לאחר 9 שנים - קופל הדגל האמריקאי

ארה"ב סיימה את הלחימה בעיראק

שר ההגנה הכריז בטקס הרשמי שנערך בבגדאד על קץ המלחמה שגבתה את חייהם של 4,500 חיילים אמריקאים, ועלתה לוושינגטון 800 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר תשע שנות לחימה, 4,500 הרוגים אמריקאים, 100,000 הרוגים עיראקים והוצאות בסך 800 מיליארד דולר, הודיע היום (חמישי) שר ההגנה האמריקאי לאון פנטה על סיומה הרשמי של המעורבות הצבאית האמריקאית בעיראק. לדבריו, המחיר הכבד היה שווה את זה כיוון שהוא העלה את עיראק על המסלול לכיוון הדמוקרטיה.

"אתם עוזבים בגאווה גדולה", אמר שר ההגנה לחיילים שנכחו בטקס הסמלי בו הורד הדגל של הצבא האמריקאי לצורך החזרתו לארצות הברית. "שפכנו כאן הרבה דם, אבל זה לא היה לשווא". פנטה גם חזר על דבריו של הנשיא אובמה לפיהם ארצות הברית מתכוונת להשאיר נציגות דיפלומטית נכבדת בעיראק כדי לטפח יחסים יציבים וארוכי טווח בין המדינות. בנוסף הבטיח פנטה כי ארצות הברית תמשיך להחזיק כוח צבאי משמעותי באזור.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות העולם לפייסבוק שלכם

8 מתוך 8 |
טקס הורדת הדגל האמריקאי בבגדאד
1 מתוך 8 |
מקפלים את הדגל, היום בעיראק
2 מתוך 8 |
מקפלים את הדגל, היום בעיראק

החל מהיום יהיו בעיראק שני בסיסי צבא אמריקאים עם כ-4,000 חיילים, בהשוואה ל-500 מתקני צבא ו-170,000 חיילים שהיו בתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש ב-2007. כל הכוחות האמריקאים אמורים לעזוב את עיראק עד סוף השנה האזרחית.

הנסיגה האמריקאית הגיעה מוקדם מהמתוכנן, וחלק מראשי הצבא מודאגים כיוון שלדעתם התנאים עדיין לא הבשילו לעזיבה כיוון שכוחות הביטחון העיראקים לא מגובשים מספיק כדי להבטיח את היציבות במדינה.

אתמול, ארבע שנים לאחר שכינה את המלחמה בעיראק "מטומטמת", ציין נשיא ארה"ב ברק אובמה רשמית את סיומה, כשקיבל בבסיס הצבאי פורט בראג שבצפון קרוליינה את אחד המטוסים האחרונים עם חיילים ששבו מהמערכה, שארכה כמעט תשע שנים.

בחודשים האחרונים, אמר אובמה, המלאכה בעיראק הושלמה. "עשרות בסיסים עם שמות אמריקאים, שאכלסו אלפי חיילים אמריקאים, נסגרו או הועברו לעיראקים. אלפי טונות של ציוד נארזו ונשלחו הביתה. מחר, הדגל שתחתיו נלחמתם בעיראק יקופל רשמית בטקס בבגדאד". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ