דיווח: בנו של קים ז'ונג איל לא ישלוט לבד בצפון קוריאה

לטענת מקור באסיה, פיונגיאנג שיגרה את הטיל לטווח קצר שלשום כדי להזהיר את ארה"ב, אך עם זאת העריך: להנהגה החדשה אין כוונה להסלים המצב

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
רויטרס
גרדיאן

השליטה בצפון קוריאה תחולק בין בנו של קים ז'ונג איל, דודו שעומד בראש המועצה הצבאית וראשי הצבא במדינה, כך טוען הבוקר (רביעי) מקור המקורב לפיונגיאנג ולבייג'ין.
לדברי המקור, שסירב להזדהות בשמו אך נחשב לאמין שכן דיווח בעבר על ניסויים שביצעו הצפון קוריאנים, ראשי הצבא במדינה נשבעו אמונים זה מכבר לקים ז'ונג און. לכן, נראה כי אין חשש ליציבות השלטונית במדינה, שנשלטת בידי אותה משפחה מסוף מלחמת העולם השנייה.

לדברי המקור, צפון קוריאה שיגרה טיל ביום שני כדי להזהיר את ארצות הברית מפני התערבות בעניינה. "על ידי שיגור הטיל", אמר המקור, (צפון) קוריאה רצתה להעביר מסר שיש לה את היכולת להגן על עצמה". עם זאת, לדבריו, "לא סביר ש(צפון) קוריאה תבצע ניסוי גרעיני בעתיד הקרוב אלא אם תיגרר לפרובוקציה מצד ארצות הברית או דרום קוריאה". היום תברר כי גם סין, ידידתה הקרובה של צפון קוריאה, גילתה אף היא על מותו של קים ז'ונג איל ביום שני, יומיים לאחר שמת.

בתוך כך, גופתו של קים ז'ונג איל הוצגה אתמול לציבור בפיונגיאנג. המוני מתאבלים מיררו בבכי בכיכרות הערים, והתקשורת הממשלתית עודדה פולחן אישיות סביב בנו הצעיר ושליטה החדש של המדינה, בכנותה אותו "בן השמיים".

קים ז'ונג און וקצינים בצבא צפון קוריאה, אתמול. תצלום מתוך הטלוויזיה בצפון קוריאהצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בתמונות, שהוצגו בטלוויזיה הממלכתית, נראה ארון עשוי זכוכית שבו הונחה גופת קים כשמסביבה הפרחים שנקראו על שמו - "קימז'ונגאיליה". ראשו הונח על כרית לבנה ושמיכה אדומה כיסתה אותו. הארון הוצג לראווה באחד מחדרי ארמון קומסוסאן, מוזוליאום שבו מונחת בארון מתים מזכוכית גופתו החנוטה של אביו קים איל-סונג מאז מותו ב-1994. לאחר מות אביו, נמסרה גופתו לידי חונטים במוסקווה, שעסקו כמעט שנה שלמה בהכנתה לקראת תצוגה מתמדת. הליך זה נעשה בלא ידיעת נתיניו של המנהיג הדגול, והם שוכנעו להאמין כי הגופה המוצגת בפיונגיאנג כיום שומרת על צורתה המקורית בזכות מעשה נס.

קים ז'ונג און, יורשו של המנהיג המת, התייצב לפני גופת אביו לצד גורמים רמי דרג במפלגת הפועלים ובצבא, ואותת בכך שחילופי השלטון בשושלת הקומוניסטית מתקיימים כסדרם. העם הקוריאני "שקע באבל עמוק על אובדן אבי האומה המיטיב", אמר רי הו-איל, מרצה במוזיאון תולדות המהפיכה הקוריאנית, "הוא הגן על אושרם של בני עמנו והמשיך במצעד המאולץ שלו ביום ובלילה". השליט החדש נכנס לחדר והביט באביו לצלילי מוזיקה עצובה, הודיעה התקשורת הממלכתית שציינה כי עמד רגע אחד בדומיה, ולאחר מכן הקיף את הגופה כשאחריו הולכים בכירים אחרים.

מאז מותו של קים ז'ונג איל, לא חדלה התקשורת הממלכתית להרעיף שבחים על בנו ולהשתמש במונחים שבהם השתמשה בפולחן האישיות של אביו וסבו. סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA תיארה אותו אתמול כ"אדם גדול שנולד בשמיים", מונח שבו השתמשו בעבר רק כדי לתאר את אביו וסבו. ה"רודונג סינמון", עיתון "מפלגת הפועלים" השלטת, כתב במאמר מערכת שקים הבן הוא "עמוד התווך הרוחני ומגדלור התקווה" של הצבא והעם, וכי "נולד בהר פאקטו" - אחד המקומות הנערצים ביותר בקוריאה ומקום הולדתו הרשמי של אביו.

במדינה הוכרז על 11 ימי אבל. הדגלים הורדו לחצי התורן בכל יחידות הצבא, בכל בתי החרושת, בתי העסק, החוות החקלאיות ובנייני הציבור. בכירים צפון קוריאנים הודיעו שלא יזמינו משלחות זרות, ולא ירשו בידור כלשהו בתקופת האבל. שקט עגום שרר ברחובות פיונגיאנג.

ההלוויה הממלכתית תיערך ב-28 בדצמבר בארמון קמסוסאן, ורבות הספקולציות מה עשוי לעלות בגורל גופתו של קים. על פי מה שעולה מהדיווחים, מרביתן מתרכזות בשתי אפשרויות: קבורה או חניטה. קבורה פשוטה עשויה לחסוך למדינה המרוששת זמן וכסף, שהרי חניטה, כפי שנעשתה לקים איל-סונג, עולה לפחות 300 אלף דולר, על פי מקורות שצוטטו בזמנם על ידי סוכנות הידיעות הרוסית איטאר-טאס. אך אם בסוף יוחלט לשמר את גופת קים ז'ונג-איל, הרי שהיא צפויה להימסר לידיים טובות ובעלות ניסיון; המרכז במוסקווה טיפל בגופת אביו, טיפל בגופותיהם של סדרת רודנים, מיוזף סטאלין ועד הו צ'י מין.

Read this article in English: 'Son of Kim Jong Il to share rule of North Korea with uncle, military'

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ