"אחרי מלחמת העולם השנייה, רבים תהו אם גרמניה יכולה להיות דמוקרטית, היום שואלים זאת על האיסלאם"

אדר פרימור
אדר פרימור

"אירופה עלולה להחמיץ הזדמנות היסטורית", אומר מרטין שולץ כשהוא נשאל על החשש מהאיסלאמיזציה בעולם הערבי. "ארה"ב הרי נעדרת מהאזור. אני בעצמי הייתי במצרים ביולי. האנשים שם רוצים אמנם דמוקרטיה, חירות וזכויות אדם, אבל הם בעיקר רוצים ביטוח לאומי, תעסוקה, משכורת ופרספקטיבה לילדיהם. אלא שאנחנו היום בשלב של הבטחות ולא של מעשים. כאן אנו עלולים להחמיץ את ההזדמנות לזכות בשותפים בצד השני של המזרח התיכון ולזכות עקב כך גם בצמיחה אצלנו. ההשקעות בתשתיות במדינות כמצרים, לוב, תוניסיה, מרוקו ואלג'יריה הן הרי הזדמנות עבור חברות האיחוד שנמצאות במשבר כמו איטליה, יוון וספרד. אלה יכולות לסייע ליצור את התשתיות האלה שייצרו צמיחה ותעסוקה אצלן. אנחנו צריכים סוג של תוכנית מרשל שתיצור תנופה אדירה באזור. לצערי אנחנו לא עושים זאת ומאחר שכך, קיים חשש מאיסלאמיזציה של המדינות המשתחררות. אם היחידים שמספקים לאנשים בשטח פתרונות הם האחים המוסלמים ודומיהם, הרי שאין להתפלא שהם גם גורפים קולות".

איסלאם ודמוקרטיה הולכים יחד?

"כן. בשנים 1947-1945 רבים באירופה תהו אם גרמניה ודמוקרטיה הולכות יחד. התשובה של האבות המייסדים של האיחוד האירופי היתה שאם הדמוקרטיה קשורה לרווחה, אם היא ההפך מייאוש סוציאלי, כי אז האנשים הופכים את עצמם לדמוקרטים. גם המפגינים בכיכר תחריר הם דמוקרטים.

"צריך גם לשאול את השאלה מה זה איסלאם? האיסלאם של טורקיה אינו האיסלאם של צפון אפריקה, שהוא הטרוגני מאוד. פגשתי בקהיר את מנהיג האחים המוסלמים. פגשתי גם את האימאם של אוניברסיטת אל אזהר, שהרשים אותי מאוד והחזיק בדעות שונות לחלוטין מאלה של מנהיג האחים המוסלמים. כלומר, שהמטיף האיסלאמי היה הרבה יותר מתון מהפוליטיקאי האיסלאמי. לכן אי אפשר לדבר על איסלאם באופן גורף. ברור שחלק מהאיסלאם, זה הרדיקלי, אינו תואם את ערכי הדמוקרטיה אבל הרוב הגדול של המוסלמים בעולם בעד הדמוקרטיה".

תגובות