"המנהיג האהוב" שהתקרב למערב רק כדי להתרחק ממנו

מההתקדמות במפלגת הפועלים, דרך ירושת אביו, ועד לבידוד צפון קוריאה בשל קידום תוכנית הגרעין: הביוגרפיה של קים ז'ונג איל היא שילוב של עובדות ושמועות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

16 בפברואר, 1941 או 1942: קים ג'ונג-איל נולד. על פי הגרסה הרשמית, הוא נולד בצפון קוריאה, סמוך לגבול עם סין. עוד מסופר כי את הולדתו בישרו סנונית, כוכב חדש בשמיים וקשת כפולה. עם זאת, רישומים מראים כי הוא נולד בסיביר. כשהיה בן 8 מתה אימו במהלך לידה.

שנות ה-50 וה-60: הביוגרפיה הרשמים של קים מספרת כי התחנך בפיונגיאנג, אולם ככל הנראה רכש את השכלתו בסין.

1964: על פי הביוגרפיה, קים מסיים את לימודיו באוניברסיטה, בתחום הכלכלה המדינית. במשך 30 השנים הבאות יתקדם בשרשרת התפקידים בתוך מפלגת הפועלים הקוריאנית.

1971: בנו הבכור קים זו'נג נאם נולד. קים היה נשוי לאשה אחת, והיו לו שלוש פילגשים.

קים ז'ונג איל (משמאל) עם אביו ואמוצילום: רויטרס

1975: אביו, מייסד צפון קוריאה קים איל סונג, ממנה אותו ליורשו.

שנות ה-80 וה-90: קים מבסס את השפעתו במפלגת הפועלים.

1991: קים ממונה למפקד העליון של צבא צפון קוריאה.

1992: קולו נשמע בפעם הראשונה והיחידה בהיסטוריה, במהלך מצעד צבאי בפיונגיאנג.

1993: צפון קוריאה פורשת מהאמנה לאי-הפצת נשק גרעיני ומסרבת לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקניה הגרעיניים ביונגביון.

יולי 1994: לאחר מות אביו, קים הופך ליו"ר המפלגה ושליט המדינה. הוא מכונה "המנהיג האהוב", וממשיך את מדיניות החימוש של אביו, ומדיניות הבידוד הכלכלי על צפון קוריאה נמשכת. המדינה נקלעת בשנים הבאות למשבר כלכלי, ולמחסור חמור במזון.

עם זאת, במהלך 1994 צפון קוריאה וארה"ב מתחילות בתהליך של התקרבות, וחותמות על "הסכם המסגרת" לפיו פיונגיאנג תחדל לייצר פלוטוניום לצורכי נשק גרעיני תמורת שני כורים גרעיניים להפקת חשמל שיספק המערב.

2000: קים נפגש לראשונה עם מנהיג דרום קוריאה, ומתחילה תקופה של התחממות ביחסים בין שתי המדינות.

קים ז'ונג איל עם עמיתו מהדרום ב-2000צילום: אי–פי

2002: ארה"ב "חושפת" כי צפון קוריאה שיקרה והמשיכה בתוכניתה הגרעינית להעשרת אורניום. נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש מכריז על צפון קוריאה כחלק מ"ציר הרשע", לצד איראן ועיראק, ופיונגיאנג פורשת מהסכם המסגרת.

2006: צפון קוריאה מבצעת ניסוי גרעיני - "מוצלח" לטענתה. במערב מעריכים כי המתקן הגרעיני שפוצץ לא היה מושלם. בבוקר יום העצמאות האמריקאי היא גם עורכת ניסוי טילים מעל יפן ולעבר הוואי.

2007: ועידה נוספת נערכת עם מנהיג דרום קוריאה. בספטמבר מפציצה ישראל כור גרעיני להפקת פלוטוניום בדיר א-זור שבסוריה, שנבנה בעזרת ידע צפון קוריאני.

חגיגות יום העצמאות ה-63 לצפון קוריאה, לפני חודשייםצילום: רויטרס

2008: גורמי מודיעין מעריכים כי קים לקה בשבץ, אולם בהופעה פומבית הוא נראה במצב טוב. באוגוסט מופצת שמועה לפיה קים מת כבר ב-2003, ומאז הוחלף על בהופעותיו הפומביות על ידי מספר כפילים.

2009: המדינה מבצעת את הניסוי הגרעיני השני שלה, וניסוי נוסף בטילים המסוגלים להגיע עד לאלסקה.

2009: קים נפגש עם נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, המצליח להביא לשחרורן של שתי עיתונאיות אמריקאיות הכלואות בצפון קוריאה.

ספטמבר 2010: קים מכריז על בנו השלישי, קים ז'ונג און, כיורשו. בהמשך השנה מואשם הצי של המדינה כי הטביע משחתת דרום קוריאנית, והוביל למותם של 46 מלחים. בעקבות התקרית נוצרת מתיחות בין שתי הקוריאות.

17 בדצמבר 2011: קים ז'ונג איל מת בגיל 69 מהתקף לב בזמן נסיעה ברכבת. על פי הדיווחים, הוא סבל מסכרת ומחלת לב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ