מן הארכיון: 1994 |

קים איל סונג מת; ריקודים, משחקים ושירה נאסרו לשבוע

בנו הבכור קים ז'ונג איל: זרים לא יוזמנו להלוויה. שכנותיה של צפון-קוריאה, החוששות מערעור היציבות באזור, הביעו את חששותיהן לאחר מותו של המנהיג

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פורסם ב-10.7.1994

קים ז'ונג איל, בנו הבכור של קים איל סונג - מנהיג צפון קוריאה שמת ביום שישי לפנות בוקר מהתקף לב - הודיע אתמול (10 ביולי 1994), כי נראה שהלוויית אביו תתקיים ב-17 ביולי. לדבריו, זרים לא יוזמנו להשתתף בה.

התקשורת הצפון-קוריאנית מסרה, כי קים ז'ונג איל יכהן כראש הוועדה המארגנת את ההלוויה. בהודעת רדיו ששודרה אתמול נמסר, כי בתקופת האבל, שתימשך עד להלוויית המנהיג, ייערכו טקסי זיכרון במשרדים ובמפעלים ברחבי המדינה. הדגלים יורדו לחצי התורן, וייאסרו ריקודים, משחקים, שירה, או כל שעשוע אחר. נראה כי יורשו של קים איל סונג יהיה בנו הבכור, בן ה-52, למרות שעד כה לא פורסמה הודעה רשמית בעניין מפיונגיאנג.

הבן והאב, 1946צילום: רויטרס

נשיא דרום-קוריאה, קים יונג סאם, הכריז אתמול, לאחר היוודע הידיעות על מותו של קים איל סונג, על כוננות בצבא דרום-קוריאה החל משבת. גם בצבא צפון-קוריאה הוכרזה כוננות. כך מסר בכיר במשרד ההגנה של דרום-קוריאה.

מסיאול נמסר, כי נשיא דרום-קוריאה, קים יונג סאם, הביע צער למשמע הידיעות על מותו של נשיא צפון-קוריאה, ימים ספורים לפני פגישת הפסגה הבין-קוריאנית. "מנהיגי דרום וצפון קוריאה היו מוכנים לשבת ולדון בנושאים רבים הקשורים לשלום, ובעתיד שתי הקוריאות", אמר קים יונג סאם, בראיון לטלוויזיה של דרום-קוריאה. מנהיגי דרום וצפון קוריאה היו אמורים להיפגש בפיונגיאנג, בתאריכים ה-25 עד ה-27 ביולי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות הארכיון, ישירות אליכם

מותו של המנהיג הצפון-קוריאני גרר אתמול הבעות תנחומים ממנהיגים בעולם, בצד הבעות חשש, כי המשטר הרופף בצפון-קוריאה ייהפך לבלתי צפוי עוד יותר.

מנהיגי שבע המדינות המתועשות הגדולות, הנמצאים בימים אלה בנאפולי, איטליה, לרגל ועידת הפסגה הכלכלית ג'י-7, הפסיקו אתמול את שיחותיהם, לאחר הידיעה על מותו של המנהיג הצפון-קוריאני.

שלושה ימי אבל בקמבודיה

מנהיגי שבע המדינות הביעו את תנחומיהם לעם הצפון-קוריאני, והביעו את תקוותם, כי השיחות בנושא תוכנית פיתוח הנשק הגרעיני של פיונגיאנג לא ישובשו. "אנו מקווים שצפון-קוריאה תמלא אחר התחייבויותיה בתחום הגרעיני. חשוב לנו מאוד שהיא תעשה זאת", אמר אתמול שר האוצר הבריטי, קנת קלארק, בראיון לבי-בי-סי. לדבריו, "אני מניח שמותו של קים ידגיש את העובדה כי צפון-קוריאה מהווה את אחד הנושאים החשובים ביותר כאן".

נשיא רוסיה, בוריס ילצין, שהיה בדרכו לנאפולי, הביע אתמול תנחומים לעם הקוריאני. בהודעה שפורסמה במוסקווה אמר ילצין, כי "אני מקווה שהמאמצים שנעשו לאחרונה במטרה לפתור את בעיית תוכנית הגרעין הצפון-קוריאנית ולשפר את היחסים בין הצפון לדרום בחצי האי הקוריאני יימשכו גם בעתיד". לדברי ילצין, "אנו מקווים שייעשו הצעדים הראשונים לקראת מילוי תקוותם של בני העם הקוריאני לאיחוד של שלום ודמוקרטיה בין הצפון לדרום".

קים ז'ונג איל עם אביו קים איל סונג, 1992צילום: אי-אף-פי

מלך קמבודיה, נורודום סיהנוק, הביע אתמול צער עמוק על מותו של "ידידי הוותיק קים איל סונג", והכריז על שלושה ימי אבל לאומי בקמבודיה. בהודעה שנשלחה מבייג'ין תיאר סיהנוק את קים כ"אלוף הבלתי מנוצח של האנטי-אימפריאליזם, אנטי-קולוניאליזם, אנטי-ניאו-קולוניאליזם ולוחם למען אי ההזדהות". שכנותיה של צפון-קוריאה, החוששות מערעור היציבות באזור, הביעו את חששותיהן לאחר מותו של המנהיג.

דובר ממשלת יפאן, קוזו איגראשי, הביע את תנחומיו ואמר, כי "אני מקווה שלמצב פתאומי זה לא תהיה השפעה שלילית על השלום ועל היציבות בחצי האי הקוריאני". נשיא הפיליפינים, פידל ראמוס, אמר, כי "בצומת חשוב זה, צו השעה הוא שנישאר בנתיב הדו-שיח לשלום והמעבר לפעולה לטובת כל האנשים באזור שלנו".

בהודעה שנמסרה ממשרד החוץ של וייטנאם נקבע, כי קים הוא "מנהיג גדול ומכובד, שתרם תרומה מכרעת לשחרור העם הקוריאני ולבניית ארצו. "העם הווייטנאמי חש צער גדול על מותו של הנשיא קים איל סונג. אנו רוצים לחלוק עם העם הווייטנאמי הרגשת אבדן גדולה זו", נאמר בהודעה.

בהצהרה שפרסם משרד החוץ הסיני נאמר כי "סין מתאבלת עמוקות על מותו של קים - ידיד קרוב של העם הסיני". בשבועות האחרונים הדגישה סין את ידידותה עם משטרו של קים איל סונג, וביקשה להניא את המערב משימוש בסנקציות כדי לאלץ את צפון-קוריאה לפתוח את מתקניה הגרעיניים בפני צוותי בדיקה בינלאומיים.

עדיין לא ברור כיצד ישפיע מותו של קים על היחסים בין שתי המדינות. אף שהמנהיג נהנה מקשרים אישיים הדוקים עם מנהיגיה של סין, בדיווחים בלתי רשמיים נאמר, כי בנו ויורשו של קים חביב הרבה פחות על מנהיגי סין.

בהצהרה של משרד החוץ הסיני לא הוזכר שם הבן הבכור, אך הובע ביטחון כי תושבי צפון-קוריאה "ילכדו את שורותיהם כדי לבנות את מולדתם, לקיים את השלום והיציבות בחצי האי הקוריאני ולסיים את המשימות שקים איל סונג הניח אחריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ