תקיפת הדרום, חורף קוריאני או הסכם עם המערב

חוסר ניסיונו של היורש, בנו בן ה-27 של המנהיג המת, עשוי להביא לכך שהמשטר החשוך ביותר עלי אדמות, שדיכא את עמו וסיכן את שכניו, עלול להתמוטט

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

מותו של שליט צפון קוריאה פותח עידן חדש בחצי האי הקוריאני ובמזרח אסיה. המשטר החשוך ביותר עלי אדמות, שדיכא את עמו וסיכן את שכניו, עלול להתמוטט. היורש, קים ז'ונג-און, בנו בן ה-27 של המנהיג המת, עדיין לא הוכיח את כוחו ואת הפופולריות שלו ואין ודאות שראשי הצבא והמפלגה השולטים במדינה יקבלו את מרותו.

אף שהועלה לפני שנתיים לדרגת גנרל, אין לו ניסיון פיקודי או ניהולי וגילו הצעיר פוגע בסמכותו במדינה שבה הערך הקונפוציאני של ציות לזקנים עדיין מושרש. הקלפים החזקים של קים ז'ונג-און הם שהוא נצר לשושלת קים, בעלת המעמד הכמעט-אלוהי, שנמשח על ידי אביו להיות היורש ושפניו העגלגלים מזכירים לעם את מייסד צפון קוריאה ומייסד השושלת קים איל-סונג, שלמרות מותו לפני 17 שנה ממשיך רשמית להיות הנשיא של המדינה.

יש כמה תרחישים אפשריים למה שעלול לקרות בצפון קוריאה. התרחיש הגרוע ביותר הוא שהממסד השולט, כאשר ירגיש שהוא קורס, יתקוף את הדרום או אפילו את יפאן, מתוך חישוב שאם ההתקפה תצליח, קוריאה תתאחד תחת השלטון הקומוניסטי, שיירש את העושר של הדרום. אך אם ההתקפה תיכשל, בעקבות התערבות צבאית של ארה"ב, חצי האי יעלה בלהבות ומנהיגי הצפון יגשימו את העיקרון השמשוני של "תמות נפשי עם פלישתים". תרחיש שני, פחות איום לעולם אך איום לדרום קוריאה, הוא שההמונים המדוכאים ומזי הרעב בצפון יפילו את השלטון העריץ והמושחת ובעקבות "האביב הערבי", יגיע "חורף קוריאני". במקרה של קריסת השלטון, ינהרו מיליוני פליטים עניים ורעבים דרומה, דבר שעלול להביא לקריסה כלכלית של המדינה. התרחיש האופטימי יותר הוא שראשי הצבא והמפלגה ישלימו עם השליט החדש והוא יערוך רפורמות ויסכים לוותר על הנשק הגרעיני תמורת סיוע נדיב מצד מדינות המערב, יפאן ודרום קוריאה.

המשטר הרודני של צפון קוריאה מעורר סלידה לא רק במערב אלא גם אצל שכנותיה - סין ורוסיה. הדבר האחרון שהסינים רוצים בו הוא שכנה גרעינית נוספת. המשטר הטוטליטרי של שושלת קים מזכיר לסינים את התקופה האפלה ביותר של הקומוניזם שלהם. סין היא הפרטנרית המסחרית הראשית של צפון קוריאה. הסינים אף ניסו לשכנע את צפון קוריאה ללכת בדרכם ולהכניס יסודות של כלכלת שוק כדי להעלות את רמת החיים של האוכלוסייה הנמקה ברעב. אך צפון קוריאה סירבה מתוך חשש ששינויים רציניים יביאו לקריסת המשטר כולו. צפון קוריאה יודעת שסין לא תוכל לזנוח אותה, כי קריסתה של בת החסות הצפון קוריאנית תפגע ביוקרתה של סין ותביא צבא דרום-קוריאני ואמריקאי אל גבולה. מה שיקרה בצפון קוריאה ישפיע על המזרח התיכון. צפון קוריאה סיפקה במשך שנים טילים ארוכי טווח וידע לייצור טילים אלה לאיראן, סוריה, מצרים ולוב. היא גם סיפקה ידע גרעיני לאיראן ולסוריה. הכור הגרעיני בסוריה, שהושמד בספטמבר 2007, הוקם על ידי טכנאים מצפון קוריאה, ויש הטוענים שאחדים מן הטכנאים הללו נהרגו בהפצצה. יש שמועות שצפון קוריאה הציעה לאיראן לסייע לה בניסוי גרעיני תת-קרקעי.

התמוטטותה של צפון קוריאה תאט את המרוץ של איראן לנשק גרעיני. אחת השאלות המסקרנות היא מה יקרה לנשק הגרעיני של צפון קוריאה אם המשטר שם יתמוטט. שאלה דומה נשאלת כיום גם לגבי פקיסטאן. לפי דיווחים שלא אושרו, החליטו ארה"ב וסין לטפל בעניינים הללו: במקרה של אנרכיה באפגניסטאן, ישתלט קומנדו אמריקאי על מתקני הגרעין הפקיסטאניים; במקרה של אנדרלמוסיה בצפון קוריאה יתפוס קומנדו סיני את מתקני הגרעין שם.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס להיסטוריה ולימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ