איראן שלחה תנחומים לקוריאה הצפונית

"אני שולח את תנחומיי לעם, לממשלה ולפרלמנט", כתב יו"ר הפרלמנט האיראני; על פי הדיווחים, טהראן קיבלה מפיונגיאנג סיוע מתמשך בפיתוח פרויקט הגרעין

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שסין ביכתה את מותו של "חברם הדגול" קים ז'ונג איל, גם איראן מוסרת את תנחומיה. סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא" דיווחה כי פרלמנט האיראני שלח הספד לעם בקוריאה הצפונית.

"בשם הפרלמנט האיראני, אני רוצה לשלוח את תנחומיי לעם הצפון קוריאני, לממשלה ולפרלמנט על החדשות המצערות", כתב יו"ר הפרלמנט לעמיתו הצפון קוריאני. הממשלה האיראנית, יש לציין, עדיין לא הגיבה באופן רשמי למותו של מנהיג קוריאה הצפונית.

מדינות המערב טוענות כי איראן מקיימת קשרים צבאיים עם קוריאה הצפונית, ומשתפת עימה פעולה בנושאים גרעיניים. טהראן מכחישה באופן עקבי את הדברים.

עובד במתקן להמרת אורניום סמוך לעיר איספהאןצילום: אי–פי

לפני כחודש דיווח עיתון גרמני כי קוריאה הצפונית סיפקה לסוריה ואיראן מתכת מיוחדת, הדרושה להשבחת טילים ולייצור צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום. בעזרת המתכת -מסוג פלדת "מרג'ינג" - תוכל טהראן לייצר דגמים משופרים של סרכזות (צנטריפוגות), שיאפשרו לה להעשיר אורניום במהירות ובאיכות גבוהה יותר, ובזמן קצר יותר. בנוסף, היא תוכל לשפר את יכולת הטילים שברשותה. העיתון הגרמני מסתמך בפרסום על "גורמי ביטחון מערביים", אך לא נוקב בשמם.

מוקדם יותר היום הגיבו מדינות העולם על מותו של קים ז'ונג איל. מרבית התגובות, לרבות אלו של הבית הלבן ובריטניה, מאופקות לעת עתה. בדרום קוריאה, לעומת זאת הועלתה רמת הכוננות הצבאית ואילו בסין, בת בריתה של צפון קוריאה, מביעים את תנחומיהם ואת התקווה כי המדינה תמשיך "להתחזק בדרכה הסוציאליסטית".

משרד החוץ הסיני פרסם הודעה בה נאמר כי סין כולה הוכתה בהלם מהחדשות על מותו של קים. "אנו שולחים את תנחומינו הכנים לעם הצפון קוריאני. החבר קים ז'ונג איל היה מנהיג דגול וחבר יקר של העם הסיני שטרם רבות לפיתוח הסוציאליזם הצפון קוריאני והקשרים בין שתי המדינות", אמר דובר משרד החוץ הסיני והוסיף כי סין מקווה שצפון קוריאה תמשיך "להתחזק בדרכה הסוציאליסטית". צפון קוריאה המבודדת תלויה בסין בכל מה שקשור לזירה הדיפלומטית, וכך גם כספקית מרכזית של מזון ואנרגיה.

קים ג'ונג איל בתמונה מ-2010צילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ