נורווגיה סוערת: פרופ' רמז כי ישראל עומדת מאחורי הטבח בקיץ

אתר חדשות שוודי מדווח כי המומחה טען שישראל מעורבת במתקפת הטרור בה נרצחו 77 בני אדם ביולי השנה. "הדברים הוצאו מהקשרם", הוא טוען

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נורווגיה סוערת בימים האחרונים, לאחר שפרופ' מקומי ממוצא שוודי רמז כי ישראל עומדת מאחורי הטבח שביצע אנדרס ברינג בריוויק בחודש יולי השנה, בו נרצחו 77 בני אדם. אתר החדשות השוודי באנגלית "The Local" מדווח כי פרופ' אולה תונאנדר, מהמכון לחקר השלום באוסלו, פירסם לאחרונה את מאמרו מעורר המחלוקת בכתב העת הנורווגי Nytt Norsk Tidsskrif ("הנורווגי החדש").

לפי האתר, תונאנדר הגיע למסקנה כי לרוב, התקפות טרור בסדר גודל שכזה לא יכולות לצאת לפועל ללא התערבות של כוח מדיני. "אנחנו לא יכולים לשלול את האפשרות כי זה היה המצב גם הפעם", כתב במאמרו.

כמו כן, תונאנדר מציין כי חודשים לפני הטבח חלה הדרדרות ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לנורווגיה, כשהאחרונה הביעה נכונות להכיר במדינה פלסטינית עצמאית.

אנדרס ברינג בריוויקצילום: אי–פי

בנוסף, טען תונאנדר כי התאריך בו בוצעה ההתקפה - 22 ביולי -  הוא תאריך משמעותי לישראל, בגלל שני אירועים מעברה. בתאריך זה בשנת 1946 פוצץ האצ"ל את מלון המלך דוד, ובשנת 1976 נעצרו לוחמי המוסד בעיירה לילהאמר בנורווגיה לאחר שטעו בזיהוי וחיסלו את האדם הלא נכון.

"עסקנו בפן הימני-קיצוני של ישראל והיודו-נוצרי של סביבתו של בריוויק, ברצון של ישראל ללמד את נורווגיה לקח, וב'חגיגת' השימוש במטעני חבלה מצד ישראל. מבחינה זו, נראה שהמתקפה של בריוויק דומה ל'פיצוץ מלון המלך דוד' חדש", כתב תונאנדר במאמרו, כך לפי ה-"The Local".

ראש מכון המחקר בו חבר תונאנדר מיהר להתנער מהדברים. הוא אמר למגזין הנורווגי "מינרווה" שהמאמר הותיר בו תחושת אי נוחות גדולה. הוא הוסיף כי כתב העת הנורווגי שפירסם את מאמרו של תונאנדר לקה בחוסר שיקול דעת.

למרות זאת, לפי ה-"The Local" תונאנדר הכחיש שטען שיש קשר בין ישראל לבריוויק, והוסיף שהדברים הוצאו מהקשרם ונובעים מפרשנות שגוייה.

בריוויק, בן 32, היה חבר בעבר במפלגת ימין, יצא נגד המוסלמים באירופה והביע תמיכה בישראל. לאחר הרצח היו בלוגרים באירופה וארה"ב שניסו להדגיש את "הזווית הישראלית" של האסון. הם הצביעו על העובדה שיום לפני ההתקפה על מחנה הקיץ, הצעירים ששהו בו ערכו הפגנה למען החרמת ישראל. הבלוגרים גם הצביעו על העובדה שבני הנוער דרשו משר החוץ הנורווגי, שדיבר עמם בשבוע שעבר, להכיר במדינה פלסטינית.

לפני כשבועיים קבעו פסיכיאטרים בנורווגיה כי בריוויק אינו שפוי. לדבריהם, הוא סובל מסכיזופרניה ואינו כשיר לעמוד לדין.

הפסיכיאטרים שבדקו אותו קבעו כי היה לא שפוי גם בעת שביצע את הפיגוע בבירה אוסלו ובאי אוטויה. שני הפסיכיאטרים אמרו כי הוא חי "בתוך היקום הדמיוני, שבו כל מחשבותיו ופעולותיו הונחו על ידי ההזיות שלו". הדו"ח בן 243 העמודים ייבחן בידי הוועדה הנורווגית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ