היועצים הם השליטים האמיתיים בצפון קוריאה

קים ז'ונג און אמנם מונה ל"יורש הגדול" של המנהיג היקר, אולם גילו וחוסר ניסיונו הופכים חוג בכירים מצומצם וותיק לבעלי הדעה במדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ביום שני השבוע הודיעה צפון קוריאה כי מנהיגה ב-17 השנים האחרונות הלך לעולמו. במקומו מונה בנו, "היורש הגדול"- קים ז'ונג-און. אלא שהכוח האמיתי במדינה נמצא עכשיו בידיו של חוג יועצים מצומצם, ולא בידיו של הבן הצעיר וחסר הניסיון. היועצים הם אלה שיקבעו אם צפון קוריאה תנקוט פעולה צבאית נגד דרום קוריאה במטרה לחזק את מעמדו של השליט החדש, או תעדיף חילופי שלטון שקטים.

היועץ החזק ביותר הוא ז'אנג סונג-תק, בן 65, גיסו של קים ז'ונג-איל. ז'אנג שרד את פעולות הטיהור הפוליטיות, באמצעותן שלטו במדינה קים ז'ונג-איל ואביו, מייסד צפון קוריאה קים איל-סונג, במשך יותר משישה עשורים. "בתקופת מחלתו של קים ז'ונג-איל, מילא ז'אנג תפקיד משמעותי בתכנון חילופי השלטון הצפויים, ואף בניהול היחסים עם ארה"ב וסין", אמר יאנג מו-ז'ין מהאוניברסיטה למדעי צפון קוריאה. "ז'אנג ממונה על תהליך הפיכת קים ז'ונג-און למנהיג החוקי והרשמי של המדינה, תוך גיוס תמיכתם של המפלגה והצבא כאחד". היועץ הוותיק נחשב פרגמאטי, וזכה לאמונו של קים ז'ונג-איל לאחר שהוכיח הבנה והתמצאות בענייני הפוליטיקה הפנימית והמדיניות הכלכלית.

ז'אנג סונג-תק זכה לתמיכתו המלאה של גיסו, אשר צירף אותו ב- 2009 לוועדה להגנה לאומית, מועצת ההנהגה העליונה אותה הוביל קים ז'ונג איל כראש המדינה. מינויו של ז'אנג הזניק אותו לעמדת האדם החזק במדינה, אחרי המנהיג. כמו כן, הוא קיבל את תפקיד המנהיג הזמני בתקופת חילופי שלטון, למקרה שקים לא יספיק להעביר את המושכות באופן הדרגתי לז'ונג-און. צמרת ההנהגה של צפון קוריאה מורכבת משלושה גופים: הצבא, מפלגת הפועלים של קוריאה והפרלמנט.

קים ז'ונג-און והיועץ תק (בחולצה הכחולה מאחור) בלוויתו של קים ז'ונג-אילצילום: רויטרס

מינויו של ז'אנג לוועדה היה אחד משורת צעדים חפוזה שביצע קים ז'ונג-איל אחרי שלקה בשבץ ב- 2008. בעקבות השבץ הבין שבניגוד לאביו, שהלך לעולמו ב- 1994, הוא לא עשה הכנות להעברת השלטון לבנו הנאמן אחרי מותו. ז'ונג-און, בנו השלישי של קים ז'ונג איל, זכה בתואר הרשמי רק בשנה שעברה.

מי שמשמש אופוזיציה מסוימת ליועץ ז'אנג, הוא מפקד הצבא רי יונג-הו. העובדה שמוקם כאורח הרביעי בחשיבותו בטקס הלוויה של המנהיג המנוח מעידה הן על מעמדו האיתן בצבא הצפון קוריאני והן על היותו איש אמונו של קים זו'נג-איל. אף שיחסיו של רי עם ז'אנג מצוינים, הוא משמש משקל נגד לעוצמתו של ז'אנג בקבלת ההחלטות במדינה.

דבר אחד ברור - האליטה רוצה לשרוד והיא יודעת שהיא לא יכולה להרשות לעצמה מאבקי כוחות. "הנהגת צפון קוריאה מגובשת", אמר אנדריי לנקוב, מאוניברסיטת קומקין בסיאול, "הם מבינים שעליהם לשמור על חזית מאוחדת, על מנת שלא יתלו אותם בנפרד".

איל (שני משמאל) ותק (שני מימין) עם קציני צבא צפון קוריאהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ