הפרקליט הישראלי של בני משפחת קדאפי

עו"ד ניק קאופמן, שעד לפני פחות משנה שימש תובע בפרקליטות מחוז ירושלים, מסנגר על עיישה וסעדי קדאפי בבית המשפט הפלילי בהאג

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

עורך הדין הישראלי ניק קאופמן, שעד לפני פחות משנה שימש תובע בפרקליטות מחוז ירושלים, משמש עורך דינם של עיישה וסעדי קדאפי, בניו של שליט לוב לשעבר מועמד קדאפי. קאופמן, מומחה במשפט בינלאומי המכהן כסנגור בבית המשפט הפלילי בהאג, פועל עבור האחים קדאפי בכמה זירות בעולם.

הקשר בין קאופמן לאחים קדאפי החל בחודש אוקטובר, באמצעות מתווך קנדי, ששימש חוקר בצוות חקירה בתיקים בהם השתתף קאופמן. לדבריו, גורם שהכיר את סעדי פנה לחוקר הקנדי, וזה המליץ על קאופמן. "מיד ביקשתי לברר עם סעדי אם מפריע לו שאני ישראלי, כי לא רציתי להעלים את העניין הזה. התשובה שקיבלתי היתה 'לא'", אמר קאופמן. בראיון ל"הארץ" אמר קאופמן אתמול כי סעדי קיבל מעמד של פליט בניז'ר, אולם הוטלו עליו מגבלות משמעותיות לחופש התנועה.

כחלק מייצוגו של סעדי, קאופמן מנהל מגעים עם האינטרפול, שהודיעה לחברות בארגון כי אם סעדי ייתפס בשערי אחת המדינות, יש לעצור אותו לצורך הסגרה. קאופמן פנה לאינטרפול בחודש שעבר וטען כי הצעד שנקט הוא צעד פוליטי והוסיף כי בהחלטה הכיר למעשה האינטרפול בממשלה הזמנית של לוב.

עורך הדין ניק קאופמן צילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות אליכם

ענייניה של הלקוחה עיישה קדאפי מורכבים פחות. בשמה הוא פנה בשבוע שעבר לתובע הראשי של בית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג, לואיס מורנו אוקמפו, על פי בקשתה של עיישה, שברחה לאלג'יר, על מנת לחקור את רצח אביה ואחיה מועתסם.

בסוף השבוע נחל קאופמן הצלחה כאשר בית המשפט הבינלאומי הפלילי בהאג, הורה לשחרר לקוח אחר שלו, קליסט מבארושימנה, ממעצר. הוא נחשד שתרם לניהול מיליציה שביצעה מעשי אונס אכזריים בצפון מזרח קונגו בשנים 2009-2010 ממקום מגוריו בפאריס. שלשום החליט בית הדין כי אין נגדו ראיות, כשאתמול ביקשה התביעה לעכב את ביצוע החלטת השחרור עד הגשת ערעור. בתיק זה ייצג קאופמן יחד עם העוזרת המשפטית שלו, עו"ד יעל ויאס-גבירצמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ