אסד מאבד שליטה: 10,000 ערקו מהצבא

יותר ממחצית המתגייסים לשלושת המחזורים האחרונים בצבא סירבו לשרת; חשש במערב מזליגת הנשק הכימי והרקטות של סוריה לחיזבאללה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתרבים הסימנים לקריסתו הקרובה של המשטר בסוריה: שיעור המיועדים לגיוס שלא התייצבו לשלושת מחזורי הגיוס האחרונים בצבא סוריה עומד על יותר מ-50% מכלל השנתון. ואילו מספר החיילים בצבא הסורי שערקו מיחידותיהם כבר גבוה מ-10,000. שני הנתונים הללו משקפים קושי גובר והולך של הנשיא, בשאר אל-אסד, לשלוט בכוחות הצבא, המחסום העיקרי בפני הפלת שלטונו.

על פי הערכות של שירותי מודיעין שונים במערב, אף שצמרת הצבא עודנה נאמנה לנשיא, קצינים בדרג נמוך יותר בצבא עורקים משורותיו, במספרים גדולים למדי. בכמה מקרים ערקו יחידות שלמות.

אסד נשען כעת על כידוני הצבא כדי לשלוט, אולם גם שליטה זו מתערערת והולכת. שר הביטחון, אהוד ברק, העריך החודש כי נותרו עוד שבועות לקריסת משטר אסד. דברי ברק הסתמכו במידת מה גם על נתונים והערכות ששמע מאנשי המודיעין. סימן נוסף להיחלשות סוריה הוא ניסיונו של החמאס להעביר את מפקדתו מדמשק, כחלק מהיערכותו לתקופה שאחרי אסד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

מפגינים נגד אסד מול הקונסוליה הסורית באיסטנבול, לפני חמישה ימיםצילום: רויטרס

מספר ההרוגים בעימותים בסוריה חצה באחרונה את רף ה-5,000 וברוב התקופה האחרונה עומד על ממוצע של כמה עשרות ביום, מרביתם אזרחים מתנגדי המשטר. עם זאת, גם הצבא סופג אבדות כבדות, בעיקר כתוצאה ממארבים מתוכננים של קבוצות אופוזיציה חמושות ושל התארגנויות של חיילים שערקו. בכמה מחוזות מרוחקים ניכרת אחיזה גוברת והולכת של קבוצות אופוזיציה, והצבא מתקשה לפעול בחופשיות.

הטבח בסוריה נמשך גם אתמול. פעילי זכויות אדם דיווחו כי לפחות 73 בני אדם נהרגו בקרבות בין מתנגדי המשטר לבין חיילים סורים, רובם בחומס ואדליב. זאת יממה בלבד לאחר שאסד הסכים לקלוט משקיפים בארצו כדי שיפקחו על קיום הסכם שביתת הנשק והפסקת האלימות שהציעה הליגה הערבית. שלשום נהרגו כ-100 בני אדם ברחבי המדינה.

לדברי ארגוני זכויות האדם, 14 מההרוגים הם אנשי כוחות הביטחון של אסד, שהותקפו במארב מתוכנן על ידי כוחות המורדים. אחרים הם פעילי אופוזיציה ועריקים שנורו ככל הנראה על ידי הצבא. לטענת הארגונים, המשטר מרוקן את בתי החולים מאנשי אופוזיציה פצועים ומעביר אותם למחנות צבא כדי למנוע מהם להעיד בפני משקיפי הליגה הערבית.

התקשורת הסורית הרשמית דיווחה אתמול על חוק חדש שהעביר אסד, המטיל עונש מוות על כל אדם שיימצא אשם באספקת נשק לכוחות המורדים או שישתף עמם פעולה. החוק הוא המשך לטענות הממשל הסורי, לפיהן המורדים זוכים למימון ותמיכה של המערב ומדינות ערב.

נקודת התורפה של מתנגדי המשטר היא בשתי הערים הגדולות, דמשק וחלב. כוחות משמר הרפובליקה, המצוידים היטב ונחשבים נאמנים יותר לנשיא, מרוכזים בבירה ומקשים על הפגנות נרחבות נגד אסד בדמשק. עם זאת, גם בדמשק כבר נרשמו מקרים של ירי רקטות אל נגמ"שים של הצבא הסורי.

אחת הדאגות העיקריות במערב נוגעת לגורלם של מצבורי הנשק הכימי ומחסני הרקטות והטילים של צבא סוריה. לפי כמה פרסומים בתקשורת הבינלאומית, חיזבאללה כבר העביר כמה טילים ארוכי טווח ממחסנים שהחזיק בשטח סוריה לתחומי לבנון. בשלב זה אין הוכחות להעברת נשק כימי לידי חיזבאללה. טיפול בנשק כימי ואחזקתו הן סוגיות מסובכות המצריכות ידע מקצועי רב. ככל הידוע, לאנשי חיזבאללה אין עד היום ידע או הכשרה בתחום זה.

הערכת אגף המודיעין במטכ"ל לשנת 2012, שהוצגה באחרונה לדרג המדיני בישראל, גורסת כי הטלטלה בעולם הערבי תימשך לאורך השנה הבאה. אמ"ן צופה סכנה מהותית לשלומם של משטרים ערביים נוספים, ובראשם של תימן (שם טרם הועבר סופית השלטון מידיו של הנשיא הפורש עבדאללה סאלח) וסוריה.

Read this article in English: Assad losing control as 10,000 soldiers desert Syrian military

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ