רוסיה תפצה נפגעי מבצע חילוץ שכשל ביותר ממיליון אירו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

בית המשפט האירופי לזכויות האדם בשטרסבורג פסק אתמול לטובת קורבנות הפיגוע שהתרחש ב-2002 באולם תיאטרון במוסקווה, שבו ריססו כוחות רוסים גז לא מוכר בתוך האולם, כדי להשתלט על קבוצת טרוריסטים צ'צ'נים. בית המשפט קבע כי רוסיה תשלם לתובעים פיצויים בסך מיליון ו-300 אלף יורו כיוון שלא ניתן לקורבנות שירות רפואי חיוני. גיורגי מטיושקין, נציג רוסיה במשפט, הודיע בעקבות פסק הדין כי הממשלה תחליט בתוך שלושה חודשים אם לערער על ההחלטה.

באוקטובר 2002, פרצו מחבלים צ'צ'נים לאולם התיאטרון דוברובקה בזמן הצגה, ולקחו בשבי את 900 היושבים באולם. לאחר שלושה ימים, השתלטו הכוחות המיוחדים של רוסיה על המקום. בפעילות נהרגו 130 בני אדם. לאחר ההשתלטות, טענו רבים ברוסיה כי השימוש בגז היה מסוכן. ברוסיה עצמה לא נערכה כל חקירה בעניין.

טטיאנה קראפובה, יו"ר ארגון חברתי המסייע לקורבנות טרור, אמרה כי הוכח שהמבצע לשחרור בני הערובה, אותו הגדיר הנשיא דאז, ולדימיר פוטין כהצלחה, היה בעצם כישלון גורף. "לא קיבלנו התנצלות מממשלת רוסיה ואף אחד לא עזר לנו", אמרה. לדבריה, 69 ילדים נותרו יתומים אחרי הטרגדיה ובין אלה ששרדו אין אדם בריא אחד. קראפובה, שאיבדה בדוברובקה את בנה, הוסיפה כי "רבים מאלה שנשמו את הגז הזה, הפכו לנכים בדרגות שונות לכל ימי חייהם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם לפייסבוק שלכם

תגיות קשורות:

תגובות