אלי שווידלר

מועצת זכויות האדם הכפופה לנשיא רוסיה דמיטרי מדוודב המליצה היום (רביעי) לבטל את פסק הדין נגד חברת הנפט "יוקוס", שהוביל למאסרו של יו"ר החברה, איל ההון מיכאיל חודורקובסקי. במקביל המליצה המועצה לחון אנשי עסקים נוספים שהועמדו לדין.

חודורקובסקי נשפט לשש שנות מאסר, שנוספו לשש שנות המאסר שנגזרו עליו במשפטו הראשון. יחד איתו נידון למאסר גם עוזרו פלאטון לבדב.

המועצה המורכבת ממומחי משפט עצמאיים מרוסיה, ארה"ב, גרמניה והולנד קבעה כי הוכח מעל לכל ספק כי במשפט יוקוס בוצעו שגיאות ועבירות רבות, שפגעו בהליך השיפוטי והובילו לבסוף לפסק דין מוטה. בעקבות זאת המועצה המליצה לפרקליטות לבטל את פסק הדין ולפתוח הליך מחודש בהתאם לממצאים שהתגלו.

חבר המועצה, איגור יורגנס הודיע כי ההמלצות יועברו לפרקליטות ולשאר המערכת המשפטית, אם נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב יאשר אותן.

הפגנות לשחרור חודורקובסקיצילום: אי-פי

החוקרים האשימו את בית המשפט בחוסר אובייקטיביות וביחס מפלה כלפי יוקוס במשפט. בנוסף הם קבעו כי בפסק הדין נכללו עובדות שכלל לא נבדקו במהלך המשפט או שלא נמצאו להן הוכחות.

בין היתר, מתחו המומחים ביקורת על החלטת בית המשפט להגדיר את יוקוס כארגון פשע. הם קבעו גם כי בית המשפט קבע כי חלק מפעילויות החברה הן פליליות בניגוד להגדרות החוק, לעתים באופן אף "בלתי מתקבלת על הדעת".

מדוודב אינו מחויב לקבל את המלצות המועצה, אשר עשויה להציב אותו במסלול התנגשות מול ראש הממשלה ולדימיר פוטין, שהוביל את המהלך נגד חודורקובסקי. עם זאת, פוטין עצמו אמר לאחרונה כי במידה שייבחר שוב לנשיא, הדבר הראשון שיעשה יהיה לחון את חודורקובסקי.

הכרזה נוספת של המועצה, הצפוייה בימים הקרובים, עתידה לעורר סערה ברוסיה, שבועיים בלבד לאחר ההפגנות ההמוניות בעקבות הטענות לזיוף הבחירות לדומא (הפרלמנט הרוסי). חבר המועצה, המומחה לפוליטיקה רוסית, דמיטרי אורשקין, הצהיר שהמועצה עתידה לקבל "החלטה נוקשה" בדבר העבירות שבוצעו במהלך הבחירות לדומא. "כעת מכינים את המסמך", אמר אורשקין וציין שחברי הקבוצה שמכינה את המסמך, מאוד רציניים בכוונותיהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ