קים ז'ונג איל |

האח הגדול שעצר את המאה ה-21

את חיי שליט צפון קוריאה ניתן לגולל דרך סיפור הרפובליקה, הרעב השורר בה, מחנות הריכוז והמתקן הגרעיני שגרם לה להיות שחקנית בינ"ל חשובה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אי אפשר להספיד את קים ז'ונג איל או לסכם את מסכת חייו, כי איננו יודעים אף פרט עליהם לאשורו: מתי נולד, היכן, מה היה אורח חייו וכיצד בדיוק צמח והפך ליורשו של אביו, "המנהיג הגדול" קים איל-סונג, מי שבאופן רשמי, 17 שנים לאחר מותו הפיזי, עדיין מכהן כנשיא הנצחי של הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה. אפילו יותר מאביו, היה קים ז'ונג איל דמות נסתרת, מיתוס לאורך כל ימיו, שתמונתו ניבטת מכל פינה ועיניו עוקבות אחר מעשיהם של אזרחי צפון קוריאה – ההתגלמות המושלמת של האח הגדול מ-"1984" של ג'ורג' אורוול.

בהנחה שקים אכן היה זה ששלט בצפון קוריאה, ולא היווה למעשה רק פרצוף למועצה הצבאית חסרת הפנים, אפשר לפרוט את סיפור חייו ואת פועלו כמנהיג רק דרך סיפורה של הרפובליקה בשני העשורים האחרונים. בעוד מזרח אסיה נפתחה והתפתחה, הפך המסך השחור שהורד על צפון קוריאה לאטום לחלוטין, מוחשי בצילומי הלוויין של שמי הלילה, שם ממלכתו של קים נראית כחור שחור וחשוך בלב המזרח המואר והמשגשג.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות אליכם

אנחנו לא יודעים כמה בני אדם חיים בצפון קוריאה, אבל רובם סובלים מתת-תזונה כרונית שגרמה להם להיות נמוכים יותר מבני עמם החיים מדרום לקו רוחב 38, ותוחלת חייהם קצרה בממוצע כמעט בשני עשורים. מיליון, אולי יותר, נמקים בגולאג סודי של מחנות ריכוז, וגם אלה החיים מחוץ למאסר לא ידעו יום חופש מימיהם. בעוד האב, קים איל סונג, נהנה מתמיכה צבאית וכלכלית מברית המועצות וסין, שהזרימו סחורות, נשק ומזומנים לבת החסות הקומוניסטית, תחת בנו הפכה צפון קוריאה לענייה ומסוגרת אף יותר עם נפילת האימפריה הסובייטית, כשהדבר היחיד המציל את בני עמו מחרפת רעב מוחלטת הם משלוחי מזון מהשכנה מדרום וארגוני סיוע בינלאומיים.

אולם באופן פרדוקסלי, במקביל לבידוד המעמיק של אזרחיה, נהייתה צפון קוריאה בעידן קים הבן לשחקנית בינלאומית. בשבוע שעבר, מספר אזרחים זרים נהרגו בפיצוץ המסתורי במפעל הפלדה בעיר יזד באיראן, מפעל שלפי חלק מהפרסומים ייצר חומרי גלם לתוכנית הגרעינית. טרם התקבל לכך אימות, אבל ההערכה היא שהיו אלה מהנדסים-מומחים מצפון קוריאה, שמשמשת כיום כעורף תעשייתי וטכנולוגי לתוכניות הנשק המתקדמות של מדינות "ציר הרשע". גם כאן נשארים שליחיו של קים בצללים; הם אינם נראים במצעדים צבאיים או במפגשי פסגה יחד עם מנהיגי איראן, סוריה וחיזבאללה, אבל הכור הגרעיני שהותקף על ידי ישראל בצפון סוריה בספטמבר 2007, נבנה על פי הדגם של שהמתקן הגרעיני הקוריאני ביונגביון.

קים ז'ונג איל עם ולדימיר פוטין ב-2002
דרום קוריאנים מריעים, היום
קים ז'ונג איל (משמאל) עם אביו ואמו

יונגביון היא המורשת האמיתית של קים ג'ונג-איל. המתקן אמנם הוקם כבר בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת סביב כור מתוצרת סובייטית, אבל הפיתוח המואץ של נשק גרעיני, שהחל ב-2002, מתודלק במאות מיליוני דולרים ששולמו לרשת המדען הפקיסטני עבדול קאדיר חאן. שני הניסיונות הגרעיניים ב-2006 וב-2009 השיגו עבור קים את המטרה הנכספת - חיסיון מוחלט מפני התערבות חיצונית בענייניה הפנימיים של צפון קוריאה ומטרייה גרעינית למעשי פרובוקציה תקופתיים, חטיפת אזרחים מהדרום, הטבעת ספינות, הצפת הכלכלה העולמית במיליארדי דולרים מזויפים הממשיכים לממן את ממלכת הסוד והקמת מערך לוחמת סייבר המאיימת על רשתות מחשבים חיוניות, לא רק בדרום קוריאה. סנקציות כמעט ואינן יכולות לפגוע בצפון קוריאה, שממשיכה לסחור עם סין ואיראן ללא הפרעה, והפסקת משלוחי הסיוע רק יחריפו את רעב התושבים אבל לא יפגעו באורח החיים של האליטה הקטנה. ובסופו של דבר, מי יעיז להתעסק צבאית עם מדינה גרעינית חסרת-מעצורים.

אנחנו יודעים אפילו פחות על "היורש הגדול" קים ג'ונג-און, שטרם מלאו לו שלושים אבל כבר התמנה לגנרל, וכמעט בוודאות מייצג קבוצה של בני משפחת קים וגנרלים שימשיכו להחזיק במושכות הרודנות. כרגע אין תקווה לרפורמות או ליברליזציה הדרגתית. היורש אולי למד בבית ספר בשוויץ ועל פי הדיווחים חובב כדורסל אמריקאי, אבל הוא נבחר לתפקיד על פני אחיו הבוגרים יותר בשל הנכונות שלו ללכת בדרכי אביו, "המנהיג היקר", ולבנות את מעמדה המבודד והמבוצר של צפון קוריאה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ