נשיא רוסיה מדוודב: דרושות רפורמות פוליטיות מקיפות

מדוודב טוען כי המערכת הפוליטית של המדינה "מיצתה את עצמה" על רקע גל המחאה בעקבות הבחירות האחרונות ברוסיה

אלן בארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן בארי, ניו יורק טיימס

נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, אמר שלשום שהמערכת הפוליטית של המדינה "מיצתה את עצמה" ועל כן יש להכניס בה שינויים. הוא ציין ששלטונות רוסיה חייבים להטות אוזן למחאות הרחוב, המשקפות לדבריו את הלכי הרוח של העם. דברי מדוודב, המהווים התייחסות נרחבת ראשונה להפגנות חסרות התקדים ששטפו באחרונה כמה ערים רוסיות, פורסמו יומיים אחרי שראש הממשלה, ולדימיר פוטין, יצא מגדרו כדי להעליב את המפגינים במופע שנתי של שאלות ותשובות שצולם בטלוויזיה, ואמר, בין היתר, שהסרט הלבן שאימצו המפגינים לסמל מזכיר קונדום.

יותר מ-5,000 בני אדם הפגינו מחוץ לקרמלין בדרישה לספירה חוזרת של קולות הבחירות לפרלמנט. רבבות רוסים יצאו בשבוע שעבר לרחובות כדי למחות על תוצאות הבחירות, בטענה שזויפו לטובת מפלגת השלטון רוסיה המאוחדת. מדוודב שדיבר לפני באי המפלגה, היה קצת יותר אוהד למפגינים, אבל גם מתח עליהם ביקורת וציין שהרפורמות לא יבוצעו תחת לחץ. אבל נראה שעל רקע הציפיות לשובו של פוטין לנשיאות בבחירות במארס, מתחילה השפעתו של מדוודב בממשלה לקטון. במסגרת מופע השאלות והתשובות שלו בשבוע שעבר, שנמשך ארבע שעות, נקב פוטין בשם הנשיא מדוודב רק פעם אחת. עובדה זו, אומרים מומחים לענייני הקרמלין, מהווה עדות לכך שמדוודב כבר לא יכול לצפות למינויו לראש הממשלה הבא באביב, כפי שפוטין הבטיח. בכל מקרה, מדוודב נהנה מסמכויות חוקתיות מיוחדות ומגישה לכלי התקשורת כל עוד הוא ממשיך לכהן כנשיא.

"אנו נכנסים מן הסתם לשלב חדש בהתפתחות המערכת הפוליטית שלנו, ואל לנו לעצום עינינו לכך", אמר מדוודב לחברי מפלגת רוסיה המאוחדת. "השינוי כבר החל, והוא לא בא כתוצאה מכמה הפגנות, זה רק שטחי, זה רק ביטוי של מורת רוח עממית", ציין והוסיף כי "הוא בא כי הדגם הישן ששירת את ארצנו נאמנה בשנים האחרונות, מיצה את עצמו". מדוודב אמר במקביל שאם הציבור יפסיק לראות בממשלה גוף שנבחר באופן לגיטימי, "יהיה זה אסון".

"אי אפשר להסכים בשום אופן שהמערכת הפוליטית תיתפש כבלתי לגיטימית", אמר הנשיא. "כי פירוש הדבר לארצנו הוא אחד ויחיד: התמוטטות המדינה. כל אחד זוכר מספרי ההיסטוריה מה משמעותה של רוסיה בלי ממשלה". מדוודב גם התייחס לטענות בצמרת השלטון שארה"ב מתערבת בענייניה הפנימיים של רוסיה מאז הבחירות, וציין שקבל על כך ביום שישי באוזני נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בטלפון.

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודבצילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ