מהנדס איראני חושף: כך השתלטנו על המל"ט האמריקאי

בראיון לאתר חדשות אמריקאי, חושף המומחה כי איראן שיבשה את ערוצי התקשורת של המל"ט החמקן, שתלה בו קוארדניטות והנחיתה אותו בשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן הצליחה לשבש את ערוצי התקשורת של המל"ט האמריקאי שנפל לידיה, וכך להנחית אותו בשלמות בשטחה. כך חושף מהנדס איראני, בראיון שהתפרסם הערב (חמישי) באתר החדשות האמריקאי "כריסטיאן סיינס מוניטור".

המהנדס האיראני, שלא הזדהה מחשש לשלומו, בוחן בימים אלה את רכיבי המל"ט מסוג RQ-170, ומנסה לפענח את מערכות התצפית הרבות והמסווגות שמותקנות עליו. לדבריו, איראן ניצלה בעיה בניווט הכלי, שהיתה ידועה כבר זמן רב לצבא האמריקאי.

לפי המהנדס, מומחים איראנים ללוחמה אלקטרונית הצליחו לשבש את ערוצי התקשורת של המל"ט, בעזרת ידע שהצטבר מנפילות קודמות של מל"טים אמריקאים, וטכניקה שהאיראנים טוענים שפיתחו.

לאחר שיבוש הערוצים, המומחים האיראנים שינו את קוארדניטות ה-GPS של המל"ט, וגרמו לו "לחשוב" שהוא בדרכו לבסיס האם שלו באפגניסטאן. למעשה, הם הכווינו אותו לשטח איראן, שם הוא נחת בביטחה.

למטה: סרטון שהציגו האיראנים, בו לטענתם מופיע המל"ט

"ניווט ה-GPS הוא הנקודה החלשה של המל"ט", אמר המהנדס. "על ידי כך ש'הרעשנו' את רשת התקשורת, גרמנו לציפור לטוס באופן אוטומטי, וכך הציפור איבדה את מוחה".

האיראנים טוענים כי המטוס מצויד באמצעי מעקב מתקדמים, ובכלל זה מערכות איסוף מידע, אמצעי תקשורת אלקטרונית ומערכות מכ"ם. מפקד חיל האוויר במשמרות המהפכה, הגנרל אמיר עלי חאז'יזדה, טען כי "לאחרונה, המודיעין האיסופי ואמצעי המעקב האלקטרונים שלנו חשפו שהמטוס הזה תכנן לחדור למרחב האווירי של המדינה למטרות ריגול. לאחר שהוא נכנס לחלקים המזרחיים של המדינה, המטוס נפל למלכודת של הכוחות המזויינים שלנו והונחת באיראן בנזק מינימאלי".

הגנרל האיראני הוסיף כי "המטוס הזה תוכנן לחמוק ממערכות רדאר ומנקודת מבט טכנולוגית, הוא אחד מהמטוסים המתקדמים ביותר בהם משתמשת ארה"ב". הוא סיפר עוד כי "בטכנולוגיה הזו כבר נעשה שימוש במטוסים מדגם B2 ו-F35" וכי "המטוס הזה נשלט ומכוון על ידי לווין ותחנות קרקע באפגניסטאן וארה"ב". הגנרל הדגיש כי "מומחים צבאיים מבינים כמה יקרת ערך הטכנולוגיה שעל המטוס שהופל".

Read this article in English: Iran official: We tricked the U.S. surveillance drone to land intact

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ