתם, כל עוד זה במסגרת החוק. אהבתי את העובדה שאנשים צעירים הביעו את דעתם ולקחו חלק בפוליטיקה", אמר פוטין.

הנשיא המיועד של רוסיה הגיב גם להצעתו של מיכאיל פרוחורוב, איל ההון המתמודד גם הוא על נשיאות רוסיה לחון את האוליגרך מיכאיל חודורקובסקי. פוטין אמר  כי במידה וייבחר, ישקול לחון את חודורקובסקי.

חודורקובסקי בן ה-47 הוא אחד האוליגרכים שעשו את הונם לאחר קריסתה של ברית המועצות ב-1991. הוא הסתכסך עם פוטין לאחר שטען לשחיתות שלטונית, קרא תיגר על פיקוח המדינה על ייצוא הנפט והקים מפלגות אופוזיציה.הוא היה הבעלים של חברת האנרגיה הגדולה ברוסיה, יוקוס, ואחד האנשים המשפיעים ביותר במדינה. הוא נעצר ב-2003, כאשר חיילי קומנדו חמושים פשטו על מטוסו הפרטי בשדה תעופה בסיביר. במשפטו הראשון הורשע בעבירות מס, ובשנה שעברה הורשע גם במעילה. הוא צפוי להשתחרר מהכלא ב-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ