עיראק: עדויות חיילים אמריקאים על טבח התגלו במגרש גרוטאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שמידט, ניו יורק טיימס

הנחתים באו בחשאי, בזה אחר זה, נשבעו לספר את האמת והתחילו להתראיין על אחד האירועים המזוויעים ביותר מתקופת המלחמה בעיראק - הטבח שנחתים ביצעו ב-2005 באזרחים בעיר חדיתה.

"בין אם זו תוצאה של פעולה שלנו או של פעולה אחרת, גילינו 20 גופות, 20 גופות שראשיהן נערפו. 20 גופות פה, 20 גופות שם", תיאר קולונל תומס קריקר, אחד הקצינים שפיקדו באותה תקופה במחוז אנבאר. לפעמים, כך אמר, אנשים נהרגו "בהתקפות רימונים במחסומי ביקורת, שבוצעו תוך שיתוף פעולה עם אזרחים".

400 הדפים המתייחסים לחקירות, פעם אחד הסודות הכמוסים של המלחמה, היו אמורים להיות מושמדים בזמן שאחרוני החיילים האמריקאים התכוננו לצאת מעיראק, אך הם נמצאו על ידי עיתונאי במגרש גרוטאות ליד בגדאד.

המסמכים, שרבים מהם מסווגים "סודי ביותר", הם חלק מהחקירה הצבאית שנערכה בפרשת חדיתה ומאשרים חלק גדול ממה שהתרחש בעיר הזו, השוכנת על גדות נהר הפרת, ב-19 בנובמבר 2005. חדיתה נהפכה לרגע שהגדיר את המלחמה, ובגללה התגבשה תרעומת עזה על שאף אחד מהחיילים לא הורשע ברצח.

ביום ההוא, נפגעה שיירה של ארבע מכוניות ממטען צד. אחדים מהנחתים ירדו לטפל בפצועים, ואילו האחרים החלו לחפש את המורדים שהטמינו את המטען. בתוך שעות ספורות נהרגו 24 עיראקים, כולל זקן עיוור בן 76 וילדים בני שלוש עד 15, רבים מהם בבתיהם. תושבי העיר טענו שהנחתים הגיבו בצורה מוגזמת לפיגוע וירו ללא אבחנה באזרחים, שרק אחד מהם היה חמוש. הנחתים סיפרו שהם חשבו שהותקפו.

העובדה שהחיילים לא הורשעו היתה אחת הסיבות העיקריות ליציאה הנמהרת מעיראק, אך המסמכים מרתקים בפני עצמם משום שהם חושפים את הלחצים הקשים שהחיילים סבלו מהם, ואת ההיתקלויות - הכואבות לעתים - שהיו להם עם אוכלוסיה שהם לא הבינו. המסמכים מציגים, במלים של החיילים עצמם, את הדה-הומניזציה של המלחמה הזו, שבה נחתים התרגלו לראות 20 גופות של אזרחים כדבר שגרתי.

מפקד אנבאר, גנרל סטיב ג'ונסון, תיאר את התקרית כ"מס שצריך לשלם". בשל לחצי הקרבות, אחדים מהחיילים נותרו משותקים, כתוב בעדויות. חיילים שסבלו מטראומה הרגו יותר ויותר אזרחים בהיתלויות מקריות. אחרים איבדו את רגישותם והתרגלו לירות באזרחים שעה שחבריהם צילמו אותם. ההאשמות שהוגשו נגד שישה מהנאשמים בפרשת חדיתה בוטלו, אחר זוכה והמשפט האחרון אמור להיערך בשנה הבאה.

תחושה של חסינות מעונש חיסלה את כל הסיכויים להישארות החיילים האמריקאים בעיראק, משום שהעיראקים סירבו להניח להם להישאר בה בלי שיהיו כפופים לחוקים העיראקיים, תנאי שהבית הלבן לא היה יכול לקבל.

לאחר שנמסר לו על הימצאות המסמכים, אמר אלוף-משנה בארי ג'ונסון, אחד מדוברי הצבא, כי רבים מהמסמכים סודיים והיו צריכים להשמידם לפני היציאה מעיראק. "למרות הצורה שבה הושלכו והגיעו לידיכם, אנחנו לא חופשיים לדון במידע מסווג", הדגיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ