הארץ

רשויות הבריאות בצרפת מתכוונות לפנות עד סוף השבוע ל-30 אלף הנשים שבשדיהן הושתלו שתלי סיליקון מסוכנים מסוג PIP, ולקרוא להן לשוב למנתחים כדי שיסירו אותו מגופן, כך דיווח הבוקר (שלישי) העיתון הצרפתי ליברסיון. בשתלים מהסוג הזה נעשה שימוש באלפי מנותחות נוספות גם בספרד ובבריטניה.

בכירים במשרד הבריאות הצרפתי אמרו את הדברים לכתב העיתון, על אף שמנכ"ל משרד הבריאות ז'אן איב גראל, סירב להתייחס לפרטי הנושא. "אנחנו מחכים להמלצות המכון הלאומי לטיפול בסרטן, ולפי שעה טרם התקבלה החלטה", אמר גראל.

בסוף השבוע הודיעה דוברת הממשלה, ולרי פקרס, ש"על רקע סכנות הסרטן הטמונות בשתלי סיליקון התעשייתי, עורכות הרשויות בדיקה מקיפה של פרשת השתלים". לדבריה "הנשים שבגופן יש שתל מהסוג PIP חייבות לגשת בדחיפות לכירורג שלהן".

על פי העיתון, ההחלטה לקרוא ל-30 אלף נשים לחזור למנתח שלהן כדי להסיר את השתל, היא חסרת תקדים בכירורגיה הפלסטית. "אנו מצויים מול משבר בתחום הבריאות הקשור למעשי מרמה", אמר לורן לנטיירי, חבר בוועדת המעקב אחר הפרשה.

שתלי הסיליקון הקרועיםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בכתבה נטען כי גראל הבטיח שהמדינה תממן את ההוצאות הרפואיות הקשורות להוצאת השתל לכל הנשים שבהן הושתל הסיליקון המסוכן. עם זאת, הוא הבהיר שמימון הניתוח לשחזור מחודש של השדיים יינתן רק לנשים שעשו את הניתוח לאחר שלקו בסרטן השד, ולא לאלה שביצעו אותו מסיבות אסתטיות.

כמה נשים הפגינו אתמול מול משרד הבריאות הצרפתי בקריאה ל"עשות עימן צדק". "מאז ומעולם סבלתי מדימוי גוף ירוד", אמרה בדמעות פועלת ייצור בת 48 תושבת נורמנדי לכתב הגרדיאן בצרפת. "אני משתכרת 1,000 אירו בחודש, ורק בשנות ה 40 המאוחרות לחיי יכולתי להרשות לעצמי ניתוח הגדלת חזה. הדיכאון שלי עבר והתחלתי להתמודד עם החיים, אבל אז גיליתי שהשתילו בי רעל. על אף שהשתלים עדיין במקומם, אני חוששת שהם ייקרעו או ידלפו, ועליי להוציא אותם. כעת רע לי כל הזמן. זה כמו לחיות עם פצצה מתקתקת בתוכך".

אישה אחרת בת 57 סיפרה כי "השתלים שלי דלפו ויצרו נפיחויות בבתי השחי". לדבריה, את ניתוח השחזור עברה לפני שבע שנים, לאחר כריתת שד. היא הוסיפה כי "בשנה שעברה גיליתי שהשתלים שלי פגומים, אבל הייתי בטיפול כימותרפי ואי אפשר היה להסירם מיד. ההרגשה היתה שאני מחזיקה בתוכי גוף זר שמרעיל אותי, בנוסף לסרטן".

חברת PIP) Poly Implant Prosthesis) מדרום צרפת נחשבה לאחת מהמובילות בעולם בייצור שתלי סיליקון, עד שבשנה שעברה הסתבר שחסכה כ-840 מיליון אירו כשהשתמשה בסיליקון תעשייתי למילוי שתלי החזה. גם עטיפות השתלים היו פגומות ונוצר חשש לדליפות וקרעים. החברה נסגרה, ויותר מ-2,000 נשים הגישו תביעות משפטיות. שופט חוקר מונה לבדיקת הריגה שלא בכוונה תחילה, לאחר שאחת המושתלות חלתה בסרטן ומתה. ממשלת צרפת הודיעה כי עד כה נמנו ארבעה מקרי סרטן בין המושתלות, ששניים מהם הסתיימו במוות, אולם לא נקבע קשר בין השתלים למחלה.

מנתח פלסטי צרפתי מציג את שתלי PIPצילום: רויטרס

תעשיית הקוסמטיקה והניתוחים הפלסטיים בצרפת היא מהגדולות באירופה, וכ-12 אלף ניתוחים להגדלת חזה מבוצעים בה מדי שנה. הניתוחים הפלסטיים המובילים בצרפת הם שאיבות שומן ומתיחות פנים.

מחקר שנערך ב-2009 גילה כי הנשים הצרפתיות הן הדקיקות ביותר באירופה, אולם דימוי הגוף שלהן הוא מהנמוכים ביותר, ו"תקני המשקל" שלהן הם מהקשוחים בעולם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ