עשרות נעדרים בהתהפכות אסדת קידוח רוסית

רפסודות החילוץ של האסדה נמצאו ריקות במים הקפואים. ספינת דיג רוסית מחכה שלושה ימים לחילוץ בקרחוני אנטרקטיקה, שיגיע רק בסוף השבוע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

שני אסונות ימיים בהם מעורבים כלי שיט רוסים התרחשו בסוף השבוע. הלילה (ראשון) אסדת קידוח התהפכה במים הקפואים במזרח רוסיה, לפי הדיווחים, שני בני אדם נהרגו ומעל 50 אנשים נעדרים. יומיים לפני כן נתקעה ספינת דייג רוסית בקרחונים באנטרטיקה.

התאונה התרחשה לפנות בוקר בים אוחוצק, כ-200 קילמטר מסחלין, אחת הנקודות המזרחיות ביותר ברוסיה. כ-67 אנשים היו על סיפון אסדת הקידוח קולסקיה כאשר היא נגררה מחופי האי סחלין ונקלעה לסערה. בתקשורת הרוסית מדווחים שכוחות ההצלה אינם מצליחים להתגבר על תנאי מזג האווויר הקשה.

רשויות החירום מסרו לסוכנות הידיעות אי-אף-פי כי אשנבי הקולסקיה "נהרסו על ידי הקרח והגלים, מים החלו לחדור לגוף הספינה". שתיים מתוך ארבעת רפסודות ההצלה של האסדה נמצאו ריקות. גורם רשמי דיווח ש-14 אנשים חולצו במצב קשה ונמצאו שתי גופות.אסדת הקידוח התהפכה במהלך גרירתה מחצי האי קמצ'טקה לעבר סחלין, ולא במהלך קידוחים, לפי הרשויות הרוסיות אין חשש לדליפה וזיהום המים.

אסדת הקידוח קולסקיה ב2010צילום: רויטרס

במקביל לאסון במזרח רוסיה, לפני שלושה ימים ספינת דייג רוסית בשם "ספרטה" נתקעה בים רוס שבאנטרטיקה וחור נפער בקרקעיתה. כוחות ההצלה נמצאים במרחק ימים ממיקומה המוקף קרח.

ספרטה שלחה אות מצוקה ראשון ביום חמישי האחרון ממיקומה, כ-2,000 מייל ימיים דרומית-מזרחית לניו זילנד. חלק מצוותה, המונה 31 אנשים, עבר לסירות ההצלה. משאבות מים ודלק הוטסו אל הספינה על ידי כוחות ההצלה הניו זילנדים. כריס וילסון ממרכז ההצלה הניו זילנדי סיפרה לבי-בי-סי שצוות הספינה עבד במהלך הלילה על מנת לייצבה: "הם הצליחו להתקדם, הספינה בהחלט במצב בטוח יותר מאשר אתמול. ספרטה כרגע היא המקום הבטוח ביותר לאנשיה".

ספינת הדייג ספרטה בים רוס צילום: אי–פי

הצוות הצליח לייצב את הספינה לאחר ששאב את המים שחדרו אליה ופרק את המטען על סיפונה אך ספרטה עדיין נמצאת מתחת לקו המים ומוקפת קרח בגובה של מטר וחצי המקשה את הגישה אליה.

מספר כלי שיט נמצאים בדרכם לחלץ את ספרטה אך הם מתעכבים בגלל הקרח. ספינה ניו זילנדית בשם "סן אספירינג" בעלת יכולת תנועה בקרח יצאה לעבר ספרטה  אך היא במרחק של לפחות ארבעה ימים והספינה הקרובה ביותר - במרחק 19 מייל ימיים - אינה מצליחה להתקדם בשל מעטה הקרח על המים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ