המהומות במצרים

קונצרט לצבא ולאיסלאם

צבא מצרים מתקשה לעכל את התהפוכה הפוליטית במדינה, שבסופה האחים המוסלמים יהיו בעלי הבית להם יצטרך לציית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שריפת מכון המחקר שהקים נפוליאון בקהיר בשנת 1798 ואובדן כתבי יד היסטוריים נדירים ביותר מזכירים את שוד המוזיאון הלאומי בבגדאד עם כניסת הכוחות האמריקניים לבירה העיראקית בשנת 2003. אין זו הצתה "מובנת" של משרדי ממשלה בידי מתנגדי המשטר הישן - למרות שגם מבנים אלה ספגו בקבוקי תבערה - אלא אובדן שליטה מהול בתחושת תסכול וזעם, הפעם נגד המשטר החדש ובמיוחד נגד הצבא. הוכחה לכך שהצבא אינו מסוגל לשמור אפילו על ההיסטוריה של מצרים. זהו הצבא שעד לפני חודשים ספורים היה בעל ברית של המפגינים ותנועות המחאה ואילו בשבועות האחרונים הוא הולך ונתפש כאויב המהפכה.

תוצאות הסיבוב השני של הבחירות לפרלמנט, שהולכות ומקבעות את מקומם של האחים המוסלמים כמפלגה הגדולה בפרלמנט, מגבירות אמנם את חרדת הליברלים והחילונים מפני השתלטות דתית על המדינה, אבל אל מול אזלת היד של הצבא והטעויות הקשות שעשה עד כה בניהול עניני המדינה, מצביעות גם התנועות הליברליות על האחים כגוף המאורגן והיעיל ביותר שיכול - יחד איתן - להחזיר את המדינה למסלול תקין ובתנאי שהצבא יניח להם לעשות זאת.

"מדד האיסלאם", על פיו נבחנות עכשיו תוצאות הבחירות, כאשר עיקר הבהלה היא מן הצירוף של מפלגת החירות והצדק של האחים ומפלגת א-נור של הסלפים, הוא מדד פופולארי. מדד שמתאים למי שמבקש לצבוע את מצרים בצבעים ירוקים ובכך לתייג אותה כעוד מדינה שנפלה קורבן לאסלאם. חשוב ממנו בהרבה הוא מדד המשילות שעל פיו נבחן עכשיו הצבא ועל פיו ייבחנו הממשלה המצרית ונשיאה.

מפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר, אתמולצילום: אי-פי

להבדיל מן התנועה הסלפית, שזכתה בנתח של יותר מ-30% מן הקולות בסיבוב הנוכחי, ושבה רואים האחים יריבה אידיאולוגית ופוליטית, מתאמצת מפלגת החירות והצדק של האחים לנוע ביציבות על החבל הדק שבין שיתוף פעולה עם הצבא לבין שמירה על מעמדה כמנהיגה ראויה של המהפכה, דווקא בתקופה שבה הצבא מאבד את תהילתו כמגן התהליך הדמוקרטי.

תנועת האחים המוסלמים מחזיקה עדיין בעמדה שלפיה יהיה עליה לשתף את תנועות המחאה החילוניות ואת הקופטים בקואליציה, כדי שלא תיאלץ להתמודד עם הפגנות בכיכר א-תחריר לכשתקום הממשלה בה יהיה לה רוב. זהו אותו היגיון שהנחה את השיעים בעיראק לצרף את הסונים לפרלמנט ולממשלה.

התנועה גם זקוקה לגיבוי הצבא להמשך דרכה ואין בדעתה להפסיד את הנכס החשוב ביותר בו זכתה במהפכה: ההכרה בה כתנועה רשמית. לפיכך, התנועה נמנעת מלהאשים ישירות את הצבא באחריות לאירועים הקטלניים שהתרחשו בשלושת הימים שחלפו, היא איננה משתתפת בהפגנות וממשיכה בהכנות לקראת הסבב הבא של הבחירות. בה בעת, פרשה התנועה מהמועצה המייעצת שהקים הצבא משום שלטעמה המועצה הזאת נועדה לכרסם בכוחו של הפרלמנט כגוף שינסח את החוקה. בכך גם מערערת התנועה את הלגיטימיות של המועצה המייעצת, שחבריה כבר איימו אתמול שיפרשו ממנה אם לא יופסק לאלתר השימוש בכוח נגד המפגינים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לעומת זאת, הצבא עצמו מתקשה כנראה לעכל את התהפוכה הפוליטית, שבסופה האחים המוסלמים (ושותפיהם בפרלמנט) יהיו בעלי הבית להם יצטרך הצבא לציית.

בסדרת הצעדים האחרונים שלו נהפך הצבא ל"חפץ חשוד", לחשוד בניסיון לגנוב את המהפכה ולאחראי העיקרי למהומות: החל בפרסום מסמך העקרונות של החוקה, הקמת המועצה המייעצת, שנועדה לשלול מן האחים השפעה מכרעת על ניסוח החוקה, אי הקמתה של ממשלה זמנית עצמאית והשארת סמכויות החקיקה והביצוע בידי המועצה הצבאית העליונה, ועד דחיית מועד הבחירות לנשיאות ושימוש בנשק חם נגד המפגינים. כל זאת, במקום להתייצב מחוץ למשחק הפוליטי ולהסתפק בתפקיד החשוב של שמירה על ביטחון המדינה והציבור.

חצי השנה הבאה, עד לבחירת הנשיא, תהיה התקופה הקריטית לקביעת מעמדן ומשקלן של התנועות הפוליטיות ולהגדרת מעמדו של הצבא. אם לא יזדרז הצבא להעביר את השליטה לממשלה אזרחית מיד עם תום סיבוב הבחירות האחרון בחודש ינואר, זו עלולה להיות תקופה אלימה ובלתי נשלטת, ש"איום האיסלאם" בה יהיה הדאגה הפעוטה.

Read this article in English: Even the military can't protect Egypt's historical treasures

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ