נשיא גרמניה ממשיך להסתבך

הנשיא הודה בקשר אישי עם אנשי עסקים. בעקבות הביקורת החריפה בתקשורת קראו גורמים באופוזיציה ובקואליציה לוולף לפרוש מתפקידו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא גרמניה, כריסטיאן וולף, הודה שלשום שבילה כמה פעמים בווילות השייכות לאנשי עסקים שאיתם הוא מיודד. בכך נוסף עוד פרק לשערורייה שעשויה להביא להדחתו אחרי כהונה שנמשכה 18 חודשים בלבד.

אף שתפקידו של הנשיא בגרמניה הוא טקסי בעיקר, הכותרות השליליות עשויות להזיק לקנצלרית אנגלה מרקל, אשר קידמה את מינויו והעדיפה אותו על פני הנשיא לשעבר הורסט קולר.

בתגובה ללחצי התקשורת מסר וולף באמצעות פרקליטיו כי בילה שש חופשות בווילות השייכות לבעלי הון כאשר כיהן כראש ממשלת מחוז סקסוניה התחתונה בשנים 2003-2010. עוד נאמר בהודעה כי לחופשות לא היה כל קשר לתפקידו הציבורי וכן כי לא היתה אף חריגה מחוקי סקסוניה התחתונה. מרקל עצמה יצאה להגנתו של וולף. "הנשיא עושה עבודה מצוינת", אמרה אתמול בעת שביקרה חיילים גרמנים בעיר פרישטינה בקוסובו. "יש לי ביטחון מלא ביושרו". גם מיכאל פוקס, בכיר במפלגתה של מרקל הגן על וולף. הוא אמר כי "נטילת הלוואות פרטיות היא נורמלית לחלוטין, וכך עשה גם הנשיא". עם זאת, הודה פוקס כי העובדה שוולף לא חשף את כל המידע השאירה מקום רב לספקולציות.

כריסטיאן וולף במסיבת עיתונאים בעיר קאבול באפגניסטאן, לפני חודשייםצילום: אי-פי

וולף, בן 52, ספג כותרות שליליות כבר בינואר 2010, לפני תחילת כהונתו, לאחר שבילה כמה חופשות חג מולד בבית הנופש של ידידו איש העסקים אגון גרקנס בארה"ב. כשנשאל על ידי חברי הפרלמנט בסקסוניה התחתונה אם יש לו קשר לגרקנס, ענה וולף בשלילה.

בשבוע שעבר שוב היה מטרה לחיצי הביקורת, כאשר הואשם בדיווח מוטעה לממשל האזורי בדבר הלוואה בסך 500 אלף אירו שהשיג בתנאים מיוחדים מאשתו של גרקנס. וולף הכחיש את ההאשמות, אולם הביע צער על כך שלא הזכיר את ההלוואה כאשר נשאל בדבר קשריו העסקיים עם גרקנס.

בעקבות הביקורת החריפה בתקשורת קראו גורמים באופוזיציה ובקואליציה לוולף לפרוש מתפקידו. "התפטרותו המיידית של וולף היא מחויבת המציאות", אמר ארווין לוטר מהמפלגה הדמוקרטית החופשית, שותפה של מרקל לקואליציה.

תומס אופרמן, מהמפלגה הסוציאליסטית שנמצאת באופוזיציה לא קרא לוולף להתפטר אך אמר כי "מעשיו של וולף פוגעים במוסד הנשיאות".

עיתונים מכל קצוות הקשת הפוליטית קראו גם הם לנשיא להתפטר. תצלום של וולף, ולצדו הכותרת "הנשיא הלא נכון", הופיע בעמוד הראשון של שבועון דר שפיגל בסוף השבוע ואילו בבילד אם-זונטג זעקו הכותרות: "וולף מתנדנד".

וולף עצמו ניסה להמעיט בחשיבות הפרשה. כנשאל על ידי עובר אורח בברלין אם בכוונתו להתפטר, ענה הנשיא "לא, בשום פנים ואופן". בראיון לערוץ הציבורי MDR אמר וולף כי "איש ציבור צריך להיות אחראי על מעשיו. חד משמעית, לא ביצעתי שום מעשה פלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ