מת וצלאב האוול, שהוביל את צ'כיה לעידן הפוסט-קומוניסטי

האוול, מחזאי וסופר, ממובילי המחאה נגד המשטר הקומוניסטי בארצו, עלה לשלטון לאחר מהפכת הקטיפה והיה לנשיאה הראשון של הרפובליקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וצלאב האוול, נשיאה הראשון של צ'כוסלובקיה בעידן הפוסט-קומוניסטי מת היום (ראשון) בגיל 75 כתוצאה מסיבוכים של מחלת ריאה; כך דיווחה הטלוויזיה הצ'כית. עוזרתו האישית מסרה כי הוא מת הבוקר בבית הקיט שלו בצפון המדינה.

האוול, מחזאי, סופר ובמאי, היה הנשיא האחרון של צ'כוסלובקיה לפני שהתפלגה לצ'כיה וסלובקיה ב-1993, והנשיא הראשון של הרפובליקה הצ'כית. הוא היה ממובילי המחאה נגד המשטר הקומוניסטי אחרי "האביב של פראג", ועמדותיו החברתיות-פוליטיות הביאו לרדיפתו על ידי השלטון. הוא נאסר שלוש פעמים ושהה בכלא במשך חמש שנים.

בזכות עמדותיו ופעילותו נהפך האוול לאוטוריטה תרבותית בעיני בני עמו והעולם כולו. מאז פרישתו ממשרת כהונת הנשיא, ב-2003, הוא המשיך להיאבק למען זכויות האדם. האוול ייסד את ארגון הצדקה "חזון 97'" והוא מהתומכים הבולטים בפרויקטים הומניטריים, חינוכיים ובריאותיים. הוא היה חלק מ"אירופה החדשה", שהורכבה ממדינות קומוניסטיות לשעבר שתמכו בפלישת ארצות הברית לעיראק ב-2003, וזאת כנגד מדינות במערב שהתנגדו למהלך.

1 מתוך 5 |
וצלאב האוול
2 מתוך 5 |
וצלאב האוול חוגג את נצחונו בבחירות ב-1990

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בעת כהונתו כנשיא הצטרפה צ'כיה לנאט"ו ב-1999 והוא הניח את היסודות להצטרפותן של צ'כיה וסלובקיה לאיחוד האירופי, חודשים לאחר פרישתו.

האוול, שהיה מעשן כבד, סבל מבעיות כרוניות בנשימה שהחלו בשנים בהן שהה בבתי סוהר. הוא אושפז ב-2009 בבית חולים בפראג עם דלקת שמקורה לא ברור, ופיתח קשיים בנשימה לאחר שעבר ניתוח בגרונו.

האוול גילה אהדה לישראל וביקר בה פעמיים כנשיא, ואף היה אורחו של שמעון פרס בדיוני ועידת הנשיא ב-2008. בראיון ל"הארץ" סיפר כי "כבר כשנבחרתי לנשיא בפעם הראשונה חשבתי שהפתרון כאן הוא שתי מדינות, ואז זה עוד לא היה מקובל כמו היום. הבעיה הגדולה היא הגבולות, ואני לא הייתי רוצה להיות מעורב בעניין הזה. אני אורח כאן".

הוא היה סמל לכוחם של בני אדם לגבור על משטרים טוטליטאריים ללא אלימות. "אמת ואהבה חייבות לגבור על שקרים ושנאה", היתה אחת מאמרותיו הידועות. האוול אף היה מועמד מספר פעמים לזכייה בפרס נובל, וצבר עשרות אותות בשל פעילותו ברחבי העולם כשגריר של מצפון, מדארפור ועד מיאנמר.

האוול נולד בפראג באוקטובר 1936 למשפחה אמידה שאיבדה את מרבית רכושה למשטר הקומוניסטי ב-1948. האוול לא התחנך באופן פורמלי, אך לבסוף למד בבית ספר ללימודי ערב ועבד כפועל במה בתיאטרון. מחזהו הראשון, "מסיבת גן", הוצג ב-1963. פעילותו הפוליטית החלה ב-1977, כאשר היה שותף בניסוח מניפסט זכויות אדם, שבעקבותיו זכה לתשומת לב במערב. הוא נעצר אינספור פעמים ושהה ארבע שנים בבתי סוהר קומוניסטיים.

מכתביו מהכלא אל אשתו, "מכתבים לאולגה", הפכו לאחת מיצירותיו הנודעות ביותר ושילבו פילוסופיה ועצות לבת זוגתו, בה ראה מורה רוחנית וחברתו הטובה ביותר.

מעצרו של האוול, שהיה לאחד הקולות המשמעותיים נגד המשטר הקומוניסטי, עורר בינואר 1989 זעם גדול בצ'כיה ובעולם, והוא שוחרר על ידי הקומוניסטים כעבור ארבעה חודשים. לאחר נפילת החומה בברלין, עם התפשטות המחאה לצ'כוסלובקיה הוא היה אחד ממובילי מהפכת הקטיפה, שהביאה לנפילת המשטר הקומוניסטי. בדצמבר 1989 נבחר לעמוד בראש צ'כוסלובקיה.

בקיץ 1992 היה ברור כי הרפובליקה הצ'כוסלובקית עומדת בפני פירוד. האוול, שראה במהלך כישלון אישי, התפטר מתפקידו, אך נותר פופולרי ונבחר לנשיאות צ'כיה ללא מתמודדים נגדו. ב-1996 מתה אשתו והוא נישא בשנית לשחקנית הצעירה ממנו ב-20 שנה. בשל מדיניותו הפנים-ארצית, הוא זכה לביקורת הולכת וגוברת מצד הציבור והתקשורת, שהחלה לפקפק ברעיונותיו.

האוול עצמו הודה כי מדיניות הפנים שהנהיג אינה עומדת בקנה מידה בהשוואה למדיניות החוץ שלו, בה גילה יותר עניין. הצטרפות צכ'יה לנאט"ו בסוף שנות ה-90 ולאיחוד האירופי ב-2004 היו עבורו חלום שהתגשם: "איני יכול להפסיק לשמוח שאני חי בזמן הזה ויכול להיות חלק ממנו", אמר.

ב-2008 חזר אל אהבתו הראשונה – הבמה. הוא פרסם מחזה חדש, "לעזוב", שעוסק במנהיג שפורש מתפקידו. חזרתי לבמה לא היתה קלה", סיפר בראיון, זה לא דבר מקובל לאדם שמעורב בתיאטרון להפוך לנשיא ואחר כך לחזור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ