התגובות |

במערב חוששים, בסין בוכים

וושינגטון מסרה בתגובה למותו של קים ז'ונג איל כי היא "מחויבת ליציבות של חצי האי הקוריאני, סין קוראת למדינה "להתחזק סוציאליסטית" ובדרום קוריאה מעלים כוננות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מותו של שליט צפון קוריאה קים ז'ונג איל, מעורר גל תגובות וחששות ברחבי העולם. מרבית התגובות, לרבות אלו של הבית הלבן ובריטניה, מאופקות לעת עתה. בדרום קוריאה, לעומת זאת הועלתה רמת הכוננות הצבאית ואילו בסין, בת בריתה של צפון קוריאה, מביעים את תנחומיהם ואת התקווה כי המדינה תמשיך "להתחזק בדרכה הסוציאליסטית".

הבית הלבן הוציא הודעה בה נאמר כי ארצות הברית עוקבת מקרוב אחר הדיווחים המגיעים מצפון קוריאה. "אנחנו מחויבים ליציבות של חצי האי הקוריאני, לביטחון ולחופש של בעלות הברית שלנו", נאמר בהודעה האמריקאית.

בוושינגטון חוששים כי קים ז'ונג און, שירש את שלטון אביו, יחוש צורך לקחת חלק בעימות בינלאומי כדי להפגין את כוחו למנהיגים אזוריים ועולמיים, כמו גם לראשי מערכת הביטחון בארצו. ארה"ב ודרום קוריאה כבר שוחחו ביניהן לגבי תרחישים אפשריים בעקבות מותו של קים ז'ונג איל, כך נמסר ממשרד החוץ היפאני. סיאול העלתה כוננות לאורך הגבול הארוך בין המדינות. גם ביפן התקיימו דיונים במערכת הביטחון בעקבות מותו של קים.

קים עם ראש ממשלת סין ואן ג'יאבאוצילום: אי–פי

משרד החוץ הסיני פרסם הודעה בה נאמר כי סין כולה הוכתה בהלם מהחדשות על מותו של קים. "אנו שולחים את תנחומינו הכנים לעם הצפון קוריאני. החבר קים ז'ונג איל היה מנהיג דגול וחבר יקר של העם הסיני שטרם רבות לפיתוח הסוציאליזם הצפון קוריאני והקשרים בין שתי המדינות", אמר דובר משרד החוץ הסיני והוסיף כי סין מקווה שצפון קוריאה תמשיך "להתחזק בדרכה הסוציאליסטית". צפון קוריאה המבודדת תלויה בסין בכל מה שקשור לזירה הדיפלומטית, וכך גם כספקית מרכזית של מזון ואנרגיה.

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר היום כי מותו של קים הוא נקודת מפנה בעבור צפון קוריאה. "אנחנו מקווים כי ההנהגה החדשה תכיר בעובדה כינון יחסים בריאים עם הקהילה הבינלאומית הוא הפתרון המועיל ביותר, וזה שמבטיח שגשוג ושיפור ברמת החיים של העם הצפון קוריאני. אנחנו קוראים להם לנקוט בצעדים ההכרחיים ולחזור לשולחן המשא ומתן ולתהליך פירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני", אמר שר החוץ הבריטי. 

מספר שעות לאחר שנודע על מותו של קים, דווח בסוכנות ידיעות בדרום קוריאה כי מוקדם יותר היום שיגרה שכנתה הצפונית טיל לטווח קצר מהחוף המזרחי. בכיר מדרום קוריאה אמר כי הוא לא מאמין שהשיגור קשור למות המנהיג. "זו חלק משגרת הפעולה של צפון קוריאה", אמר. ככל הנראה, השיגור התבצע מוקדם בבוקר, עוד לפני שהוכרז על מות קים. ככל הנראה, השיגור התבצע בבוקר, עוד לפני שהוכרז על מות קים. משרד ההגנה של דרום קוריאה לא אישר את הדיווח. הפעם האחרונה בה דווח על שיגור דומה מחופי צפון קוריאה היתה ביוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ