ניו יורק טיימס: עשרות לובים נהרגו בהפצצות שנאט"ו מסרבת לחקור

במזכר באורך 27 עמודים נטען כי לכל הפחות 40 אזרחים חפים מפשע נהרגו, בהם 29 נשים וילדים. נאט"ו: "ההפגזות תוכננו בזהירות ובקפידה"

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

תחקיר חדש של "ניו יורק טיימס" המתבסס על בדיקת אתרי ההפגזות, ראיונות עם עדי ראיה ודו"חות הרפואיים, חושף כי לכל הפחות 40 אזרחים חפים מפשע נהרגו בהפצצות שנמשכו 7 חודשים - כולל לפחות 29 נשים וילדים שישנו בבתיהם בעת התקיפות האוויריות. רק בחודש שעבר סיכם מזכ"ל נאט"ו אנדרס פוג רסמוסן את מבצע כוחות הברית בלוב ואמר כי הוא בוצע "בזהירות רבה, ללא קרבנות בקרב האוכלוסיה האזרחית", בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ותכנון קפדני של ההתקפות.

מספר הקורבנות החפים מפשע בלוב זניח לעומת כ-500 האזרחים שנהרגו בהפגזות נאט"ו ביוגוסלביה ב-1999, ומספר נמוך מ"הטבח מן האוויר" שכוחות נאט"ו ביצעו לדברי משטר קדאפי לפני נפילתו. אך ב"ניו יורק טיימס" ציינו גם שלא מדובר בהערכה הסופית, שכן הסגל הרפואי בבתי החולים הפנה כתבים למקומות נוספים שבהם היה חשד לפגיעה באזרחים.

הבעיה היא לא רק בעשרות הרוגים שהקהילה הבינלאומית התעלמה מהם בהמולת הנפילה של שלטון הרודן הוותיק - אלא בכך שרבים אחרים שנפצעו נותרו ללא סיוע - כולל אלה שנותרו נכים, קטועי גפיים, משותקים ועם רסיסים בגופם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בנין שהופצץ בידי כוחות נאט"ו בלוב צילום: רויטרס

העיתון הכין מזכר באורך 27 עמודים - ואילץ, לטענתו, את נאט"ו לשנות את העמדה, ודוברת הברית אונה לונגסקו מסרה כי בנאט"ו "מצרים על אבדן החיים", וכי למרות שאין להם כוונה לפתוח בחקירה כעת, למעט הדו"ח על הפקת הלקחים הצפוי לצאת בפברואר - הם מוכנים לשתף פעולה עם הממשלה הלובית החדשה במה שהם "מרגישים לנכון לעשות".

בנאט"ו הדגישו לאורך כל הדרך שהם לא השתמשו בפצצות מצרר כדי שלא לפגוע באזרחים, וגם לא הפציצו אתרים אזרחיים, גם אם אלה שימשו גם את הצבא של מועמאר קדאפי. אך מהתחקיר עולה שלא רק שבתי מגורים נפגעו כתוצאה מפיצוצים משניים בהפגזות של מחסני נשק סמוכים - אלא גם בתים שנחשבו לריקים, היו מאוכלסים לעתים על-ידי פליטי מלחמה; כמו כן זוהו כמה טעויות מודיעיניות שבעקבותיהם כוחות נאט"ו תקפו את המורדים הלובים - וגם חזרו לתקוף כשאזרחים אצו לסייע לפצועים - ונהרגו או נפצעו.

בחודשים שבהם נמשך המבצע הצבאי, כוחות נאט"ו יצאו לכ-9700 התקפות אוויריות והרסו כ-5900 מטרות צבאיות - חלקן אתרים קבועים, בעוד במקרים אחרים דובר במטרות מזדמנות. חלק מהמשפחות שנפגעו סיפרו כי הם ניסו לנהוג בזהירות - למשל לעזוב את הבית לקראת ההסתערות הצפויה - אך לפעמים מטוסי צרפת, בריטניה, ארה"ב או בעלות ברית אחרות הגיעו באיחור של שעות או ימים - כשכבר אנשיו של קדאפי לא היו בסביבה, אולם כן היו שם אזרחים נטולי הגנה.

בנאט"ו העדיפו שלא להגיב בשלב זה על התקריות הספציפיות שהוצגו בתחקיר, למרות שחלק מהמידע כבר הוצג להם על-ידי ארגוני זכויות האדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ