הממשל האמריקאי תובע חצי מיליארד דולר ממלביני כספים עבור חיזבאללה

תביעה אזרחית הוגשה בארה"ב במטרה לסכל העברת כספים לארגון הלבנוני שמשתמש בסחר במכוניות משומשות כדי להלבין כספי סמים

ג'ו בקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו בקר, ניו יורק טיימס

הממשל האמריקאי מסלים את מאבקו ב"כסף המלוכלך" שמגיע לארגון חיזבאללה במסלול שנחשף השבוע וכולל הלבנת כספים וסחר בסמים. התביעה אזרחית שהגיש הממשל, הוא דורש להעניש עסקים אמריקאים ולבנוניים המואשמים במעורבות ברשת שהקים החיזבאללה.

בתביעה דורש הממשל להטיל קנסות בסכום של קרוב לחצי מיליארד דולר על ארגונים כמו בנק לבנון-קנדה, שני עסקים להחלפת כספים בביירות  ו-30 סוחרים עצמאיים בארה"ב. הסכום הנתבע, 480 מיליון דולר, מהווה לטענת התביעה סכום של הכסף שהולבן בעסקאות הסמים והועבר לחיזבאללה. בצעד נוסף מבקש הממשל להקפיא ולהחרים נכסים של החברות המעורבות בפרשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הסיפורים, ישירות לפייסבוק

בפברואר שעבר האשים ממשל אובמה את הבנק בהלבנת כספים עבור רשת בינלאומית לסחר בקוקאין. לקראת מכירתו לכאורה של הבנק הוצגו ספרי החשבונות שלו וחשפו את סוד השיטות בהן עושה חיזבאללה שימוש כדי לממן את פעולותיו. הספרים מהווים הוכחה למנגנון הלבנת כספים עולמי, ולהעברתם, בסיוע הבנק, של סכומי עתק מחיזבאללה למערכת הפיננסית החוקית בסיוע הבנק, על אף הסנקציות שנועדו לחנוק אותו.

שירותי הביון של מספר מדינות מצביעים כיום בבירור על מעורבות ישירה של בכירי חיזבאללה בסחר בקוקאין. סוכן שהיה מעורב בחקירה, השווה את חיזבאללה למאפיה. "הם פועלים כבני גאמבינו על סטרואידים", אמר.

מסלול הכסף. לחצו להגדלה

נתיב המעקב החל כאשר אדם המוכר בכינוי טליבאן האזין לשיחה בין אנשי אופיסינה דה אוויחאדו ממדיין. טליבאן היה שתול לבנוני בשם שקרי מחמוד חארב שנפגש ביוני 2007 בבוגוטה עם סוכן סמוי מהרשות למלחמה בסמים, שהתווה עבורו את הדרך.

הקוקאין היה מגיע בזמנו לנמל עקבה בירדן, ומשם מוברח לסוריה. לאחר שחארב התפאר שביכולתו להעביר 950 ק"ג ללבנון תוך שעות ספורות, תהה הסוכן אם יש לו קשרים בחיזבאללה. חארב חייך ואישר. הסוכן דיווח לממונים עליו.

גורם ירדני אמר לרשות למלחמה בסמים כי החלק הסורי הופעל בידי קצין מודיעין סורי שמונה לתפקיד איש הקשר עם חיזבאללה. גורמים נוספים ציינו כי חיזבאללה גבה מס כדי להבטיח מעבר המשלוחים ללבנון.

בהמשך אותר בלבנון איימן ג'ומעאה, סוני בעל קשרים עם השיעים במעוזי חיזבאללה שבדרום לבנון, שעסק בהלבנת כספים. גומעאה היה מוכר גם לגורמים באגף המודיעין הישראלי, שאנשיו עקבו אחריו וחשפו אותו יוצר קשר עם איש חיזבאללה, ככל הנראה לצורך תכנון תקיפה בשטחישראל.

צוות אמריקאי שנשלח כי לבחון את פעולותיו של ג'ומעה, חשף את עסק המכוניות המשומשות שלו. המכוניות נקנו בארה"ב ונמכרו באפריקה. הרווחים הועברו לביירות והופקדו בידי שלושה חלפני כספים, שהפקידו את הכספים בבנק לבנון-קנדה. אך הסכומים לא התאימו. לדברי אנשי הצוות האמריקאי, מגרשי המכוניות המשומשות בארה"ב, שרבים מהם שייכים למהגרים לבנונים, ושאחד מהם קשור לגוף העוסק בהברחת נשק ושייך לחיזבאללה, לא העבירו סחורה בכמות שתצדיק את הרווחים. אנשי הצוות הסיקו שכספי סחר הסמים באירופה צורפו לכספי מכירת המכוניות, כדי לשמור על מסגרת חוקית.

חיזבאללה קיבל את חלקו מחלפני הכספים או ישירות מהבנק. משרד האוצר האמריקאי הסיק שגם איראן ניצלה את הבנק כדי לעקוף סנקציות, כאשר נציג חיזבאללה בטהראן משמש כמתווך ושליח. לאחר דיונים ארוכים לגבי תזמון ודרך הפעולה, החליטה וושינגטון שעקב הלבנת הכספים בבנק לבנון-קנדה, יש להרחיקו מקהילת הבנקאות, ועל מוסדות פיננסיים אמריקאיים נאסר לעשות עמו עסקים. ב 10 בפברואר 2010 "לחצו אנשי משרד האוצר על ההדק".

כתב האישום נגד ג'ומעה עוסק ביותר מאשר עסקי הסמים באירופה. ג'ומעה מואשם גם בתיאום משלוחי קוקאין קולומביאני ללוס סטאס,למקסיקו, לצורך מכירה בארה"ב והלבנת הרווחים.לא ברור אם ג'ומעה יעמוד למשפט. לארה"ב אין הסכם הסגרה עם לבנון, ובכל מקרה, לא ידוע לאיש היכן הוא נמצא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ