סגן נשיא עיראק מואשם שחיסל בכירים במדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בגדאד. ממשלת עיראק בראשות ראש הממשלה השיעי, נורי אל-מאליכי, נקלעה אתמול למשבר בעקבות הוצאת צו מעצר נגד סגן הנשיא הסוני, טארק אל-האשמי. אל-האשמי מואשם שניהל יחידת חיסול שהרגה פקידי ממשלה ובכירים במערכת הביטחון בעיראק.

ההאשמות הקשות נגד אל-האשמי, אחד המנהיגים הסונים הבולטים בעיראק, מאיימות להצית עימותים בין עדתיים ופוליטיים נרחבים במדינה, ימים ספורים לאחר שהשיירה האחרונה של חיילים אמריקאים יצאה מעיראק לכוויית.

ההאשמות שודרו בטלוויזיה העיראקית, בסרטון וידיאו בן חצי שעה, שכלל הודאות של שלושה גברים שהוצגו כשומרי ראשו של אל-האשמי. לדבריהם, בהנחיית עוזריו של אל-האשמי, הם ירו בשיירות שבהן נסעו פקידי מדינה שיעים, וכן הטמינו מטעני צד בכיכרות תנועה ובשכונות יוקרה בבגדאד, שאותם פוצצו כשיעדי ההתנקשות שלהם חלפו בסמוך. אחד מהגברים אף אמר כי אל-האשמי מסר לו אישית לאחר אחת התקיפות מעטפה ובה 3,000 דולרים. לא ניתן לאשש אף אחת מההאשמות ששודרו בהודאות.

עוזר בלשכת אל-האשמי אמר כי שלושת הגברים אכן עבדו בשביל סגן הנשיא, אולם הכחיש את כל ההאשמות.

ריידר ויסר, מומחה לפוליטיקה עיראקית, תיאר את המשבר כחמור ביותר שידעה עיראק בחמש השנים האחרונות. "נראה שכעת כל פוליטיקאי סוני בולט הוא יעד במערכה של אל-מאליכי", אמר ויסר.

בשבוע האחרון נקלעו למשבר חמור היחסים בין אל-מאליכי, שיעי אדוק, ליריביו בקואליציית "עיראקייה", גוש פוליטי גדול המחזיק 90 ממושבי הפרלמנט, ונתמך על ידי עיראקים סונים. חברי הקואליציה האשימו בשבת את אל-מאליכי בתפיסת השלטון ופגיעה בנהלים דמוקרטיים, באמצעות גל של מעצרים שבוצעו בשבועות האחרונים, הנתפשים כבעלי מניעים פוליטיים.

תגובות