האם קרב הסוף לניסויים בשימפנזים?

החלה דרכם של קופי השימפנזה לחופש: ארה"ב הודיעה על השעיית המימון לניסויים עליהם. "היצורים הקרובים ביותר לאדם ראויים להתחשבות ולכבוד"

ג'יימס גורמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס גורמן, ניו יורק טיימס

הסוכנות הממשלתית האמריקאית האחראית למחקר ביו-רפואי הודיעה בשבוע שעבר כי תשעה את כל המלגות החדשות למחקרים ביו-רפואיים והתנהגותיים שבהם נעשים ניסויים על שימפנזים. כמו כן, הסכימה הסוכנות על קריטריון אחיד לקביעת הצורך במחקר כזה. בהתאם לקריטריון הזה, המחקר חייב להיות חיוני לבריאות האדם, ולא קיימת שום דרך אחרת לבצעו.

ד"ר פרנסיס קולינס, מנהל המכונים הלאומיים לבריאות (NIH), אמר ששימפנזים, שהם היצורים הקרובים ביותר לבני האדם, ראויים "להתחשבות ולכבוד מיוחדים", ושהסוכנות מסכימה להמלצות של ועדת מומחים, שפורסמו מוקדם יותר, ולפיהן רוב המחקרים שנערכים על שימפנזים הם מיותרים.

אין זה סופם של המחקרים בשימפנזים, אך הודעת ה-NIH נחשבת לניצחון בעיני ארגונים למען בעלי חיים, הנלחמים זמן רב להפסיק את השימוש בשימפנזים בניסויים. לדברי ארגונים אלה, זהו צעד לקראת קצם המוחלט של הניסויים, שכבר כיום מהווים חלק מזערי מהמחקרים במימון פדרלי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות העולם ישירות לפייסבוק שלכם

פאטין, אמסלי ואריאל, שימפנזים החיים במרכז המחקר בניו איבריה, לואיזיאנה. רוב השימוש בקופים אלה למחקר הוא מיותרצילום: ניו-יורק טיימס

ג'פרי קאהן, יו"ר הוועדה שהכינה את הדו"ח ומרצה לביו-אתיקה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אמר שהמלצות הוועדה יקשו מאוד על השימוש בשימפנזים במחקרים.

"יצרנו קריטריונים נוקשים שמציבים רף גבוה מאוד לשימוש בשימפנזים במחקרים ביו-רפואיים או התנהגותיים", אמר קאהן.

ויין פאסל, נשיא "האגודה ההומנית האמריקאית", המתנגדת נחרצות לניסויים מכל סוג שהוא בשימפנזים, אמר כי "ההשלכות החשובות הן שהשימוש בשימפנזים מיותר ברובו, ושהוראת ה-NIH תשפיע על מאמצים נוספים להפסיק ביצוע ניסויים בשימפנזים".

אחד המאמצים האלה הוא "החוק להגנת הקופים הגדולים" מ-2011, שעליו דנים כעת בשני בתי הנבחרים של ארה"ב. מאמץ נוסף הוא עצומה שהוגשה לרשות הפדרלית לדיג וחיות בר הדורשת להכריז על שימפנזים בשבי כעל זן בסכנת הכחדה, כמו שהוכרז על השימפנזים בטבע.

לא רק ארגונים למען בעלי חיים מרוצים מהודעת NIH, אלא גם אנשים העוסקים במחקר הכרוך בשימוש בשימפנזים.

ד"ר תומס רואוול, מנהל מרכז המחקר בניו איבריה, לואיזיאנה, שבו יש 471 שימפנזים - יותר מכל מרכז אחר בארה"ב - אמר שהוא "מרוצה מאוד" מהדו"ח. "הוא מאשר את מה שאנחנו אומרים כל הזמן לגבי השימפנזים, בהקשר למחקר מתקדם בתחום בריאות הציבור", ציין ד"ר רואוול, שהתייחס בכך לנחיצותם של הקופים בסוגים מסוימים של מחקרים.

הוועדה קבעה שני תחומים שבהם השימוש בשימפנזים עשוי להיות חיוני. האחד הוא מחקר בחיסון לצהבת מסוג C, והשני למחקר נוגדנים חד-שבטיים (monoclonal antibodies). הוועדה הגיעה למסקנה כי במחקר הזה שימוש בשימפנזים אינו הכרחי, מאחר שיש טכנולוגיה חדשה, אך משום שהיא אינה נפוצה עדיין, פרויקטים שכבר החלו יימשכו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ