הסלמה באלימות |

כ-200 הרוגים ביומיים של קרבות בסוריה

במקביל לדיווחים על אבדן שליטה של אסד ועל עריקה המונית של חיילים, עולה מניין ההרוגים בקרבות במדינה. הלחימה הקשה ביותר היתה במחוז אידליב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפחות 200 בני אדם נהרגו בשני ובשלישי בקרבות בין העריקים לכוחות הביטחון בסוריה, כך מדווחים הבוקר (רביעי) פעילי זכויות אדם במדינה לרשת הבי-בי-סי הבריטית. הקרב הקשה ביותר התקיים במחוז אידליב בצפון-מערב המדינה. בסרטון שפורסם נראית גופתו החצויה של ילד שנהרג ככל הנראה בקרבות בעיר חומס.

פעילי זכויות אדם דיווחו כי ביום שני נהרגו כ-110 בני אדם במדינה, לפחות כ-60 מהם היו עריקים שנורו על ידי כוחות הביטחון במחוז אידליב. גם אתמול נהרגו עשרות בני אדם, ובתוכם 14 מאנשי כוחות הביטחון שנהרגו במארב מתוכנן של המורדים.

הבוקר דווח ב"הארץ" כי שיעור המיועדים לגיוס שלא התייצבו לשלושת מחזורי הגיוס האחרונים בצבא סוריה עומד על יותר מ-50% מכלל השנתון. ואילו מספר החיילים בצבא הסורי שערקו מיחידותיהם כבר גבוה מ-10,000. שני הנתונים הללו משקפים קושי גובר והולך של הנשיא, בשאר אל-אסד, לשלוט בכוחות הצבא, המחסום העיקרי בפני הפלת שלטונו.

הפגנה נגד אסד בפרברי דמשק, אתמולצילום: רויטרס

על פי הערכות של שירותי מודיעין שונים במערב, אף שצמרת הצבא עודנה נאמנה לנשיא, קצינים בדרג נמוך יותר בצבא עורקים משורותיו, במספרים גדולים למדי. בכמה מקרים ערקו יחידות שלמות.

אסד נשען כעת על כידוני הצבא כדי לשלוט, אולם גם שליטה זו מתערערת והולכת. שר הביטחון, אהוד ברק, העריך החודש כי נותרו עוד שבועות לקריסת משטר אסד. דברי ברק הסתמכו במידת מה גם על נתונים והערכות ששמע מאנשי המודיעין. סימן נוסף להיחלשות סוריה הוא ניסיונו של החמאס להעביר את מפקדתו מדמשק, כחלק מהיערכותו לתקופה שאחרי אסד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

מספר ההרוגים בעימותים בסוריה חצה באחרונה את רף ה-5,000 וברוב התקופה האחרונה עומד על ממוצע של כמה עשרות ביום, מרביתם אזרחים מתנגדי המשטר. עם זאת, גם הצבא סופג אבדות כבדות, בעיקר כתוצאה ממארבים מתוכננים של קבוצות אופוזיציה חמושות ושל התארגנויות של חיילים שערקו. בכמה מחוזות מרוחקים ניכרת אחיזה גוברת והולכת של קבוצות אופוזיציה, והצבא מתקשה לפעול בחופשיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ