ליאור קודנר
ליאור קודנר

פורסם לראשונה ב-5.6.2009

הניסוי הגרעיני שביצעה ב-2009 צפון קוריאה לא היה צריך להפתיע את המערב. העיתוי אמנם היה מוזר, כמה ימים אחרי ששליח הממשל האמריקאי, סטיבן בוסוורת, רמז שיסכים לפתוח במגעים ישירים עם פיונגיאנג. אבל צפון קוריאה הרי נוהגת מדי כמה שנים להציג "הפתעות" כאלה. בהודעה השגרתית שפירסמה סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה הטוטליטרית נאמר אז שהניסוי "יתרום להגנה על ריבונותנו ועל הסוציאליזם - ויבטיח שלום וביטחון בחצי האי הקוריאני ובאזור הסובב אותו". במסגרת אותו רצון "להבטיח את השלום באזור" ביצע הצפון גם ניסויים בשיגור טילים בליסטיים וחידש את פעילות הכור הגרעיני ביונגביון.

הגינויים מהמערב לא איחרו לבוא. ממשלות דרום קוריאה ויפאן, הנפגעות הראשיות במקרה שלצפון קוריאה יקפוץ הפיוז והיא תחליט לשגר טיל גרעיני, מיהרו לפרסם הודעות תקיפות ובהשוואה לעבר החריפו את הטון; האו"ם התבקש להחריף את הסנקציות על הצפון; רוסיה, שהתנגדה בעבר לסנקציות על המשטר הקומוניסטי, הסכימה לשקול תגובה חריפה; גורמים אמריקאיים סירבו לפסול פעולה צבאית והנשיא ברק אובמה טען שהניסויים חייבים "להדאיג את העולם כולו".

קים ז'ונג איל, בביקור ביחידה צבאית ב-2008צילום: רויטרס

רק בדרום קוריאה לא ניכרה דאגה ממשית. 48 מיליון תושבי המדינה הדמוקרטית כבר רגילים למדיניות ה"נסלים את המצב, נקבל סיוע ואז נרד מהעץ" של השכנה הקומוניסטית. "לא נראה לי שמישהו כאן מתרגש. אין תרגילים שעושים לעורף ולא מכינים מקלטים", סיפר שגריר ישראל בסיאול, יגאל כספי, "התושבים לא מאמינים שזה מכוון נגדם. הם לא מאמינים ש-23 מיליון צפון קוריאנים שונאים אותם, אלא שיש מישהו אחד שיוצא נגדם".

ואכן, כדי להסביר את מה שמתרחש בחצי האי חייבים להיכנס לראשו של איש אחד. קים ז'ונג-איל, רודן צפון קוריאה שמדיניותו ההרסנית הובילה למות מיליונים מרעב ומת שלשום, היה מעוניין בכסף ובתשומת לב בינלאומית. גם הדרך להשגתם אינה חדשה - ב-2006 ביצע הצפון ניסוי גרעיני דומה, שלאחריו קיבל סיוע כספי נדיב מהמערב ואף הוצא מרשימת המדינות התומכות בטרור.

ד"ר אמילי לנדאו מהמכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב אמרה אחרי הניסוי כי "אנו עדים  לשידור חוזר ביחסי פיונגיאנג והמערב: "זו בדיוק אותה הדינמיקה. מה שקרה ב-2009 הוא חזרה כמעט מלה במלה על הרטוריקה של קים ב-2006. אז אפשר היה להבין שצפון קוריאה מעוניינת בגרעין לצורך הגרעין, אבל מהר מאוד הם נכנסו למשא ומתן. היום אובמה עסוק בעיראק, באפגניסטאן, בפקיסטאן וגם באיראן. לכן, מבחינת הצפון היה צריך להציק לו יותר מבדרך כלל כדי שישים אליהם לב".

קים ז'ונג איל מבקר בבסיס צבאי, ב-2006צילום: רויטרס

בריון שכונתי

השמועות לגבי מצב בריאותו הרופף של קים ז'ונג איל גברו לאחר ש"המנהיג היקר" נעדר מטקס לציון 60 שנים להקמת המדינה. לפי אותן הערכות, קים, אז בן 68, לקה בשבץ ומכשיר כעת את הקרקע לדור הבא במשפחתו. כשם שירש את השלטון מאביו, קים איל-סונג, ביקש הרודן להעביר את המושכות לידי בנו, קים ז'ונג-און בן ה-28, שמונה לפני פחות משלוש שנים לחבר במועצת הביטחון הלאומית.

לדעת חוקרים רבים, הניסויים ב-2009 נועדו גם לחזק את שליטת המשפחה במדינה הקומוניסטית ולבצע החלפת שלטון חלקה. "אין פה עניין של אידיאולוגיה. רק כסף והרצון לשמור על השלטון", הדגישה לנדאו, "מצבה הכלכלי של צפון קוריאה נורא והיא תעשה הכל בשביל כסף. זו גם הסיבה אגב ליחסיה הגרעיניים עם סוריה".

קים ז'ונג איל ובנו הצעיר ב-2010צילום: רויטרס

"יש לקים רק שני קלפים - הגרעין והטילים, והוא מוכן להשתמש בהם. בעיקר כשהמערב בסך הכל עושה לו נו-נו-נו'", מנתח ד"ר אלון לבקוביץ' מאוניברסיטת תל אביב, המתמחה בצפון קוריאה. "הוא מוכן לשלם מחירים גבוהים כדי לא לאבד את השלטון. הניסויים האלה רק מחזקים את המשטר, כשלאורך השנים התנהגות של - אני הבריון השכונתי' הוכיחה את עצמה".

ואכן, גם אם ההתנהגות הבריונית גרמה להקצנה בדעת הקהל האמריקאית כלפי המדינה הקומוניסטית (מאמרים ב"וושינגטון פוסט" וב"וול סטריט ג'ורנל" אף קראו לתגובה צבאית חריפה), מלחמה נגד הצפון ירדה במהירות מהפרק. בבית הלבן מבינים שסיאול וטוקיו יהיו הנפגעות הראשונות ממלחמה אזורית, ולכן אפילו שר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס, הבהיר שמדינתו "דבקה בערוץ הדיפלומטי".

כרגע מסתכמת הדיפלומטיה בלחץ מערבי על סין החברה במועצת הביטחון, כדי שתסכים להחרפת הסנקציות על הצפון. אבל לדברי ד"ר יעקב כהן, לשעבר שגריר ישראל בסיאול וכיום מרצה למזרח אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים, בייג'ין חוששת מהחלשת המדינה השכנה. "אם הסיוע הסיני ייפסק, צפון קוריאה תקרוס", אמר, "סין לא רוצה לראות או לקלוט בשטחה עשרות מיליוני פליטים רעבים".

לא כמו איראן

קשה להתעלם מהשוואה בין הסכסוך בחצי האי הקוריאני למתיחות בין ישראל לאיראן. בשני המקרים מתקשה הקהילה הבינלאומית לגבש סנקציות אפקטיוויות מול משטרים שמפרים בבוטות את החוק הבינלאומי. גם תוקפנות הפוליטיקאים בדרום קוריאה נגד הצפון, מול שאננות מסוימת מצד התושבים, מזכירים את הלך הרוחות בישראל.

למרות זאת, השגריר כספי מוצא שוני מהותי במניעי ראשי השלטון בפיונגיאנג ובטהראן. "שליט צפון קוריאה לא אומר ?אני אפלוש לדרום קוריאה ואני רוצה להרוס אתכם'. הוא אומר ?יש לי שיטת שלטון משלי, שאני רוצה להוריש לבני, והנשק הוא חלק מהשליטה הזאת'. כל ההתרסות של השליט בצפון נועדו ליצור ערוץ שיחות עם ארה"ב, שיכולה להבטיח לו הורשה בשלום. הוא רוצה תעודת ביטוח - שלא יתערבו לו בממשל ושייתנו לו להוריש את השלטון. הוא בעצם צועק בקול רם ?דברו איתי'".

בדרום ביקשו השבוע להמתין עד להתבהרות המצב הפוליטי בשכנה הקומוניסטית. אפילו שגריר דרום קוריאה בישראל, מה יונג-סם, סירב להתראיין לכתבה. התקשורת המקומית העדיפה לדווח על קריאתו של הכלכלן הנחשב נוריאל רוביני להשקיע בסיאול. רוביני, שחזה את הנפילות בשוקי המערב, צופה פריחה כלכלית בדרום ואת נפילת המשטר בצפון.

אבל תסריט כזה מפחיד את תושבי הדרום. התוצר לנפש בדרום קוריאה עמד לפני שלוש שנים על 26 אלף דולר, לעומת 1,700 בלבד בצפון. החשש מהמחיר שייאלצו לשלם על האיחוד מוחשי. לכן, גם אם הפוליטיקאים מדברים על הצורך להרוס את המשטר הטוטליטרי בצפון, רבים מהתושבים מעדיפים את המשך הסטטוס-קוו. אף שהשינוי הפוליטי הוא יעד לאומי, רבים מוכנים לספוג עוד איומים ולהשלים עם העברת השלטון לדור השלישי במשפחת קים, מאשר להרגיש את איחוד הקוריאות עמוק בכיס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ