הצלב האדום: לפחות 400 אלף בפיליפינים נפגעו מהשטפונות

עד כה דווח על 653 נספים ו-808 נעדרים בעקבות הסופה העזה "ואשי" והשטפונות שפקדו את המדינה בסוף השבוע

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מנילה (די-פי-איי). מספר הנספים בשטפונות בפיליפינים הגיע ל-653, לאחר שהסופה הטרופית "ואשי" הכתה שלשום במדינה. צוותי הצלה ניסו לסייע אתמול לניצולים, והמשיכו במאמצי החיפוש אחר הנעדרים - שמספרם טיפס כבר ל-808. כך נמסר מבכירים במשרד להגנה אזרחית, וכן ממקורות בצלב האדום במנילה.

חיילים, צוותים ממשמר החופים, מתנדבים וצוותי הצלה מקומיים סרקו את החופים ליד הערים קאיאגאן דה אורו ואיליגאן, שנפגעו בצורה הקשה ביותר. מספר המתים בשתי הערים האלה הגיע ל-552. "זה קשה מאוד", אמר בניטו ראמוס, מנהל המשרד להגנה אזרחית. "כל כך הרבה אנשים נעדרים. רבים נסחפו לים, וסביר להניח שאחדות מהגופות טבעו ויצופו רק בעוד כמה ימים. יעבור עוד הרבה זמן עד שתושלם המשימה הזו".

לדברי גוון פאנג, המזכירה הכללית של הצלב האדום הפיליפיני, בקאיאגאן דה אורו דווח על 347 נעדרים, באיליגאן על 447 ו-13 באי נגרוס, שבו גם נספו 36 בני אדם בשיטפונות. עוד נמסר מהצלב האדום כי 47 בני אדם נספו במחוז בוקידנון, שבמרכז המדינה, ו-18 במחוזות קומפוסטלה, זמבאנגה דל נורטה, סוריגאו דל סור ולאנאו דל נורטה. יו"ר הצלב האדום, ריצ'רד גורדון, אמר כי הארגון מעריך שלפחות 400 אלף אנשים יזדקקו לעזרה באזורים שנפגעו בדרום ובמרכז הפיליפינים.

ואשי, ששמה המקומי הוא "סנדונג", עזבה אתמול את הפיליפינים כשהיא מותירה מאחוריה הרס רב, אחרי שהמטירה בתוך פחות מ-12 שעות גשמים בכמות היורדת בחודש. השיטפונות אירעו בשעות הקטנות של הלילה, ומים אדירים סחפו אנשים, שחלקם עדיין ישנו, בתים ומכוניות. כפרים שלמים נסחפו במים שהותירו מאחוריהם בוץ סמיך, שברי עצים ופסולת אחרת.

אחת מתושבות קאיאגאן דה אורו סיפרה לתחנת רדיו שהיא וניצולים אחרים נצמדו בחשיכה לצמיג צף, שעה שמי השיטפונות החריבו את בתיהם וסחפו אותם לאחד החופים, מרחק 32 ק"מ מבתיהם. "זה היה הסיוט הנורא ביותר שהיה לי אי פעם", אמרה.

עשרות אלפי אנשים הצטופפו במרכזי הצלה, בקאיאגאן דל אורו ובאיליגאן. באחדים מרחובות הערים האלה הונחו גופות בשורה וראש עיריית קאיאגאן דל אורו, ויסנטה אמאנו, אמר כי סילוק הגופות הופך בעירו לבעיה. "חדרי המתים מסרבים לקבל עוד גופות, משום שפשוט יש יותר מדי", אמר אמאנו בראיון לתחנת רדיו במנילה. "יש יותר מדי מתים".

אמאנו התלונן שאיש לא הזהיר אותם מפני "ואשי" וסכנתה. "אף אחד לא אמר לנו שעלינו לצפות לזה מהסופה הזו". בתגובה לכך אמר ראמוס שאזהרה על התקדמות הסופה נמסרה לאזורים שעליהם היא איימה, אך חלק מהתושבים נותרו שאננים משום שהאזור שלהם אינו נמצא בדרך כלל בנתיבי הציקלונים. לדבריו, הוא יהיה מוכן להתפטר מתפקידו אם יתבקש. "אין את מי להאשים, רק אותי. אני לוקח על עצמי את מלוא האחריות", הדגיש. "לא הצלחנו ללמד את האנשים שעליהם להתפנות כשיש סכנה כזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ